Datorn en stor irritationskälla

Du är inte ensam om att ha en strulande jobbdator. Under en normal arbetsvecka har var femte svensk IT-eller teknikproblem varje dag på jobbet

Du är inte ensam om att ha en strulande jobbdator. Under en normal arbetsvecka har var femte svensk IT-eller teknikproblem varje dag på jobbet.

Det är arbetslivspanelen Manpower Work Life som har undersökt svenskarnas relation till teknik på jobbet och resultatet visar att det fortfarande finns mycket som kan förbättras när det gäller datormiljön på svenska arbetsplatser.

6 362 personer svarade i Manpowers undersökning och av dem uppgav 54 procent att det vanligaste teknikproblemet är att program och system är tröga och fungerar långsamt. 31 procent nämner att de har problem med internetuppkoppling eller internetåtkomst, medan 17 procent har problem med telefon eller mobiltelefon.

På frågan hur ofta IT- eller teknikproblem själ tid från arbetet under en normal arbetsvecka svarade 41 procent att de hade problem eller eller flera gånger i veckan och 19 procent att de hade problem varje dag. Minst problem verkar man ha med faxen (2 procent).

I undersökningen ställdes frågan om man anser att man har moderna teknik hemma och på den frågan svarade 52 procent av 80-talisterna ja medan det bland 50-talister och äldre var 27 procent som kunde stoltsera med modern utrustning.

Källa: Manpower Work Life

Anna Eriksson

Lämna en kommentar

Senaste nytt

May: News from Ingenjören in English

May: News from Ingenjören in English

I have resigned – now my employer wants to raise my salary • 107 Chalmers and KTH students suspended for cheating • Unemployment figures remains stagnant • The engineering manager with ADHD: “I am not alone” • Do I have to change jobs to get a pay rise? • Sustainability and Saab saw biggest gains in union election
Fler artiklar