Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivKunskap ger innovationsklimat

Kunskap ger innovationsklimat

Hur ska Sverige blir mer entreprenöriellt? Enligt nationalekonomerna och författarna till boken Ett ramverk för innovationspolitiken krävs bland annat mer kunskap och större fokus på entreprenörer. I går diskuterades boken på IVAs innovationsseminarium.

Under hösten kommer regeringen att lägga fram en proposition om forskningspolitik där innovationer spelar en viktig roll. Innovationer var också temat på gårdagens seminarium på Kungliga vetenskaps akademien, IVA, där nationalekonomerna Pontus Braunerhjelm, Klas Eklund och Magnus Henrekson fick presentera sin bok Ett ramverk för innovationspolitiken.

Boken är ett inlägg i den innovationspolitiska debatten och författarna anser att Sverige behöver ett innovationspolitiskt ramverk för att stärka innovationsklimatet i landet och i boken ger de tips på hur en sådant skulle kunna se ut.

Enligt författarna finns det flera saker som bör förändras för att Sverige ska kunna konkurrera på en världsmarknad. Sverige måste skaffa sig en globalt konkurrenskraftig kunskapsbas, där forskningsmedel utdelas genom kvalitetskriterier, där lärarnas kompetens förstärks, innovationsaspekten lyfts fram mer på utbildningarna och kvantitativa mål för svenska elevers rankning och prestation inom Pisa-systemet sätts upp.

Foto: Fredrik Eriksson.

– Vi måste förädla en globalt konkurrenskraftig kunskapsbas, säger Magnus Henrekson och betonar att det som framförallt saknas är en helhet i systemet.

– Innovation måste komma upp på agendan, i Sverige säger vi att vi har skattefinanserna under kontroll medan Kina använder innovation som password för hela landet, fortsätter han.

Andra förslag som betonas av författarna är att det svenska skattesystemet i högre grad bör utgå från ett entreprenörskaps- och innovationsperspektiv och att innovationspolitik inte bara bör likställas med satsningar på forskning och utveckling utan innovativa produkter och tjänster krävs i samtliga branscher. Vidare efterlyste de mer konkurrens och mer samverkan mellan näringslivet och akademin.

Till seminariet var politiker och personer från näringslivet också inbjudna och de höll i stort sett med det som de tre ekonomerna hade att säga. Rune Andersson, styrelseordförande för Mellby Gård och ordförande i IVA-projektet Innovationskraft Sverige, menade att man måste lägga större fokus på entreprenören och att det egentligen inte är denne som det är fel på utan systemet och företagaren Hjalmar Winblad framhöll att risk och tillväxt måste löna sig.

Tidigare högskole- och forskningsminister Tobias Krantz, numer chef för avdelningen Utbildning, forskning & innovation på Svenskt Näringsliv, var också inbjuden till paneldiskussionen och han uttryckte sin oro för att Sverige som forskarnation kommer att rasa samman om kunskapstappet i skolan fortsätter och föreslog en innovationspremie för att skapa drivkrafter inom innovationspolitiken.

Björn O. Nilsson, IVAs VD, avslutade seminariet med följande ord.

– Konkretiseringen kvarstår, vi behöver ett bättre fungerande system för att driva en bra innovationspolitik.

  • Ett ramverk för innovationspolitiken. Hur göra Sverige mer entreprenöriellt? Av Pontus Braunerhjelm, Klas Eklund och Magnus Henrekson, Samhällsförlaget.
  • En gång vart fjärde år lägger regeringen fram en forskningsproposition, den så kallade ”forskningsproppen”. Den pekar ut målen för den offentligt finansierade forskningen, och visar hur statens forskningspengar ska användas de närmaste fyra åren. Nästa forskningspropp kommer nu i höst.

Anna Eriksson

 

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Välj din chef – så synar du ledarskapet när du byter jobb

0
Din chef spelar stor roll – för dina prestationer, din utveckling och ditt mående. Därför bör du välja nästa chef med omsorg. Så här kan du gå till väga för att ta referenser på chefen.

Nyexade byggingenjörens dagbok: ”Kollegornas stöd är tryggt när man är ny i branschen”

0
I våras blev Emin Hogic högskoleingenjör i byggteknik vid Lunds tekniska högskola, campus Helsingborg och nu är han projektör på Sweco. Här är hans dagbok från en vecka på jobbet.
Luleå och Stockholm

Så skiljer ingenjörers löner mellan länen

5
Medellönen högst i Stockholm, följt av Halland för civilingenjörer och Blekinge för högskoleingenjörer.
Jonas Hylén

Förtroendevald på Siemens: ”Är lite som en präst eller diakon”

0
Under 25 år i Akademikernas styrelse på Siemens har Jonas Hylén hjälpt medlemmar som riskerat att förlora jobbet och mött engelsmän som är chockade att ingenjörer har ett fack.    

Låga ingenjörslöner oroar inte industrijättarna i norr

0
Ingenjörer i södra Sverige har högre lön än ingenjörer i norr. Men för industrijättarna i norr verkar lönenivåerna inte vara något hinder för rekrytering.

Förstärkt lönesamtal kan lösa konflikter kring lön

0
Ibland slutar lönesamtalet med att man känner sig orättvist bedömd. Inom industrin finns då möjligheten till ett förstärkt lönesamtal med lokala facket som stöd.

Global portal öppnar nya vägar till utlandsjobben

0
Sugen på ett nytt jobb, men vill inte flytta? Nu startar Remote en jobbförmedling för distansjobb, med hela världen som arbetsplats.

Hon läste teknisk fysik och blev börs-vd

0
Charlotte Eriksson är civilingenjör i teknisk fysik och vd på Softronic. Här berättar hon om en omtumlande händelse på jobbet för ett år sedan och varför hon la ner sin sångkarriär.

Alkohol på julfesten? Så hittar du balansen mellan fest och fylla

0
Att jobbet bjuder på alkohol i samband julfiranden är idag närmast självklart – och är oftast inget problem. Men det kan ändå vara bra att tänka till. Här är sex tips inför julens firanden.
Elin Petersson och Patrik Milton i talarstolen

Mycket debatt om skatt, 5G och infrastruktur på Ingenjörsfullmäktige

0
Antog program om löner och industripolitik. Och höjde inte medlemsavgiften.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Hur kallt får det egentligen vara på kontoret?

0
Kyliga kontor gör inte bara att vi fryser, det sänker också vår koncentrationsförmåga och kan påverka hälsan. Så hur kallt får det egentligen vara på kontoret?