Nya akademikerfacket på Klarna: ”Vill ha transparent process för utköp”

Tapani Isoaho

Tapani Isoaho är ordförande för den nybildade Akademikerföreningen på Klarna. Foto: Karin Thorsell

För första gången finns nu en lokal Akademikerförening på Klarna. ”Vi kände att vi ingenjörer och andra med högre utbildning ska kunna föra fram vad vi tycker”, säger den nyvalde ordföranden, ingenjören Tapani Isoaho.

Den 8 mars valdes en styrelse för Akademikerföreningen på Klarna. Allt är fortfarande väldigt nytt, säger Tapani Isoaho. Men önskemålet från medlemmarna är tydligt.

– Det är att man vill se en mer transparent process för hur man köper ut anställda. Det är inga stora neddragningar på gång, men det kommer att ske lite nu och då. Så vi vill ha en tydlig process, att det inte blir en överraskning att någon får ett erbjudande att bli utköpt.

De vill också ha en transparent process om hur man befordrar till olika tjänster, om outsourcing och om lön. 

Ska vara ett bra ställe att jobba på

Det har varit turbulent på Klarna sedan 2022. Då gick företaget ut med att man skulle säga upp anställda och outsourca delar av verksamheten.

Under 2023 förhandlade Sveriges Ingenjörer och Unionen med företaget om att teckna kollektivavtal. Men när man efter åtta månader inte hade kommit i mål, varslade fackförbunden i höstas om strejk.

Det fick Klarna att bli medlem i Bankinstitutens Arbetsgivarorganisation (BAO) och sedan 1 januari har man kollektivavtal med Sveriges Ingenjörer, Akavia och Finansförbundet.

– Det har varit polariserad stämning under den här tiden. Men det lugnade ner sig ganska snabbt när kollektivavtalet blev klart. Målet nu är att Klarna ska vara ett bra ställe att jobba på för alla. 

Var det värt den här turbulenta tiden för att få kollektivavtal?

– Definitivt för framtiden. Att de anställdas röster ska få höras. Att vi kan ha diskussioner med företaget. Mycket ska fortfarande komma på plats om hur vi ska jobba. Men jag hoppas kunna lyfta de frågor som medlemmarna vill.

Vettigt att ha lokal förening

Innan Klarna tecknade kollektivavtal fanns det en lokal Unionen-klubb. När Klarna sedan tecknade kollektivavtal med BAO fick medlemmarna i Unionen gå över till Finansförbundet. Nu finns en lokal Finansförbundet-klubb och då kändes det ännu mer motiverat att starta en Akademikerförening.

– Det kändes vettigt att vi också skulle ha en lokal förening. Vi i Saco skiljer oss från Finansförbundet. Vi kände att vi ville ha en styrelse och få inflytande. Att vi ingenjörer och andra med högre utbildning också ska kunna föra fram vad vi tycker, säger Tapani Isoaho.

Tapani Isoaho
Det är bara några kvarter mellan Klarnas och Sveriges Ingenjörers kontor. Foto: Karin Thorsell

Akademikerföreningen på Klarna har över 250 medlemmar. De flesta är med i Sveriges Ingenjörer och Akavia, men det finns även de som är medlemmar i bland annat Naturvetarna.   

Nu ska styrelsen komma igång med arbetet, bygga upp samarbetet med företaget och med Finansförbundets klubbstyrelse. Och i bakgrunden finns Sveriges Ingenjörer och Akavia centralt om Akademikerföreningen vill ha stöd.  

Hur är känslan nu?

– Det känns bra att vi anställda har en röst. Jag känner mig ganska optimistisk. Jag tror att det här gynnar företaget och de anställda. Och jag ser fram emot att få samarbeta med företaget.

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • March: News from Ingenjören in English

    March: News from Ingenjören in English

    Engineering salaries 2025: Lower increases but more purchasing power • Salary trends: Two factors have a big impact • Quitting your job? Here is what you need to know • Salary reviews: It’s not about being the best talker • The engineer election: Your vote generates a donation • How to avoid friction in cross-functional teams
  • En undersökning på BTH våren 2025 visade att 80 procent av ingenjörsstudenterna i använde generativ AI varje vecka eller oftare – en tydlig ökning jämfört med året innan. Högskolan väntar sig att ökningen fortsätter. Foto: Getty Images.

    AI som studiehjälp: Nyttja fördelarna men se upp för riskerna

    AI-verktygen blir lätt en alltför bekväm genväg som mest motverkar inlärningen. Men rätt använda kan de ge god hjälp i studierna, menar de pedagogiska utvecklarna på Blekinge tekniska högskola.
  • Så mycket ska du ta betalt som egenkonsult

    Så mycket ska du ta betalt som egenkonsult

    ”Hur mycket ska jag ta betalt?” Det är den vanligaste frågan som Anders Hallgren på Sveriges Ingenjörer får från medlemmar som antingen är eller funderar på att bli egenkonsulter. Här är hans bästa tips.
  • Eget kontorsrum ökar för en kategori i teknikbranschen

    Eget kontorsrum ökar för en kategori i teknikbranschen

    Hur kontorsmiljön är utformad har stor betydelse för arbetsklimat och psykiskt välbefinnande visar en unik studie. Bäst mår anställda i egna rum och det är en kontorstyp som blivit allt vanligare – för vissa – i teknikbranschen.
  • Kalender

    ”Hur lång uppsägningstid har jag?”

    Du ser ett intressant jobb där de vill att den som får det börjar en viss månad. Men hur snabbt kan du komma loss från ditt nuvarande jobb? Hur lång är uppsägningstiden? Så här tar du reda på det.
Kalender

”Hur lång uppsägningstid har jag?”

Du ser ett intressant jobb där de vill att den som får det börjar en viss månad. Men hur snabbt kan du komma loss från ditt nuvarande jobb? Hur lång är uppsägningstiden? Så här tar du reda på det.
Fler artiklar