Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenFack och arbetsgivare tror på TTIP

Fack och arbetsgivare tror på TTIP

Skynda på! EU och Sverige behöver TTIP! Det var budskapet i Bryssel i veckan när svenska fack och arbetsgivare försökte balansera den negativa opinionen och misstron mot det planerade frihandelsavtalet med USA.

I Berlin beräknar polisen att över 100 000 människor deltog i protesterna mot avtalet den 10 oktober och svenska fackföreningar är ganska ensamma i att vara positiva till TTIP. Men som Stefan Gran, representant för tyska fackliga federationen DGB i Bryssel konstaterade vid ett seminarium i veckan: Vi är inte emot ett bra TTIP men vi har inte sett det än.

Misstron mot politikerna och mot TTIP var i centrum den 14 oktober när LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson och Svenskt Näringslivs vd Carola Lemne möttes i Bryssel för att göra gemensam sak med bland andra EU:s chefsförhandlare och försöka vända opinionen. Snart fortsätter förhandlingarna mellan EU och USA i Miami. Ambitionen är att ha ett avtal på bordet innan USA går alltför djupt in i nästa presidentvalskampanj så det är bråttom. Något också Karl-Petter Thorwaldsson påpekade under TTIP-seminariet i Europaparlamentet.

– Det är viktigt att det inte drar ut på tiden för mycket, sades han.
Panelen var överens om att misstron mot avtalet kanske inte beror så mycket på just TTIP utan på den ekonomiska krisen och på att många inte tror vare sig på politikerna eller på möjligheten att göra saker bättre genom frihandelsavtalet.

Samtidigt som förhandlingarna snart går in på sitt fjärde år är det mycket som inte är klart vad gäller avtalstextens innehåll. EU-kommissionens chefsförhandlare Ignacio Bercero Garcia konstaterade att man ännu inte har kommit överens vad gäller det omdiskuterade skyddet för investeringar. Man vet inte heller vad USA vill ha med i det så kallade hållbarhetskapitlet, där löntagares rättigheter ska regleras, och att man har ännu inte några skrivningar vad gäller genomförande och övervakning av avtalet.

– Vi vill ha en ”gold standard” vad gäller löntagares rättigheter, sade Ignacio Bercero. Garcia. Vi har verkligen arbetat för att få in synpunkter från många vad gäller det här kapitlet och jag betonar att vi vill absolut inte sänka några standarder. Vi vill ha ett avtal som gör att EU och USA kan få en bra ekonomisk utveckling.

Men ambitionen att nå en ”gold standard” fick flera åhörare att reagera då EU:s medlemsländer själva inte inom sina gränser kan skryta med någon ”gold standard” i den frågan.

– Det talas mycket om standarder här. För mig är den kanske viktigaste standarden en bra levnadsstandard och det kräver en god ekonomi, sade Carola Lemne, Svenskt Näringsliv. För oss i Sverige handlar det handlar om jobb i ett litet exportberoende land med lång tradition av handel.

– Vi är inte överens om allt vad gäller TTIP men vi är överens om att vi tror att det skulle vara positivt för svensk ekonomi och svenska löntagare och företag, sade Karl-Petter Thorwaldsson, LO.

En åhörare manade till eftertanke och påpekade att det inte finns någon korrelation mellan frihandel och jobbtillväxt.

–Investeringar är det som ger jobb och EU underinvesterar. Och även om man får positiva verkningar av ett handelsavtal så kommer det inte att ha någon utjämnande effekt på inkomstfördelning i samhället om man inte har en bra välfärdsstat. TTIP kommer inte att ge oss lösningen på den sociala situationen i EU men det är EU:s biljett tillbaka in i världsekonomin. Utan TTIP är vi inte relevanta.

Jenny Grensman

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Katarina Wåhlin Alm, Jenny Gibson, Marianne Erlandson och Hans Näslund

Så mycket tjänar 213 kommunala teknik- och samhällsbyggnadschefer

0
Snittlönen för förvaltningschefer inom teknik och samhällsbyggnad i kommunerna ligger i nivå med jämförbara tjänster i privat sektor. Det visar en genomgång.
Rasmus Ågren

Elektronikingenjörens dagbok från Ikea – jobbar med de uppkopplade produkterna

0
Ikea säljer inte bara möbler och servetter. I Malmö utvecklar företaget elektronik – bland annat till lampor och högtalare. Här berättar ingenjören Rasmus Ågrens om en vecka på jobbet.
Fasader i Globenpområdet

Så tjänar ingenjörer i 19 branscher

0
Snittlönen för ingenjörer i privat sektor är högst i fastighetsbranschen. It-konsulter hamnar i den nedre delen av listan. Men om man rensar för ålder och chefsbefattningar blir bilden en annan.

Vad gör du om du ställs inför ett etiskt dilemma i jobbet?

1
I jobbet som ingenjör kan det uppstå en konflikt mellan kravet och den egna övertygelsen.  Vad är rätt och vad är fel?  Kanske ett dokument från 1929 kan hjälpa till att ge svaret.

Ingenjörerna som tillverkar vapnen som ska stoppa Putin

0
Hur är det att jobba med produkter som å ena sidan används för att försvara länders självständighet, men som å andra sidan kan döda? Ingenjören ställde frågan till två ingenjörer på BAE Systems.

Hur länge måste jag stanna innan jag byter jobb?

0
Hur länge bör man stanna på ett jobb innan man går vidare till nästa? Karriärcoachen tipsar om hur du bör tänka.

Här finns ingenjörernas mest jämställda chefslöner

0
Många ingenjörer blir chefer och det är inom privat sektor som cheferna tjänar mest. Men där finns ett lönegap mellan könen. I en annan sektor är chefslönerna för ingenjörer helt jämställda.  

Har du gjort en livsnjutarplan över vad som är viktigast i ditt liv?

1
Karriärplanering har du säkert koll på. Men allt annat som är viktigt i livet, hur får du tid och energi till det? Testa att göra en livsnjutarplan där du sätter dina prioriteringar på pränt.

Får man komma med shorts till jobbet?

2
Varma sommardagar är det lockande att komma med shorts och sandaler till jobbet. Men hur lättklädd får man egentligen vara på jobbet? Juristen reder ut vad som gäller.

Se MIT-studenterna dansa

0
I USA är det naturligt att kreativa ämnen ingår i ingenjörsutbildningarna, som dans till exempel. 

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Så höjer du en låg ingångslön

0
Fick du inte den ingångslön som du hade hoppats på? Nytt år och äntligen dags för ditt första lönesamtal. Sveriges Ingenjörer ger tips på hur du förbereder dig för att kunna lyfta en låg ingångslön.