Hägglunds vill få bättre balans konsulter–anställda

Lars Pettersson, chef för Engineering på BAE Systems Hägglunds

Lars Pettersson, chef för Engineering på BAE Systems Hägglunds.

Enorma ordrar på Stridsfordon 90 rullar in till försvarsföretaget BAE Systems Hägglunds. I takt med det behövs många ingenjörer. Företaget har ständigt en rad platsannonser ute. Hur klarar man expansionen? Så här svarar Lars Pettersson, chef för företagets ingenjörsenhet.   

För 4–5 år sedan jobbade 260 ingenjörer på BAE Systems Hägglunds i Örnsköldsvik.

– Då sa vi att om vi växer till 650, då skulle det vara stort, häftigt, berättar Lars Pettersson som är chef för enheten Engineering där ingenjörerna på företaget är samlade.

Men det stannade inte vid 650. Företaget har de senaste åren fått miljardorder på miljardorder och det gör att fler ingenjörer behövs.

– Det är alla typer av ingenjörer: test, verifiering, ILS, forskning och utveckling, mek-design, mjukvara, elektronik. Allt som rör fordonssystem. Både i produktion, utveckling och egna forskningsprojekt. Och vi utvecklar mycket i kundprojekten, drivet av kundkrav. Det är snabb utveckling utifrån krigets krav, säger han.

Så från 260 ingenjörer har området Engineering på några år växt till 1200 personer.

Satellitkontor

Men alla 1200 är inte anställda. Där ingår också konsulter, som faktiskt är i majoritet i dag – ungefär 55 procent. BAE Systems Hägglunds har flera konsultpartners, och har 5–10 större satellitkontor hos dem runt om i Sverige.

– Det krävs mycket muskler för att göra den upprampning vi har gjort. Men vi jobbar vidare med rekryteringen och vill ha fler egna anställda ingenjörer. Så vi kommer att fortsätta växa i 3–4 år till för att förbättra balansen, säger Lars Pettersson.

Och rekryteringen av ingenjörer rullar på. I år har nästan 100 personer anställts till Engineering och det tycker Lars Pettersson är ”rätt bra”.

”Fler lösningar än att flytta till Ö-vik”

En stor del som anställs är nyexaminerade och många kommer in via sina examensarbeten.

– Och det kommer vi att fortsätta med. Men framöver ska vi försöka vända oss mer mot seniora ingenjörer, för att få in infallsvinklar på hur man jobbar i andra företag.

Att Hägglunds ligger i Örnsköldsvik, ganska långt från andra städer, är det ett problem i rekryteringen?

Lars Pettersson säger att man vänder sig mycket till ”hemvändare”. Företaget passar på när de som flyttat från trakten kommer hem under somrar och vinterlov.

– Det har fungerat bra hittills.

Men för de seniorer som man vill rekrytera framöver kommer man att ha en mer öppen inställning.

– För specialistroller och andra där det är svårt att rekrytera, kommer vi inte att ha samma mall för alla varifrån man jobbar, utan vi kommer att titta på specifika lösningar. Det finns fler lösningar än att flytta till Ö-vik.

Framtida stridsfordon

Förutom utveckling för dagens leveranser förbereder sig Hägglunds på vad man ska erbjuda 2030–2035.

– Vi jobbar bland annat med att utveckla mobilitet och framkomlighet i arktisk miljö. Att kunna köra i alla typer av terräng, särskilt i vårt närområde, Sverige och Norden. Vi utvecklar också skjutförmågan, med bland annat missilsystem, och bekämpning av drönare. Vi behöver också integrera hård och mjukvara i systemen, säger Lars Pettersson.

Just nu finns runt 15 annonser för ingenjörs- och exjobb på Hägglunds på BAE Systems sajt. Inklusive en där man söker en byggnadsingenjör. Det finns också en knapp för spontanansökningar.

Platsannonssidan delas med Bofors – som också ingår i den stora, internationella försvarskoncernen BAE Systems. Hägglunds och Bofors är separata bolag men stöttar varandra där de kan. I dag bland annat inom testbäddar och arbetssätt för mjukvara.

Smärtsam process att växa snabbt

Hägglunds har expanderat väldigt snabbt. Hur klarar man att bli så många fler utan att det bara blir en röra?

– Det går inte bara att stoppa in folk. När man växer så här kommer det att knaka, det får man acceptera. Det är en smärtsam process, men jag tycker att vi har lyckats förhållandevis väl. 

– Med krigets behov fick vi både omorganisera och rekrytera chefer när vi rampade upp. Men vi hann göra omorganisationen innan vi fick in fler anställda. Och vi har fått se över strukturen och hur vi leder projekt.

Lars Pettersson själv har jobbat på företaget sedan år 2000. Han har jobbat som allt från specialist till projektledare, inom produktionen och på olika typer av chefsposter.

– Det finns många karriärvägar här, konstaterar han.

– Vi är ett positivt gäng som jobbar med otroliga produkter. Omvärldsläget nu gör att vår insats gör skillnad, på ett sätt som gynnar vår region.

3 kommentarer

  • Björn

    Var finns satellitkontoren?

    03 oktober 2025
    • Karin Thorsell

      Det frågade jag inte. Runt om i landet. /Karin Thorsell, Ingenjören

      03 oktober 2025
  • Kim

    Försöker övertala fru och barn en gång i månaden att flytta norrut, inte lyckats än. 🙂

    02 oktober 2025

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Så vill Generation Z ha det på jobbet

    Så vill Generation Z ha det på jobbet

    De söker trygghet och vill tjäna pengar. Men längtar även efter ett stressfritt liv och betraktar sig själva som lata. Därför har Generation Z på många sätt annorlunda förväntningar på sitt arbetsliv än sin föräldrageneration – här är några viktiga skillnader.
  • October: News from Ingenjören in English

    October: News from Ingenjören in English

    Chalmers: “Flexible pension and security clearance are the most important changes” • Unemployment among engineers reaches pandemic levels • Is it still worth changing jobs? • Gaming companies want collective agreements adapted to the industry • Lower compensation from income insurance • “I have a non-compete clause – now it feels impossible to change jobs”
  • Maja Lind

    Prisas för exjobb om mer vindtåligt primuskök

    Hur kan ett lättviktsgaskök bli mer vindtåligt utan att lägga på så mycket extra vikt? Det har vinnaren av Sveriges Ingenjörers examenspris hittat en lösning på.
  • Spelbolag vill få fram kollektivavtal anpassade för branschen

    Spelbolag vill få fram kollektivavtal anpassade för branschen

    Två stora spelbolag har tecknat kollektivavtal medan andra speljättar fortfarande tvekar. I Malmö har Massive Entertainment och Sharkmob format en arbetsgrupp för att försöka utforma ett avtal som ska passa hela branschen. 
  • Chefer vill jobba mer på distans – men ser också problemen

    Chefer vill jobba mer på distans – men ser också problemen

    Nästan nio av tio av Sveriges chefer vill arbeta mer på distans. De främsta fördelarna är bättre balans mellan arbete och fritid och minskad stress. Men allt är inte positivt. Samarbete, informationsutbyte och innovation påverkas negativt.