Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemBloggenFramtidens ekonomi går runt runt

Framtidens ekonomi går runt runt

Världsekonomin närmar sig peak oil (vissa säger att vi redan har nått det). Den billiga energins dagar är hur som helst räknade, med alla de problem det för med sig. Men oljan är långt ifrån den enda ändliga resursen som vi i rask takt håller på att göra slut på.

Medvetenheten om en mängd ”peakar” ökar snabbt i världen. Peak phosphorus, peak rare earth metals, peak coal är några. Peak Everything är en titel på en bok av författaren Richard Heinberg, Han tillhör den växande skaran som förordar en ny sorts ekonomi, en cirkulär ekonomi, till skillnad från den linjära ekonomin som är förhärskande i dag.

I den cirkulära ekonomin hittar företagen affärsmöjligheterna i ett cirkulärt kretslopp, inspirerat av naturens kretslopp. Huvuddragen i idén är att avfall är en råvara som helst ska återanvändas, näst helst återvinnas. Om det inte går ska man utvinna energin ur avfallet. Alla produkter ska därför produceras så att de är lätta att återvinna.

I den cirkulära ekonomin finns också ett annat synsätt på försäljning respektive uthyrning. De flesta i dag slänger sin mobiltelefon bara ett par år efter att vi har köpt den. Telefonen och alla dess värdefulla metaller blir skrot. De som säljer mobilerna vill ju helst att vi ska slänga den gamla telefonen så att de kan få sälja en ny. Samma sak gäller för alla mängder av andra produkter som bilar, teveapparater och datorer.

Men om vi i stället kunde övergå till att hyra ut grejorna i stället, skulle reglerna ändras. I stället för att sälja kopieringsmaskiner, bilar och tvättmaskiner kan man hyra ut dem. Företrädare för den cirkulära ekonomin påpekar att med uthyrning av varor, har den som hyr ut dem ett tydligt incitament att få dem att hålla så länge som möjligt, och kanske även att ta tillbaka den uttjänta produkten för att få ut ”panten”, det vill säga värdet av materialet.

Allt fler intresserar sig för affärsmöjligheterna i den cirkulära ekonomin. Det kanske bästa med den är att enskilda företag kan tillämpa den. Det behövs inte en världsomfattande överenskommelse med polisiär övervakning för att det ska fungera.

Ellen MacArthur är en av de ledande personligheterna inom cirkulär ekonomi. Hon har nyligen dragit igång Circular Economy 100. Målet är att hundra av världens stora företag ska ansluta sig till programmet som både ska gynna världen och företagen själva. Ett dussintal företag har redan anslutit sig, däribland Coca-Cola, Cisco och Ikea.

Ellen MacArthur har också seglat jorden runt själv. Hör henne berätta om segling och cirkulär ekonomi.

Hör också Richard Heinberg prata om energi och tillväxt.


LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Får man komma med shorts till jobbet?

0
Varma sommardagar är det lockande att komma med shorts och sandaler till jobbet. Men hur lättklädd får man egentligen vara på jobbet? Juristen reder ut vad som gäller.

Se MIT-studenterna dansa

0
I USA är det naturligt att kreativa ämnen ingår i ingenjörsutbildningarna, som dans till exempel. 

Ger din chef dig ont i magen?

0
Var tredje svensk uppger att de har en destruktiv chef. En ny bok ger konkreta förslag på hur du hanterar en sådan situation.

”Så här fick vi vårt första ingenjörsjobb”

0
För nyexade finns många andra vägar än platsannonser till det första jobbet. Ingenjören frågade sex ingenjörer hur de fick sitt första jobb efter examen.

Hur gör du för att inte jobba över?

0
Som ingenjör kan det vara svårt att sätta gränser för sin arbetstid. Här är ingenjörernas egna tips på hur de undviker att jobba över när arbetsbelastningen är hög.
Scania Lisa Lorentzon

Högre löneökningar än märket på Scania

2
Akademikerna på Scania får 4,9 procents löneökning i år, högre än märket på 3,9 procent. Dessutom ska goda prestationer ge extra lyft.
Arbetslösheten för ingenjörer 2020-2023

Rekordlåg arbetslöshet för ingenjörer – och små ändringar inom bygg

0
Ekonomin skakar. Men det märks inte på arbetslösheten för ingenjörer. Och i byggsektorn, där vissa delar har det tufft, är förändringarna ändå små.
Lina Wennberg

Varslet kastade om tillvaron för fackordföranden

0
Hon hade laddat för årets löneförhandlingar. Men när Volvo Cars gick ut med ett varsel om neddragningar förändrades situationen helt för Lina Wennberg, ordförande för Akademikerklubben på Volvo Cars i Olofström.

Tänk på det här om du låter banken förvalta din pension

0
Höga boräntor gör att banker lockar med rabatt om du flyttar din tjänstepension till deras pensionsbolag. Men den rabatten kan bli en riktigt dyr affär på lång sikt.

Ekin från Turkiet fick jobb som ingenjör med hjälp av sin mentor

0
När ingenjören Ekin Kiper från Turkiet fick Rebecca Ivemyr som mentor tog det bara en månad innan han lyckades få ett jobb som matchar hans erfarenhet.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Undvik ingenjörernas vanligaste cv-missar

0
Ett cv ska vara tydligt och visa vad du har för kompetens och erfarenhet. Visst är det bra att sticka ut men passa dig för att tappa trovärdighet. Här är nio vanliga misstag – och hur du undviker dem.