Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemFackligtAvtalsrörelsen"Kommer inte träffa avtal med dåliga villkor"

”Kommer inte träffa avtal med dåliga villkor”

Sveriges Ingenjörer släpper inte frågan om flexpension i förhandlingarna med Almega.

Sveriges Ingenjörers förhandlingsdelegation fortsätter sitt arbete med att försöka få motparten Almega att gå med på kravet på flexpension för medlemmarna. Camilla Frankelius, förhandlingschef på Sveriges Ingenjörer, bedömer att parterna fortfarande står långt ifrån varandra.

– Vi tänker inte låsa in våra medlemmar i en dålig modell för flexpension. Därför ska vi fortsätta förhandla om rätten till flexpension och trycka på motparten, säger Camilla Frankelius.

Den modell som
Almega förespråkar går ut på att den enskilda har möjlighet att välja mellan högre lön eller avsättning till pension. På så sätt får individen själv bestämma över sin lön och löneökning, framhäver Almega. Sveriges Ingenjörer vill i stället att alla ska ha rätt till flexpension och ser det som ett sätt att satsa på bättre pensioner i stort.

– Vi kommer inte att träffa avtal med dåliga villkor vad gäller flexpension – då avstår vi hellre denna omgång och laddar för nästa. Ett dåligt avtal kring flexpension är inte bra för medlemmarna, inte bra för företagen och inte bra för samhället, säger Camilla Frankelius.

Ania Obminska

1 KOMMENTAR

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Chalmers kårhus

Sämre resultat och fler avhopp när undervisningen är på engelska

0
En ny studie från KTH och Chalmers visar att undervisning på engelska gör att studenterna lär sig klart mindre.

Dina dokument är inte dina dokument

0
Att radera dokument från din arbetsdator eller mobil kan vara riskabelt, även om du gör det i all välmening. Och det du uppfattar som privat kan i själva verket vara din arbetsgivares egendom.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

Så äter du rätt för att orka studierna och vara skärpt på tentorna

0
Studietiden innebär för många sämre matvanor. Slarv och snabba lösningar kan sumpa chansen att nå bra studieresultat. Kostforskaren ger dig smarta tips.
Farid Bonawiede utanför Södra Cell

Tekniska fysikerns dagbok: ”Varierat, utmanande och tekniskt på ett liknande sätt som utbildningen”

0
Farid Bonaweide har inte ett jobb utan (minst) tre: Vd för ett mjukvarubolag, it-chef på en startup och frilans i riskberäkning och analys.
Ångströmlaboratoriet, Uppsala universitet

377 miljoner extra till utbildning av ingenjörer 2024 – ”30-årig trend bruten”

3
Fler utbildningsplatser, mer forskning, mer till kompetensutveckling. Och efter 30 års minskning: mer per student.
Python website

Nu startar antagningen till universitets-kurser i Python för yrkesverksamma

0
Ska gå att läsa parallellt med jobbet. Och den här typen av kurser ökar nu.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Varsel på arbetsplatsen? Så funkar det

0
Vad händer när arbetsgivaren lägger ett varsel? Och vad bör jag som anställd tänka på för att undvika de vanligaste misstagen? Chefsjuristen på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.