Nevs medges rekonstruktion

Nevs har fått sin nya ansökan om företagsrekonstruktion beviljad.

Nevs har fått sin nya ansökan om företagsrekonstruktion beviljad.

Gårdagens ansökan avslogs med hänvisning till att de uppgifter som rör de finansiella lösningarna framstod som ”vaga och är helt odokumenterade” men i dag fick Nevs ett positivt besked på sin nya ansökan om rekonstruktion.

Vänersborgs tingsrätt skriver i sitt beslut att det med beaktande ”av vad som anförs i den nu ingivna ansökan saknas skälig anledning anta att syftet med företagsrekonstruktionen inte kan uppnås.” Därför väljer tingsrätten att bifalla Nevs nya ansökan om företagsrekonstruktion.

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Det är inte ovanligt att känna en viss prestationsångest under den första tiden på första jobbet. Foto: Getty Images.

Fjärilar i magen inför första jobbet – här är tipsen för en bra start

Att börja sitt första ingenjörsjobb kan kännas nervöst. Förutom själva jobbet ska man lära sig nya system, rutiner och alla småsaker som ofta bara sitter i väggarna. Dessutom vill man göra ett gott intryck. Lisa Rosengren, karriärcoach på TRR, ger tips som kan dämpa oron.
Fler artiklar