Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemFackligtOtrygga anställningar smittar kolleger

Otrygga anställningar smittar kolleger

Oron för att bli av med jobbet leder till sämre hälsa. Nu visar forskning att även ett klimat av otrygghet på arbetsplatsen har liknande effekter. Även de individer som inte är oroliga att förlora sitt jobb påverkas av ett klimat av anställningsotrygghet.

Rädslan eller oron över att kanske förlora jobbet blir allt vanligare i arbetslivet. Tidigare studier har visat att personer som upplever sin egen anställning otrygg har sämre självskattad hälsa och löper större risk för att drabbas av utbrändhet.

Lena Låstad
Lena Låstad

– Men det här är inte bara en individfråga, det rör den psykosociala arbetsmiljön på hela arbetsplatsen, säger Lena Låstad, psykologiska institutionen vid Stockholms universitet. I början av oktober försvarade hon sin doktorsavhandling där hon har studerat hur otrygga anställningar påverkar hela arbetsplatser.

En av delstudierna i avhandlingen, en enkätstudie med personer med högre utbildning som jobbar på företag i Sverige, visar att anställda kan uppleva ett klimat av anställningsotrygghet på jobbet, även om man inte är oroad över sin egen anställning. Studien visar att det här klimatet påverkar hälsa och arbetsmiljö.

– Vi har kunna se ett tydligt samband mellan klimat av otrygghet och sämre självskattad hälsa, högre krav i arbetet, och högre grad av konflikt mellan arbete och hemma. På en arbetsplats med ett klimat av otrygghet upplever många att de behöver arbeta över och att de har svårt att släppa tankarna på jobbet när de går hem, säger Lena Låstad.

I en annan delstudie har hon undersökt om det är den kollektiva känslan av otrygghet i gruppen som påverkar individerna eller om individernas oro för sin anställning smittar gruppen.

– Teoretisk är båda riktningarna möjliga men resultaten visade att de enskilda individernas oro för att förlora sina jobb utvecklades, efter omkring ett halvår, till ett upplevt klimat av anställningsotrygghet, säger Lena Låstad.

Från arbetsgivarnas sida finns sedan flera år en önskan om att försvaga Lagen om anställningsskydd. Lena Låstads forskning visar att otrygga anställningar kan ha flera negativa effekter.

Läs mer

Läs hela avhandlingen här.

– Den psykologiska forskningen visar att det är påfrestande att inte veta vad som gäller. Det som är stressande är ovissheten och hur man ska förhålla sig till den, säger hon.

Lena Låstad hoppas att hennes forskning ska göra arbetsgivarna mer medvetna om att otrygga anställningar inte bara är ett individproblem utan att den också påverkar den psykosociala arbetsmiljön.

– Tidigare forskning har visat att oron minskar om anställda i god tid får information om förändringar på arbetsplatsen, innan det börjar spridas rykten. Lokalt fackligt inflytande är ett bra exempel på hur de anställda är mer delaktiga i förändringsprocesser. Det skapar ett bättre arbetsklimat och en större känsla av trygghet på arbetsplatsen.

Karin Virgin

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Sju år som servicetekniker – sedan sökte Jonas till KTH

0
Jonas Tiger-Wedin var skoltrött redan i högstadiet och ville snabbt ut i arbetslivet. Men efter sju år väcktes längtan efter något annat.

Över 30 procent högre pension om du jobbar till 70

0
Vill du höja din pension med mer än 30 procent på bara fyra år? Då ska du gå i pension vid 70 i stället för vid 66. Det visar nya siffror från Pensionsmyndigheten.

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

0
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

1
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

Så ger du feedback till chefen

0
Att ge feedback till sin chef kan vara både känsligt och riskabelt. Här är några tips på vad du bör tänka på för att din feedback ska falla i god jord.

Omställningsstudiestödet – så ökar du chansen att få del av pengarna

0
Planerar du att skicka in en ansökan om omställningsstudiestöd för hösten? Se då till att du undviker de vanligaste misstagen. 

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.