Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivStudenter i EU vill ha bättre villkor

Studenter i EU vill ha bättre villkor

Holländska och brittiska studenter protesterar mot bristen på demokrati i utbildningsväsendet. Under slutet av februari ockuperades en administrationsbyggnad vid Amsterdams universitet.

Ockupationen varade i elva dagar och avbröts när kravallutrustad polis gick in i byggnaden och arresterade 46 personer. Protesterna är de häftigaste som Holland har sett på många år och vänder sig mot det man kallar nyliberala strömningar och auktoritära tendenser inom den högre utbildningen.

Vid London School of Economics protesterar studenterna dels mot studieavgifterna som de menar stänger in studenterna i livslång skuldsättning dels mot försämrade villkor för lärarna som i likhet med sina kolleger i exempelvis Sverige ofta är visstidsanställda och trots många tjänsteår aldrig får en fast tjänst.

I ett uttalande säger de brittiska studenterna att de vill protestera mot universitetets allt mer nyliberala styrning: ”När ett universitet blir som ett företag förändras studenternas hela tillvaro. När högskolor bekymrar sig mer om sin image, marknadsvärde och mervärdet av sina examina är inte studenten längre en student – studenterna blir varor och utbildningen blir en tjänst. Institutionell sexism och rasism, liksom villkoren för personal och lärare blir ett tidsfördriv för en institution som är inriktad på vinst.

Både studenterna i Holland och i London har formulerat krav om slopade studieavgifter och bättre villkor för lärare och föreläsare.

Jenny Grensman

Källa: The Guardian och libcom.org, The Irish Times

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Sju år som servicetekniker – sedan sökte Jonas till KTH

0
Jonas Tiger-Wedin var skoltrött redan i högstadiet och ville snabbt ut i arbetslivet. Men efter sju år väcktes längtan efter något annat.

Över 30 procent högre pension om du jobbar till 70

0
Vill du höja din pension med mer än 30 procent på bara fyra år? Då ska du gå i pension vid 70 i stället för vid 66. Det visar nya siffror från Pensionsmyndigheten.

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

0
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

1
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

Så ger du feedback till chefen

0
Att ge feedback till sin chef kan vara både känsligt och riskabelt. Här är några tips på vad du bör tänka på för att din feedback ska falla i god jord.

Omställningsstudiestödet – så ökar du chansen att få del av pengarna

0
Planerar du att skicka in en ansökan om omställningsstudiestöd för hösten? Se då till att du undviker de vanligaste misstagen. 

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.