Nytt löneavtal för SKL-sektorn

 AkademikerAlliansen och Sveriges kommuner och landsting har kommit överens om viktiga förändringar av löneavtalet. Genom att förbättra chefers kommunikation inom flera områden hoppas man på en bättre löneprocess.

 AkademikerAlliansen och Sveriges kommuner och landsting har kommit överens om viktiga förändringar av löneavtalet. Genom att förbättra chefers kommunikation inom flera områden hoppas man på en bättre löneprocess.

AkademikerAlliansen och Sveriges Ingenjörer har arbetat centralt och lokalt med att få till en bättre lokal tillämpning av löneavtalet. Detta arbete har nu resulterat i att de centrala parterna under perioden hösten 2010 – våren 2011 ska arbeta i olika konstellationer för att utveckla den lokala tillämpningen av löneavtalen inom SKL-sektorn.

Bättre kommunikation
Fokus ligger på att förbättra chefers kommunikation i olika nivåer kopplat till verksamhetsmål, budgetprocess och lönebildning. Resultatet av arbetet ska sammanfattas våren/försommaren 2011 och ska särskilt belysa avtalets användarvänlighet. Det kommer sedan att utgöra en av flera grunder för kommande löneavtal.

Stärkt lönebildningsprocess
Löneavtalet har också stärkts på andra väsentliga punkter som syftar till en hel lönebildningsprocess. Vid avstämningen, då de nya lönerna blir fastställda, ska speciell uppmärksamhet ägnas gjorda erfarenheter av den genomförda löneöversynsprocessen i syfte att lägga grund för nästa.

Aktivt samarbete
Det gemensamma partsansvaret, som förutsätter egna förberedelser och aktivt deltagande, har poängterats. De lokala parterna ska därför aktivt arbeta för att hitta samarbetsformer som stödjer arbetet med de lönepolitiska frågorna.

AkademikerAlliansen och Sveriges Ingenjörer anser att det nya avtalet har lagt grunden för arbetet med en hel lönebildningsprocess, där budgetprocess och löneprocess knyts samman och kommunikationen mellan chefer på olika nivåer förbättras.

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Anna Islén och Jonas Sjöholm, Trafikverket

    Anställningsstoppet förlängs på Trafikverket

    Trafikverkets tuffa läge fortsätter, med besparingskrav, anställningsstopp och omplaceringar. Samtidigt ökar satsningen på underhåll av väg och järnväg. Hur känns det läget? Vi frågade två förtroendevalda ingenjörer.
  • För Ingenjören har civilingenjören Eva anonymt berättat om sin arbetssituation. Foto: Getty Images.

    ”Här jobbar vi så mycket att vi kan bli sjuka eller dö”

    Civilingenjören Eva arbetar 50 timmar övertid i månaden.  Många på företaget drivs av att göra nytta för kunderna. Men sedan en medarbetare dog i en hjärnblödning har kollegorna börjat prata om stressen.
  • Ingen har beslutat om jour eller beredskap men arbetsgivaren räknar med att ingenjören ska vara tillgänglig under semestern. Foto: Getty Images.

    ”Kan du hålla lite koll?” Undvik att semestern blir en gråzon

    Semestern ska ge återhämtning. Men för ingenjören som är ensam om viktig kunskap kan ledigheten snabbt förvandlas till en gråzon där jobbet ändå väntar i bakgrunden. Här är experternas råd för att freda nyckelpersonernas semester.
  • Inför lönesamtalet kan det vara bra att fundera på vad chefen kommer svara på ditt lönekrav. Då kan du förbereda dig på hur du bemöter svaret. Illustration: Getty Images.

    Så svarar du chefen som nobbar ditt lönekrav

    För att lyckas med lönesamtalet är det viktigt att fundera på vad chefen kommer att svara på ditt lönekrav. Jennifer Nilson Fridell, ombudsman på Sveriges Ingenjörer, ger tips på hur du bemöter fem argument för att inte ge dig en större löneökning.
  • May: News from Ingenjören in English

    May: News from Ingenjören in English

    I have resigned – now my employer wants to raise my salary • 107 Chalmers and KTH students suspended for cheating • Unemployment figures remains stagnant • The engineering manager with ADHD: “I am not alone” • Do I have to change jobs to get a pay rise? • Sustainability and Saab saw biggest gains in union election
May: News from Ingenjören in English

May: News from Ingenjören in English

I have resigned – now my employer wants to raise my salary • 107 Chalmers and KTH students suspended for cheating • Unemployment figures remains stagnant • The engineering manager with ADHD: “I am not alone” • Do I have to change jobs to get a pay rise? • Sustainability and Saab saw biggest gains in union election
Fler artiklar