Saab anställer 200 i Malmö

Saab kommer att nyanställa uppemot 200 personer på Kockums i Malmö. Exakt hur många tjänster det handlar om är enligt företagsledningen ännu inte klart, men det handlar huvudsakligen om ingenjörer.

Saab kommer att nyanställa uppemot 200 personer på Kockums i Malmö. Exakt hur många tjänster det handlar om är enligt företagsledningen ännu inte klart, men det handlar huvudsakligen om ingenjörer.

Efter flera turer kring om ubåtstillverkningen ska vara kvar eller inte vid det som tidigare var Kockumsvarvet i Malmö kom äntligen ledningen med besked till de anställda. Enligt Håkan Buskhe VD och koncernchef på SAAB handlar nyanställningarna i Malmö främst om ingenjörer som ska hjälpa Saab att utveckla en ny ubåt som förvarets materielverk beställt för 467 miljoner kronor och gjort en avsiktsförklaring på över 11 miljarder kronor för.

I en intervju med Sveriges Radio säger Håkan Buskhe att det både handlar om anställda och konsulter

– Saab har redan idag 7500 civilingenjörer. Så det är möjligt att det kommer en del därifrån också. Men just de här arbetena och beställningarna vi ser nu motsvarar ungefär 200 personer, säger Håkan Buskhe till Sveriges Radio.

Totalt har Saab Kockums som finns i Malmö, Karlskrona och Muskö i Stockholm idag runt 900 anställda.

Lämna en kommentar

Senaste nytt

I augusti kommer Kiruna kyrka flyttas till stadens nya centrum. Illustrationen ovan är från LKAB:s animerade film av flyttvägen. Till höger: Kjell Olovsson, projektchef på Veidekke.

Nu förbereder ingenjörerna flytten av Kiruna kyrka

Den 19-20 augusti är det dags. 600 ton trä, en skör altartavla och en transport i rekordformat gör flytten av Kiruna kyrka till en ingenjörsutmaning utöver det vanliga. Kjell Olovsson, projektchef på Veidekke berättar vilka tekniska utmaningar som måste lösas.
Fler artiklar