Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivFler i jobb och fler arbetslösa

Fler i jobb och fler arbetslösa

I år och nästa år ökar både sysselsättningen och arbetslösheten, tror Arbetsförmedlingen. Något fler än i dag får jobb, men arbetskraften ökar ännu lite snabbare. Det ger en arbetslöshet på 7,7 procent 2012 och 7,8 procent 2013. Ingenjörerna är emellertid en grupp där efterfrågan fortfarande är stor.

Arbetsförmedlingens senaste prognos visar att antalet sysselsatta ökar med sammanlagt 20 000 personer fram till 2013. Trots det minskar inte arbetslösheten på grund av tillströmningen till arbetsmarknaden. Arbetsförmedlingen gör sina prognoser två gånger per år. Prognoserna bygger på intervjuer med privata och offentliga arbetsgivare.

De nya jobben kommer främst inom byggnadsverksamhet och inom den privata tjänstesektorn. De förlorade jobben finns till stor del inom industrin som väntas genomföra rationaliseringar.

Den svenska BNP-tillväxten beräknas bli 0,7 procent år 2012 och 1,7 procent år 2013. Euroområdets tillväxt väntas hamna på minus 0,6 procent år 2012 och sedan vända till plus 0,6 procent år 2013. Den globala tillväxten beräknas bli större och hamna på 3,5 respektive 4 procent under 2012 och 2013.

Den svenska exporten lider av ett försvagat Europa dit cirka 70 procent av exporten går. Trots det rapporterar Arbetsförmedlingen om ökad optimism hos industriföretagen som också kan vänta sig vissa förbättringar under 2013. Prognosen pekar på att sysselsättningen stiger under 2012 med 5 000 personer och under 2013 med 15 000 personer.

Enligt Arbetsförmedlingens prognos har bristen på spetskompetens, till exempel vissa grupper av ingenjörer, dämpats en aning. Men cirka var fjärde arbetsgivare inom industrin hade ändå haft känning av rekryteringsproblem det senaste halvåret. Till det kommer de stora pensionsavgångarna, särskilt bland högskoleingenjörer.

Läs mer

» Arbetsförmedlingens rapport Prognos för arbetsmarknaden 2012-2013

Sture Henckel

1 KOMMENTAR

  1. Jag är civilingenjör i teknisk fysik / Master of Science in Engineering Physics från LTH och tog examen 2005.
    Jag har sedan examen sökt hundratals jobb och arbetat som PC-support, maskinoperatör på en industri och som vitvaruförsäljare sedan examen.
    Har innan examen arbetat som civilanställd stridsvagnsmekaniker och säljare.
    Jag tar ett ingenjörs jobb var som helst i världen, när som helst.

    Kan någon här erbjuda mig ett arbete?

    http://www.gamereality.se

    M.Sc. Magnus Ivarsson

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

0
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

Så ger du feedback till chefen

0
Att ge feedback till sin chef kan vara både känsligt och riskabelt. Här är några tips på vad du bör tänka på för att din feedback ska falla i god jord.

Omställningsstudiestödet – så ökar du chansen att få del av pengarna

0
Planerar du att skicka in en ansökan om omställningsstudiestöd för hösten? Se då till att du undviker de vanligaste misstagen. 

Ingenjören Åke säkrar byggnader i jordbävningsdrabbade Turkiet

0
Vanligtvis undervisar Åke Solfeldt blivande byggnadsingenjörer vid tekniska högskolan i Jönköping. Men när Turkiet och Syrien drabbades av jordbävning släppte han allt för att delta i hjälparbetet.

Sök orsaker till stressen – sex faktorer att ha koll på

0
Oavsett vad som utlöser stress är effekterna desamma. De påverkar hur vi fungerar intellektuellt och därför behöver din chef hjälpa dig hitta orsakerna och åtgärda dem.

18 vanliga frågor på anställningsintervjun – så förbereder du dig

0
Varför söker du den här tjänsten? Det är den mest självklara frågan du kan förvänta dig på en anställningsintervju. Men det finns fler. Här är rekryterarens tips på hur du kan förbereda dig.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.