Säker nog för jobbet? Wimanska vinnarna har hittat en lösning

Fredrik Strand och Jonathan Karlsson belönas med Wimanska priset för sitt exjobb.

Hjälm, handskar och skyddsglasögon – på många arbetsplatser är säkerhetsutrustning ett viktigt krav. Men det kan ändå vara lätt att missa något. Årets vinnare av Wimanska priset har utvecklat en lösning som ser till att bara den med rätt skydd släpps in på arbetsplatsen.

Jonathan Karlsson och Fredrik Strand tog examen från Högskolan i Halmstad 2022 på högskoleingenjörsprogrammet med inriktning datateknik. I sitt examensarbete har de utforskat hur smart teknik kan göra arbetsplatser säkrare.

På många arbetsplatser är det viktigt att vara utrustad med rätt säkerhetsutrustning för att komma in på området. Det kan handla om byggarbetsplatser där man exempelvis behöver ha hjälm, särskilda handskar eller skyddsglasögon för att få tillträde.

Kollar att allt är i sin ordning

Genom att kombinera datorseende med maskininlärning har Jonathan Karlsson och Fredrik Strand utvecklat en teknik som kontrollerar personerna innan de går in på området och bara släpper in de som har sin säkerhetsutrustning på plats. En kamera läser av hur personen är utrustad och öppnar dörren om allt är i sin ordning.

Kameran ser om en arbetare har rätt utrustning för att släppas in på säkerhetsklassat område.

– Den stora utmaningen var att lära algoritmerna att känna igen rätt utrustning. Den måste exempelvis kunna se skillnad på en skyddshjälm och en cykelhjälm, vanliga glasögon och skyddsglasögon, berättar Fredrik Strand.

Dessutom är människor generellt sett svåra objekt att läsa av, eftersom de kan ha så olika utseende och poser. Under sitt exjobb fick de därför lägga mycket tid på att samla bilder på personer med och utan utrustning och träna algoritmen för att känna igen rätt saker. Systemet tränades även på olika avstånd.

– Men man måste också hitta en balans i träningen. Om man övertränar algoritmen finns det en risk att den bara ger ok för exakt de bilder man tränat den på.

Hög träffsäkerhet

Systemet de skapade blev till slut mycket exakt. Träffsäkerheten var 99 procent på tre meters avstånd.

Wimanska priset

Är Sveriges Ingenjörers årliga pris för bästa examensarbete på högskoleingenjörsutbildning. Priset delades ut första gången år 2000 och är uppkallat efter Ernst August Wiman, en av Svenska Teknologföreningens stiftare och dess förste ordförande. Prissumman är på 50 000 kronor.

– Det roligaste med vårt exjobb var när vi fick bra resultat och såg att det faktiskt fungerade. Vi gjorde exjobbet för bolaget HMS Networks i Halmstad och jag vet faktiskt inte hur de tagit det vidare. Men jag tycker att det är en bra idé som ligger bra i tiden, säger Fredrik Strand.

Sedan examen 2022 har de båda exjobbarna fått arbete på vart sitt håll. Jonathan Karlsson arbetar på Eniac Data i Göteborg och Fredrik Strand på byggkonsultföretaget Creacon i Halmstad.

– Det känns jätteroligt att få den här utmärkelsen och bli uppmärksammad på det här sättet. Det var väldigt överraskande, vi visste inte att vi ens var nominerade, säger Fredrik Strand.

Gott råd till exjobbare

Till andra som står inför att påbörja sitt exjobb har han ett gott råd:

– Vänta inte med rapportskrivandet, se till att börja med det i tid och skriv kontinuerligt under exjobbets gång. Det är lätt att bli uppslukad av själva projektet, men oavsett hur projektet går så är det själva rapporten du bedöms efter, påminner han.

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Fyra år gammal flydde Zozo Hassan med sin mamma och mormor från Irak. Under flykten fick hon en ögoninflammation som gjorde henne så gott som blind. Det har inte stoppat henne från att bli ingenjör och entreprenör. Foto: Helena Björk.

    Hon vill bli ingenjörsvärldens matchmaker

    För ingenjören Zozo Hassan är inget problem för stort. Målet är att i framtiden finansiera idéerna som andra drömmer om att förverkliga. Och kanske hittar någon nyckeln till hennes eget personliga problem – att kunna se med båda sina ögon.  
  • Höj blicken – så kan du få upp din lön

    Höj blicken – så kan du få upp din lön

    Ingenjörer som söker jobb utanför sitt eget län ligger ofta högre i lön. Det visar en ny rapport från Sveriges Ingenjörer. Rapporten visar också fortsatt stora regionala löneskillnader, trots ökade möjligheter till distansarbete. Johan Kreicbergs, samhällspolitisk chef på förbundet, uppmanar medlemmarna att höja blicken!
  • Mårten Röing och Markella Evangelia Tzenaki – och en av de färdiga kaminerna.

    Samarbetet som ger studenterna kontakter – och Ukraina värme

    Fyra år efter den första insatsen har studenter vid Linköpings universitet återigen svetsat kaminer till Ukraina. Bakom initiativet står studentföreningen M-Verkstan, vars medlemmar handledde frivilliga från olika utbildningar. För dem blev projektet också en pedagogisk övning.
  • Facken inom industrin kräver löneökningar, arbetstidsförkortning och kompetensutveckling. Från vänster: Peter Hellberg, Unionen, Marie Nilsson, IF Metall, Urika Lindstrand, Sveriges Ingenjörer, Natasa Stojkovic, Livsmedelsarbetareförbundet och Madelene Engman, GS-facket.

    Industrifackens lönekrav: 3,9 procent

    Löneökningar på 3,9 procent, mer arbetstidsförkortning och en partsgemensam utredning om kompetensutveckling. Det är kraven från Sveriges Ingenjörer och de övriga fackförbunden inom industrin inför kommande avtalsrörelse.
  • Trygghetsavtal uppsagda: ”Ytterst kan det bli frågan om strejk”

    Trygghetsavtal uppsagda: ”Ytterst kan det bli frågan om strejk”

    För att öka trycket i förhandlingar som rör pensionsavsättningar har LO och PTK sagt upp avtal som rör tjänstepensioner och trygghetsförsäkring vid arbetsskada. Om parterna inte är överens innan 1 december kan medlemmar tas ut i strejk.
Mårten Röing och Markella Evangelia Tzenaki – och en av de färdiga kaminerna.

Samarbetet som ger studenterna kontakter – och Ukraina värme

Fyra år efter den första insatsen har studenter vid Linköpings universitet återigen svetsat kaminer till Ukraina. Bakom initiativet står studentföreningen M-Verkstan, vars medlemmar handledde frivilliga från olika utbildningar. För dem blev projektet också en pedagogisk övning.
Fler artiklar