Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivArbetsmarknadDålig ersättning för expert i patentmål

Dålig ersättning för expert i patentmål

22:50 kronor i timmen är vad de tekniskt sakkunniga i patentmål får för att förbereda sig. Sveriges Ingenjörer undrar om man verkligen lockar de skarpaste förmågorna med en sådan ersättning.

680 kronor per dag i domstol och 180 kronor per dag för förberedelserna är taxan för de drygt sjuttio tekniskt sakkunniga som ska bistå Sveriges domstolar med specialistkunskaper i patentmål. Professorer, patenträttsråd, disputerade forskare och lektorer utses av regeringen att hjälpa domstolarna. Till skillnad från nämndemännen som nyligen fått sin ersättning utredd med målet att den ska täcka inkomstbortfall eller för en partsledamot i AD som får 2250 kronor per dag ligger de tekniskt sakkunnigas ersättning mycket lågt.
Oroande lågt tycker Sverige Ingenjörers förbundsdirektör Richard Malmborg som har skrivit till Justitiedepartementet för att få en ändring.
– Tekniskt sakkunniga anlitas på grund av sin långa utbildning och gedigna erfarenhet, säger han. Med de låga ersättningsnivåer som de har i dag riskeras kvaliteten i den tekniska kunskapen som är väsentlig för rättsskipningen i patentmål.

Nyligen utsåg regeringen tekniskt sakkunniga för en ny tvåårsperiod. En av de utsedda, som vill vara anonym, berättar att hon en gång avstod från att ta ett mål eftersom hennes arbetsgivare ville att hon skulle göra det på sin semester och det var så dålig ersättning. Hon säger att det var underförstått från domstolen att industrin ska ta kostnaden.
– Jag tror att det kan ligga något i att vi riskerar att bara få experter som kan ta uppdraget inom ramen för sina tjänster.

En övervägande majoritet av dem som är tekniskt sakkunniga är anställda vid högskolor och patentbyråer. Mats Johansson är professor vid KTH och har varit tekniskt sakkunnig i flera perioder. Dock utan att någonsin behöva sitta i domstolen.
– Nej den gång det var närmast förlikades parterna innan och några gånger har jag varit jävig och fått avstå.
För honom är den dåliga ersättningen ingen stor sak eftersom han skulle kunna utföra uppdraget på sin arbetstid.
– Men det är klart, hade jag en arbetsgivare som inte tillät det så vet jag inte om jag hade tyckt att det var en rimlig ersättning för jobbet. Och om man ser till hur mycket de experter som hyrs in av parterna får betalt så är det ju en enorm skillnad.
Kerstin Bergman, patentchef på BioInvent i Lund sökte uppdraget för att hon tycker att det verkar spännande.
– Jag kommer inte att kunna göra det på arbetstid men å andra sidan tror jag inte att det kommer att bli så många tillfällen. Det var något nytt att pröva på, säger hon.

På Justitiedepartementet kan man inte säga när frågan om de tekniskt sakkunniga kan komma att tas upp. Sveriges Ingenjörers förbundsdirektör Richard Malmborg tycker att en ändring behövs för att garantera kvalitet och rättssäkerhet.
– Att arvodet är så litet innebär att den som åtar sig uppdraget måste ha möjlighet att i stort sett vara utan inkomst de dagar målet tar i anspråk, säger Richard Malmborg. Det är ju bra att anställda på patentbyråer och högskolor kan ta det på sin arbetstid men det kanske inte är så vi ska se på en viktig funktion i rättsystemet.

5 KOMMENTARER

  1. I Justitiedepartementet pågår en utredning om nya domstolar i patent- och marknadsmål. Regeringen måste påverkas att se till att de sakkunniga ledamöterna där får marknadsmässig lön. Men det arbetet kan ta lång tid och missförhållandena bör rättas till redan nu!

  2. För tekniska experter utanför patentbranchen kan jag förstå att den låga ersättningen inte är tillräckligt motiverande. Men för tekniska experter inom branschen, kan jag inte hålla med. Jag jobbar på en patentbyrå. Min arbetsgivare lät (och till och med uppmuntrade) mig att sitta med som teknisk domare i ett patentmål. Det sågs som en värdefull erfarenhet. Jag tror verkligen att den erfarenheten har gett mig mycket mer än vad en godtycklig kurs hade gjort (och som arbetsgivaren dessutom skulle betalat för!).

  3. Samtidigt minskar ju möjligheten att jobba gratis på högskolorna. Allt fler anställda, även inom fakulteten måste ju dra in sina egna kostnader numera.

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

0
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

Så ger du feedback till chefen

0
Att ge feedback till sin chef kan vara både känsligt och riskabelt. Här är några tips på vad du bör tänka på för att din feedback ska falla i god jord.

Omställningsstudiestödet – så ökar du chansen att få del av pengarna

0
Planerar du att skicka in en ansökan om omställningsstudiestöd för hösten? Se då till att du undviker de vanligaste misstagen. 

Ingenjören Åke säkrar byggnader i jordbävningsdrabbade Turkiet

0
Vanligtvis undervisar Åke Solfeldt blivande byggnadsingenjörer vid tekniska högskolan i Jönköping. Men när Turkiet och Syrien drabbades av jordbävning släppte han allt för att delta i hjälparbetet.

Sök orsaker till stressen – sex faktorer att ha koll på

0
Oavsett vad som utlöser stress är effekterna desamma. De påverkar hur vi fungerar intellektuellt och därför behöver din chef hjälpa dig hitta orsakerna och åtgärda dem.

18 vanliga frågor på anställningsintervjun – så förbereder du dig

0
Varför söker du den här tjänsten? Det är den mest självklara frågan du kan förvänta dig på en anställningsintervju. Men det finns fler. Här är rekryterarens tips på hur du kan förbereda dig.
Veronica Wåtz

Hon projektleder anskaffningen av nästa generations ubåt

0
Projekt A26 ska utveckla och anskaffa två nya toppmoderna ubåtar till marinen. Projektledare är civilingenjören Veronica Wåtz på FMV. Här berättar hon om en vecka på jobbet.   

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.