Gotland först med smart elnät

ABB och Vattenfall vill bygga om Gotlands elnät till ett så kallat smart nät. Det är stort nog, säger de, för att testa ett helt system, och väl avgränsat eftersom det är en ö.

ABB och Vattenfall vill bygga om Gotlands elnät till ett så kallat smart nät. Det är stort nog, säger de, för att testa ett helt system, och väl avgränsat eftersom det är en ö.

De två företagen vill tillsammans investera i ett demoprojekt för intelligenta nät på ön Gotland. Tanken är att det ska leda till effektivare och mer pålitlig strömförsörjning. Ett viktigt inslag är att automatiska system ska kunna jämna ut elanvändningen genom att styra den till de stunder på dagen när efterfrågan och därmed också elpriset är lägre. Det ska alltså spara både miljön och plånboken.

I början av juni enades EU om den europeiska SET-planen som går ut på att göra investeringar i energiteknik. Många länder, även USA, siktar nu på att utveckla de nya smarta näten. De stora svenska elbolagen har tidigare inte visat så stort intresse för smarta elnät, kanske för att de väntas innebära att även små företag och även privatpersoner kan bli elproducenter genom att skaffa solceller och små vindkraftverk.

Nu skriver ABB och Vattenfall i en gemensam artikel på ekonomisajten swedishwire.com att de vill säkerställa att Sverige förblir ledande inom kraftteknik och energieffektivitet. Det gotländska projektet ska ge dem möjlighet att testa tekniken i de nya smarta elnäten.

Export av energi och energiteknik kan bli verklighet tidigare än vi tror skriver de i artikeln. Sverige måste investera i intelligenta nät för att kunna dra nytta av den globala efterfrågan på marknaden.

Vattenfall och ABB arbetar idag tillsammans med KTH och Uppsala universitet.

Läs ABB:s och Vattenfalls artikel på swedishwire.com

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Överst vänster: Kvinnliga arbetare i Nepal. Foto Build up Nepal. Överst höger: En jordbävningssäker skolbyggnad i Nepal. Foto Build up Nepal. Nederst vänster: Tank med färskvatten vid Ndama Primary School, Tanzania. Nederst höger: Ny bikupor i Tanzania.

De får pengar när du röstar i Ingenjörsvalet

Den 10–30 april pågår Ingenjörsvalet då medlemmar i Sveriges Ingenjörer väljer kandidater till förbundets högsta organ. Varje röst gör också skillnad globalt eftersom förbundet skänker 10 kronor per röst till Ingenjörer utan gränser som bekämpar fattigdom i åtta länder.
Fler artiklar