Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenEU-medborgarna trivs med livet

EU-medborgarna trivs med livet

80 procent av EU:s invånare är ganska nöjda med sina liv. Den höga andelen överraskar eftersom undersökningar tidigare har visat att många EU-medborgare har drabbats hårt av finanskrisen.

De som är minst nöjda är också föga överraskande arbetslösa och äldre i de EU-länder som har högst arbetslöshet och störst ekonomiska problem. De mest nöjda finns i norra Europa, i Danmark, Finland och Sverige.

Undersökningen från Eurostat som utgår från 2013 års siffror konstaterar att faktorer som hälsa, ekonomi, position på arbetsmarknaden och relationer är viktiga för hur nöjd man är. Nöjdast var de som var under utbildning och de med heltidsjobb. Yngre människor och par med barn var också generellt nöjdare visar rapporten. I Sverige och Danmark var dock invånare över 65 år de nöjdaste.
Vad gällde nöjdhet i stort var det ingen skillnad mellan hur kvinnor och män upplevde sin situation men kvinnor upplevde sina liv som mer meningsfulla oberoende av ålder eller relativ fattigdom.
Arbetet med att mäta välbefinnande och livskvalitet utifrån andra kriterier än de gängse ekonomiska som BNP startades av EU-kommissionen 2007.

Jenny Grensman

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

0
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

0
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

Så ger du feedback till chefen

0
Att ge feedback till sin chef kan vara både känsligt och riskabelt. Här är några tips på vad du bör tänka på för att din feedback ska falla i god jord.

Omställningsstudiestödet – så ökar du chansen att få del av pengarna

0
Planerar du att skicka in en ansökan om omställningsstudiestöd för hösten? Se då till att du undviker de vanligaste misstagen. 

Ingenjören Åke säkrar byggnader i jordbävningsdrabbade Turkiet

0
Vanligtvis undervisar Åke Solfeldt blivande byggnadsingenjörer vid tekniska högskolan i Jönköping. Men när Turkiet och Syrien drabbades av jordbävning släppte han allt för att delta i hjälparbetet.

Sök orsaker till stressen – sex faktorer att ha koll på

0
Oavsett vad som utlöser stress är effekterna desamma. De påverkar hur vi fungerar intellektuellt och därför behöver din chef hjälpa dig hitta orsakerna och åtgärda dem.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.