Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemFackligtSvaga fack gynnar höginkomsttagare

Svaga fack gynnar höginkomsttagare

Inkomstskillnaderna har ökat i många västländer sedan 80-talet. De rika har blivit rikare och de fattiga fattigare. Nu har två forskare för första gången pekat på sambandet mellan växande inkomstklyftor och svagare fackligt inflytande.

Inte helt överraskande har forskning tidigare visat att svaga fackförbund och låga minimilöner påverkar inkomsterna för låg- och medelinkomsttagare. För första gången har nu två forskare, Florence Jaumotte och Carolina Osorio Buitron, kunnat visa att fackförbundens inflytande på arbetsmarknaden även påverkar den grupp i samhället som har de allra högsta lönerna.

LÄS mer

Läs artikeln Power from the people om forskarnas rön.

Forskarna hävdar att de har funnit starka bevis för att en låg facklig anslutningsgrad och därmed svagt fackligt inflytande på arbetsmarknaden i västvärlden har lett till högre löner för de tio procent av befolkningen som tjänar mest. Hälften av löneökningarna sedan 1980-talet för de bäst betalda grupperna i de västvärlden kan förklaras av svagare inflytande från fackförbunden.

Forskarna presenterar flera möjliga förklaringar. När fackförbunden misslyckas med att höja lönerna för låg- och medelinkomsttagare hamnar en större andel av löneökningarna hos den redan bäst betalda gruppen. Svaga fack på arbetsplatser leder också till sämre inflytande när det gäller lönesättningen av företagsledningen. I ett samhälle med låg facklig anslutningsgrad har fackförbunden dessutom ett begränsat politiskt inflytande och kan därmed inte heller påverka den fördelningspolitik som regleras på politisk nivå.

Forskarna har tagit fram ett recept för minskade inkomstklyftor. Det går ut på att regeringar genomför reformer som underlättar kollektivavtal och som ger både aktieägare och anställda mer inflytande över företagsledningarnas löner.

Forskarnas resultat presenteras i en kommande rapport från Internationella Valutafonden IMF.

Karin Virgin

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Välj din chef – så synar du ledarskapet när du byter jobb

0
Din chef spelar stor roll – för dina prestationer, din utveckling och ditt mående. Därför bör du välja nästa chef med omsorg. Så här kan du gå till väga för att ta referenser på chefen.

Nyexade byggingenjörens dagbok: ”Kollegornas stöd är tryggt när man är ny i branschen”

0
I våras blev Emin Hogic högskoleingenjör i byggteknik vid Lunds tekniska högskola, campus Helsingborg och nu är han projektör på Sweco. Här är hans dagbok från en vecka på jobbet.
Luleå och Stockholm

Så skiljer ingenjörers löner mellan länen

5
Medellönen högst i Stockholm, följt av Halland för civilingenjörer och Blekinge för högskoleingenjörer.
Jonas Hylén

Förtroendevald på Siemens: ”Är lite som en präst eller diakon”

0
Under 25 år i Akademikernas styrelse på Siemens har Jonas Hylén hjälpt medlemmar som riskerat att förlora jobbet och mött engelsmän som är chockade att ingenjörer har ett fack.    

Låga ingenjörslöner oroar inte industrijättarna i norr

0
Ingenjörer i södra Sverige har högre lön än ingenjörer i norr. Men för industrijättarna i norr verkar lönenivåerna inte vara något hinder för rekrytering.

Förstärkt lönesamtal kan lösa konflikter kring lön

0
Ibland slutar lönesamtalet med att man känner sig orättvist bedömd. Inom industrin finns då möjligheten till ett förstärkt lönesamtal med lokala facket som stöd.

Global portal öppnar nya vägar till utlandsjobben

0
Sugen på ett nytt jobb, men vill inte flytta? Nu startar Remote en jobbförmedling för distansjobb, med hela världen som arbetsplats.

Hon läste teknisk fysik och blev börs-vd

0
Charlotte Eriksson är civilingenjör i teknisk fysik och vd på Softronic. Här berättar hon om en omtumlande händelse på jobbet för ett år sedan och varför hon la ner sin sångkarriär.

Alkohol på julfesten? Så hittar du balansen mellan fest och fylla

0
Att jobbet bjuder på alkohol i samband julfiranden är idag närmast självklart – och är oftast inget problem. Men det kan ändå vara bra att tänka till. Här är sex tips inför julens firanden.
Elin Petersson och Patrik Milton i talarstolen

Mycket debatt om skatt, 5G och infrastruktur på Ingenjörsfullmäktige

0
Antog program om löner och industripolitik. Och höjde inte medlemsavgiften.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Hur kallt får det egentligen vara på kontoret?

0
Kyliga kontor gör inte bara att vi fryser, det sänker också vår koncentrationsförmåga och kan påverka hälsan. Så hur kallt får det egentligen vara på kontoret?