Fem ingenjörer om 2026: ”Det vill jag göra mindre av i år”

Martina Olsson, Matilda Höök, Carl-Johan Ottekrall, Emil Wengström och Marinne Allmyr delar med sig av sina tankar och prioriteringar inför 2026.
Nytt år innebär ofta nya satsningar och nyårslöften. Men att prioritera handlar inte om att bara göra mer – lika viktigt är att fundera över vad man väljer bort. Så här svarar fem ingenjörer på frågan: Vad vill du göra mindre av i år?
”Stressa över det jag inte kan påverka”

Carl-Johan Ottekrall, mätingenjör och drönarpilot. Chef för Sweco Sveriges drönarverksamhet.
– Jag ska försöka stressa mindre över saker som vi som aktör på drönarmarknaden ibland inte kan påverka, exempelvis när processer för tillstånd och certifieringar drar ut på tiden. Och istället jobba ännu mer med att stötta mina kollegor. Inte bara genom att hjälpa dem att leverera resultat utan också genom att ställa ännu fler frågor som inspirerar våra erfarna drönarpiloter och medarbetare att hitta sina egna lösningar.
Carl-Johan förklarar att en utmaning i hans jobb handlar om att hela tiden väga konsekvens och aktualitet mot varandra – särskilt när stora projekt och regulatoriska frågor ska hanteras parallellt. När arbetsbördan är hög underlättar det om man kan sätta tydliga ambitionsnivåer och arbeta mot kortsiktiga, uppföljningsbara mål.
– Samtidigt behöver vi utvärdera våra rutiner och system löpande. Vi måste också våga släppa processer som inte längre tillför värde, förklarar han.
Dessutom betonar han vikten av återhämtning och fysisk aktivitet.
– Ofta har de bästa idéerna för effektivare arbetssätt och smartare lösningar kommit till under ett träningspass med skivstången, berättar han.
Carl-Johan brinner för att utveckla ännu smartare flöden och automatiserade processer, särskilt när det gäller hantering av data och rapportering kopplat till drönarverksamheten. Det är något han skulle vilja kunna lägga mer av sin tid på.
– Jag skulle vilja resa mer och träffa våra skickliga drönarpiloter och medarbetare ute i landet. Personliga möten ger oss möjlighet att snabbt fånga upp lokala behov och fortsätta utveckla Swecos expertis tillsammans. I en digital vardag är det lätt att glömma värdet av att träffas fysiskt och dela erfarenheter över en kopp kaffe.
”Övertyga sådana som inte vill”

Marianne Allmyr, hållbarhetsstrateg med fokus på klimat på Mälarenergi. Är i grunden högskoleingenjör inom energi, kraft- och värme.
– Jag vill lägga mindre, helst ingen, tid på att övertyga sådana som inte vill. Jag tror på positiv kraft och möjligheterna i många små förflyttningar. För efter ett tag är man tillräckligt många – och då händer det spännande saker!
Marianne förklarar att hennes arbete ofta rör stora ”fluffiga” frågor, där jobbet tillsammans är att konkretisera vad det betyder för Mälarenergi. För att hålla arbetet på en rimlig nivå är det därför viktigt att kunna prioritera och ha kapacitet att omplanera då saker händer och att kunna röra sig mellan detaljfrågor och systemperspektiv.
– När frågorna är komplexa, då ser man inte skogen för alla träd och det är lätt att gå vilse. Att detaljplanera i detta skulle då snarare bli en stress. Då gäller det att lita på processen, kompetensen och de medarbetare du har runt omkring dig, men med en inriktning och viss struktur, poängterar hon.
– Vi har även haft förmånen att gå en jobba smartare- kurs och arbeta med HERO-IQ modellen. Där har vi fått verktyg för att använda Outlook och Notes på ett strukturerat sätt, men även verktyg och möjlighet att reflektera kring vår egen kapacitet att hantera stress och återhämtning.
Framöver önskar Marianne att hon ger sig själv mer tid för reflektion och eftertanke.
– Jag skulle vilja fokusera mer på de saker som går bra, stanna upp lite och ta in det mer. I dagsläget springer man vidare på nästa. Jag övar på det veckovis med en kollega, så det finns hopp om att även det kommer bli bättre, förklarar hon.
”Internt strategiskt arbete som slukar tid”

