Tjänstemannaförbunden på Fordägda Volvo Personvagnar stödjer inte affären med Geely. Avsaknaden av information om hur företagets kapitalförsörjning och långsiktiga ägaransvar ser ut gör att facken går ut gemensamt och deklarerar sitt missnöje.
Tjänstemannaförbunden på Fordägda Volvo Personvagnar stödjer inte affären med Geely. Avsaknaden av information om hur företagets kapitalförsörjning och långsiktiga ägaransvar ser ut gör att facken går ut gemensamt och deklarerar sitt missnöje.
”Vi har till dags dato inte fått någon information som kunnat styrka att villkoren för ägaransvar och kapitalförsörjning är uppfyllda.” skriver Sveriges Ingenjörer, Unionen och Ledarna i ett pressmeddelande.
Så länge inte fackförbunden får tillfredsställande information om hur företagets drift och framtida utveckling ska finansieras samt hur ledningen för det oberoende bolaget ska se ut kan de inte uttala något stöd för affären.
En avsiktsförklaring mellan Ford och Geely ska enligt planerna undertecknas senast den 31 mars.
JG
Senaste nytt
-
”Jag vill säga upp mig – är det en bra idé?”
Har du hittat ett nytt jobb – eller står du helt enkelt inte ut längre? Oavsett vilket så gäller det att ha lite is i magen innan du lämnar in ditt besked om uppsägning. Att säga upp sig har nämligen konsekvenser. -
De flesta lokala företrädare får förhandla igen på Skatteverket
Alla förtroendevalda för Saco på Skatteverket, utom den lokala styrelsen, får nu tillbaka sitt mandat att förhandla, rapporterar Arbetsvärlden. -
”Medlemmar på Skatteverket behöver inte vara oroliga”
Sedan Akavia drog in förhandlingsrätten för Saco-S-föreningen på Skatteverket har en del medlemmar hört av sig till Sveriges Ingenjörer. Men man behöver inte vara orolig, säger Oskar Falk på Sveriges Ingenjörer. ”Det här är en tillfällig situation.” -
De får pengar när du röstar i Ingenjörsvalet
Den 10–30 april pågår Ingenjörsvalet då medlemmar i Sveriges Ingenjörer väljer kandidater till förbundets högsta organ. Varje röst gör också skillnad globalt eftersom förbundet skänker 10 kronor per röst till Ingenjörer utan gränser som bekämpar fattigdom i åtta länder. -
Så skiljer löneökningen – två faktorer påverkar mycket
Om man byter jobb och hur gammal man är påverkar hur hög löneökningen blir. Här är statistiken över hur många som bytte jobb förra året, och hur det påverkade lönen.
De flesta lokala företrädare får förhandla igen på Skatteverket
Alla förtroendevalda för Saco på Skatteverket, utom den lokala styrelsen, får nu tillbaka sitt mandat att förhandla, rapporterar Arbetsvärlden.










