Volkswagen höjer inte budet

Volkswagen håller inte med den oberoende kommittén i Scanias styrelse i synen på Scanias värde.

Volkswagen håller inte med den oberoende kommittén i Scanias styrelse i synen på Scanias värde.

Det pris som Volkswagen har erbjudit utgör ”en mycket attraktiv och balanserad affär för både Scanias och Volkswagens aktieägare“ skriver Volkswagen i ett pressmeddelande.

Volkswagen ser inga skäl att ändra sig och tänker alltså inte höja det erbjudna priset om 200 kronor per aktie.

”Det överskrider med råge det fundamentala fristående värdet av Scania och inkluderar en skälig andel av den långsiktiga synergipotentialen av att fullt ut integrera Scania i Volkswagen Group”.

Läs tidigare artikel om den oberoende kommitténs beslut: Kommitté säger nej till VW-bud

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Scania har beslutat att tjänstemännen från den 10 augusti ska tillbaka till kontoren på heltid. Det har väckt mycket känslor, berättar Christina Widén, Akademikerföreningens ordförande.

Scania slopar distansarbete – ”Aldrig tidigare så många kommentarer på ett ledningsbeslut”

Beskedet på Scania är att anställda ska vara på kontoret fem dagar i veckan.  Akademikerföreningen är kritisk och hoppas att cheferna kan få mandat att ta hänsyn till verksamhetens och medarbetares behov.
Fler artiklar