Matilda Höök, managementkonsult på Improvicon. Civilingenjör inom väg och vattenbyggnad, teknologie doktor inom träbyggande med inriktning mot industriellt byggande och lean kultur.
– Jag vill göra mindre av internt arbete, som visserligen är viktigt och roligt, men som tenderar att ta mycket tid och energi, säger Matilda Höök.
Frågor kring prioriteringar, värdeskapande arbete och möjligheten att lägga sin tid och engagemang på det hon verkligen brinner för, är något Matilda har funderat mycket över den senaste tiden – och som resulterat i ett avgörande beslut. Hon lämnar nu ett större konsultföretag med ett 40-tal anställda för att gå in i en mindre konsultfirma.
– Jag tycker att det är roligt att jobba med intern strategisk utveckling, men dilemmat som konsult är att man också behöver leverera till kund. Det blir lätt ett dåligt samvete åt alla håll som jag tidigare löst genom att ta av min egen tid, förklarar hon.
– Jag vill kunna lägga mer energi och fokus på mina kunder, samtidigt som jag har en hållbar arbetsvardag. Jag vet hur viktigt det är med återhämtning, att ta tid för lunchpromenaden exempelvis. Men det är inte superenkelt att prioritera det, man sitter ändå kvar och jobbar. I det nya kommer jag vara mer medveten och värdera min tid på ett bättre sätt.
”Onödiga möten och uppgifter som kommer in ad hoc”

Emil Wengström, egenföretagare. Civilingenjör med examen i system i teknik och samhälle. Vad vill du göra mindre av i år?
– Något som ofta stjäl både tid och fokus är uppgifter som kommer in lite ad hoc, som är bråttom för någon annan, men som skapar stress och friktion i teamets arbete. Möten är en annan tidstjuv. Allt behöver inte vara möten, vissa saker kan lösas med ett telefonsamtal. Ad hoc-uppgifter och långa möten är saker jag vill ha mindre av under det här året. Jag vill fokusera på det som är planerat och prioriterat.
Emil tror att det är viktigt att ha en kommunikation kring prioriteringar i sin arbetsgrupp och att tillåta sig att stanna upp och ta tid till eftertanke i arbetsvardagen. Prioriterar vi det som är viktigt, eller det som är bråttom? Och för vem är det bråttom? Men, konstaterar han, det är ofta lättare sagt än gjort.
– För att förstå de stora dragen brukar jag försöka ta ett kliv tillbaka mentalt och sortera vad och varför jag gör något. Är det reaktivt och brandsläckning eller linjerar aktiviteterna mot det större målet?
Som småbarnsförälder och konsult i stundtals intensiva projekt är det också viktigt att ge sig själv tid för återhämtning. En tydlig signal som varnar för hög stressnivå är när lunchpromenaden eller löpträningen prioriteras bort. På samma sätt tror han det är viktigt att det finns utrymme för vidareutveckling i arbetsvardagen, att man tar sig tid att läsa och förkovra sig, det breddar ens perspektiv.
– Jag vill fortsätta med träning och ha en sund balans mellan arbete och familjeliv, men den pendeln går såklart fram och tillbaka över året. Däremot är det viktigt att regelbundet våga stanna upp och reflektera: Är jag på väg åt rätt håll, mår jag bra? Och sedan justera efter vad som händer.
”Stressa över småsaker och säga ja till för många nya projekt”

Martina Olsson, forskare vid institutionen för fysik på Chalmers. Civilingenjör och teknologie doktor inom materialteknik. Vad vill du göra mindre av i år?
– Stressa upp mig över småsaker. Ibland kan man stirra sig blind på detaljer för att se till att allt i slutändan blir exakt som man vill. Men det är ofta inte hållbart. I år vill jag fokusera mer på ”Få det inte perfekt, utan få det gjort”, poängterar hon.
Ett mål för 2026 är också att försöka bli ännu bättre på att prioritera och jobba mer effektivt på färre projekt – vilket också hjälper till att hålla arbetet på en rimlig nivå.
– Jag älskar att säga ja till nya idéer och projekt. Det är det som är det kreativa och det jag gillar mest med forskningen! Så här gäller att jag håller i mig själv för att begränsa och se till att jag inte bollar allt för många projekt samtidigt.
Vilka saker skulle du vilja fokusera mer på?
– Två saker som jag tycker föder kreativitet är: Att läsa forskningsstudier från närliggande fält samt att att presentera och diskutera forskningsfrågor med publik/grupper utanför sitt eget fält. Då får man ofta tankar och frågor som man inte funderat över förut och det kan ge nya insikter och få en att tänka på sina problem på ett nytt sätt. Så det hoppas jag få mer tid till nästa år!













