Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivFler högskoleplatser och höjt a-kassetak

Fler högskoleplatser och höjt a-kassetak

Budgetpropositionen för 2015 innehåller förslag på höjt a-kassetak, fler högskoleplatser och en satsning på kompletterande utbildning för personer med utländsk examen. På Saco riktar man kritik mot att bland annat skattehöjningar på arbete ska finansiera satsningarna.

Vid en pressträff klockan nio på torsdagsförmiddagen presenterade finansminister Magdalena Andersson (S) den nya regeringens budgetförslag som innebär totalt 25 miljarder kronor i satsningar, satsningar som ska finansieras med skattehöjningar.

Sedan tidigare har det varit känt att regeringen vill höja inkomstskatten för inkomster över 50 000 kronor i månaden, som en del i att kunna finansiera nya satsningar. Detta är både Tjänstemännens centralorganisation TCO och Saco kritiska till. Sacos ordförande Göran Arrius säger i ett pressmeddelande att han vill att politikerna gör en stor skatteöversyn.

– När sysselsättningen måste öka, när Sverige behöver fler arbetade timmar, då är det kontraproduktivt att höja skatten på arbete, säger han i pressmeddelandet.

Unionen efterfrågar satsningar på ökad kompetensutveckling för yrkesverksamma. ”Budgeten fokuserar i för hög utsträckning på att få ner den öppna arbetslösheten snarare än att snabbt förbättra förutsättningarna för nya jobb i det privata näringslivet”, skriver fackförbundet i ett pressmeddelande.

IF Metall är positiva till den nya budgeten och anser att den pekar ut en ny färdriktning för Sverige: ”Ett Sverige som är mer jämlikt och jämställt”.

Arbetsgivarorganisationen Almega ser den nya budgeten som ett hot mot tjänstesektorn, uppger man i ett pressmeddelande. Höjda arbetsgivaravgifter för unga innebär en kraftig kostnadshöjning för företag med många unga anställda, enligt Almegas näringspolitiska chef Ulf Lindberg.

Under pressträffen talade Magdalena Andersson om en svag, men ojämn återhämtning för världsekonomin. Enligt regeringen återhämtar sig den svenska ekonomin gradvis de närmaste åren och arbetslösheten minskar successivt, men det finns tydliga risker för en svagare utveckling. Statens underskott i år är 87 miljarder kronor.

Några andra punkter i budgetförslaget:

  • Taket och grundbeloppet i a-kassan höjs.
  • Till 2020 vill regeringen att Sverige ska ha lägst arbetslöshet i EU. Detta ska man lyckas med genom att satsa på bland annat ”en aktiv näringspolitik” investera i infrastruktur och genom att genomföra satsningar på arbetsmarknads- och utbildningsområdet, särskilt lyfts satsningar riktade mot unga arbetslösa och långtidsarbetslösa fram.
  • Antalet högskoleplatser ska byggas ut och personer med utländsk examen ska kunna gå kompletterande utbildningar för att få jobb inom sin kompetens. Nästa år avsätts medel motsvarande 5 000 nya utbildningsplatser och sedan ska antalet utbildningsplatser öka fram till 2018, enligt förslaget.
  • Studiemedlets lånedel ska enligt budgetförslaget höjas med 1 000 kronor i månaden.
  • Jobbskatteavdraget ska trappas av och från och med 2016 ska avdragen för pensionssparande slopas.

Här kan du läsa regeringens sammanfattning av budgeten, och budgeten i sin helhet kan du ta del av här.

Ania Obminska

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Smit inte ut bakvägen – fast du helst inte vill bli avtackad

0
Vad gör du om du inte har trivts och en avtackningsfika med kollegor och chefen mest känns som ett plågsamt skådespel? Kan man man tacka nej till att bli avtackad?

Social kompetens – ett ”luddigt” uttryck och maktmedel

0
Arbetsgivare ställer ofta krav på social kompetens. Men var menas med det? Uttrycket är otydligt och det tycker Ann J Sandén, som nyligen doktorerat i ämnet, är problematiskt.

Ny chans till omställningsstudiestöd – men väntetiden hos CSN är lång

0
Den 1 oktober öppnar CSN möjligheten att ansöka om omställningsstudiestöd för vårterminen 2024 Men var beredd på att beskedet från CSN kan dröja.
Chalmers kårhus

Sämre resultat och fler avhopp när undervisningen är på engelska

0
En ny studie från KTH och Chalmers visar att undervisning på engelska gör att studenterna lär sig klart mindre.

Dina dokument är inte dina dokument

3
Att radera dokument från din arbetsdator eller mobil kan vara riskabelt, även om du gör det i all välmening. Och det du uppfattar som privat kan i själva verket vara din arbetsgivares egendom.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

Så äter du rätt för att orka studierna och vara skärpt på tentorna

0
Studietiden innebär för många sämre matvanor. Slarv och snabba lösningar kan sumpa chansen att nå bra studieresultat. Kostforskaren ger dig smarta tips.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Vad är min övertid värd?

0
Vad bör jag ha koll på när jag avtalar bort bort min övertid? Och hur mycket är den övertiden värd? Christoffer Sörman, ombudsman på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.