Nevs ansöker om rekonstruktion

I dag, torsdag, har styrelsen för biltillverkaren Nevs beslutat att ansöka om företagsrekonstruktion.

I dag, torsdag, har styrelsen för biltillverkaren Nevs beslutat att ansöka om företagsrekonstruktion.

Enligt ett pressmeddelande från Nevs, National Electric Vehicle Sweden, gör styrelsen detta för att ”skapa mer tid för de pågående förhandlingarna”. En ansökan har lämnats in till tingsrätt.

– De trepartsförhandlingar vi för med två globala fordonstillverkare går fortsatt framåt, är komplexa och har tagit mer tid i anspråk än vad vi förutspått. Vi behöver ytterligare tid för att slutföra förhandlingarna och nå fram till ett avtal. Därför ansöker vi om en företagsrekonstruktion. Vi har för avsikt att till fullo betala våra skulder till leverantörerna, säger Nevs vd Mattias Bergman i pressmeddelandet.

Några fodringsägare har ansökt om indrivning av skulderna hos Kronofogden, men enligt Nevs ska det stora flertalet av de 900 leverantörerna ha valt att avvakta resultatet av de förhandlingar som pågår.

Som Ingenjören tidigare har berättat har Nevs inte kunnat betala lön till sina anställda den 25 den här månaden. Utbetalningarna kan dröja till den 5 september.

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Akademikerföreningen på Volvo Cars reserverade sig mot företagets beslut att införa digital närvarokontroll på kontoren. Kristina Tullgren, ordförande, Marcus Magnusson, vice ordförande och Anna Margitin, ledamot i Akademikerföreningen.

Digital närvarokontroll på Volvo Cars – trots akademikernas protester 

”Attendance Insight Tool” kallas det digitala verktyg som nu registrerar kontorsnärvaron på Volvo Cars. När en dator eller telefon ansluter till kontorets Wifi vet arbetsgivaren att medarbetaren är på plats. Akademikerna reserverade sig mot beslutet och menar att kontorsnärvaro är en ledarskapsfråga.
Fler artiklar