Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivSony IoT-satsar i Lund

Sony IoT-satsar i Lund

Smart Office ska göra det enkelt att hålla koll på vilka mötesrum som är lediga och hjälper den som ska på ett möte att hitta till rätt rum. Foto: Jesper Berg
Smart Office ska göra det enkelt att hålla koll på vilka mötesrum som är lediga och hjälper den som ska på ett möte att hitta till rätt rum. Foto: Jesper Berg

Lund blir centrum för Sonys europeiska satsning på Internet of Things.
– Det är något nytt och spännande för oss och det är kul att vi får det här förtroendet, säger Håkan Gül, vice ordförande i den lokala akademikerklubben.

Satsningen på Internet of Things på Sony Mobile i Lund startade egentligen redan sommaren 2015 när 100 av företagets anställda, däribland forskare, mjukvaru- och systemutvecklare, samlades i den nya organisationen Research & Incubation, med syfte att bedriva forskning och standardisering inom mobil teknologi, och ta fram och testa nya affärskoncept inom Internet of Things. Nu fortsätter Sony att satsa särskilt på Lund genom att lägga det nya affärsområdet IoT Business Groups europeiska centrum där.

Johan Svenér. Foto: Henrik Rignér
Johan Svenér. Foto: Henrik Rignér

– Det är väldigt roligt att Lund har identifierats av huvudkontoret i Tokyo som platsen för den här satsningen, att vi ses som väldigt innovativa här och i regionen. Vi har samarbetspartners i varje projekt som vi driver och har genom åren kunnat visa att den innovationskraft som finns här sticker ut. Vi har till exempel stått för majoriteten av alla patent inom Sony Mobile under många år, säger Johan Svenér, som är chef för R&I och det nya affärsområdet.

Vad är det som gör att just Sony Mobile i Lund sticker ut i innovationsarbetet, tror du?
– Vår entreprenörs- och innovationstradition är stark sedan starten av vår mobilverksamhet här i Lund. Nu har vi fått förtroendet, och tiden, att vara innovativa inom nya områden som IoT, så att vi kan prova och utveckla olika idéer, säger Johan Svenér.

Huruvida satsningen kommer att innebära några nyanställningar eller inte är inte klart, men den har redan bidragit till att öka energin och entusiasmen bland medarbetarna, berättar Håkan Gül, vice ordförande i den lokala akademikerklubben.

Håkan Gül. Foto: Andreas Paulsson
Håkan Gül. Foto: Andreas Paulsson

– Det här är en positiv händelse för vår site. Det är något nytt och spännande för oss och det är kul att vi får det här förtroendet, säger Håkan Gül.

IoT Business Group går live den första april och börjar då jobba med att ta de första fyra koncepten till marknaden, med planerad lansering i vår och i sommar. Två av dem är offentliggjorda: Smart Office och Tracking Solutions.

Smart Office är en lösning för större kontorsmiljöer och ska hjälpa anställda att se var kollegorna sitter, var olika mötesrum finns och om de är lediga eller inte samt leda anställda rätt. Tracking Solutions ska göra det möjligt att följa och spåra objekt, på exempelvis sjukhus, inom produktion eller logistik.

Ania Obminska

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Se MIT-studenterna dansa

0
I USA är det naturligt att kreativa ämnen ingår i ingenjörsutbildningarna, som dans till exempel. 

Ger din chef dig ont i magen?

0
Var tredje svensk uppger att de har en destruktiv chef. En ny bok ger konkreta förslag på hur du hanterar en sådan situation.

”Så här fick vi vårt första ingenjörsjobb”

0
För nyexade finns många andra vägar än platsannonser till det första jobbet. Ingenjören frågade sex ingenjörer hur de fick sitt första jobb efter examen.

Hur gör du för att inte jobba över?

0
Som ingenjör kan det vara svårt att sätta gränser för sin arbetstid. Här är ingenjörernas egna tips på hur de undviker att jobba över när arbetsbelastningen är hög.
Scania Lisa Lorentzon

Högre löneökningar än märket på Scania

2
Akademikerna på Scania får 4,9 procents löneökning i år, högre än märket på 3,9 procent. Dessutom ska goda prestationer ge extra lyft.
Arbetslösheten för ingenjörer 2020-2023

Rekordlåg arbetslöshet för ingenjörer – och små ändringar inom bygg

0
Ekonomin skakar. Men det märks inte på arbetslösheten för ingenjörer. Och i byggsektorn, där vissa delar har det tufft, är förändringarna ändå små.
Lina Wennberg

Varslet kastade om tillvaron för fackordföranden

0
Hon hade laddat för årets löneförhandlingar. Men när Volvo Cars gick ut med ett varsel om neddragningar förändrades situationen helt för Lina Wennberg, ordförande för Akademikerklubben på Volvo Cars i Olofström.

Tänk på det här om du låter banken förvalta din pension

0
Höga boräntor gör att banker lockar med rabatt om du flyttar din tjänstepension till deras pensionsbolag. Men den rabatten kan bli en riktigt dyr affär på lång sikt.

Ekin från Turkiet fick jobb som ingenjör med hjälp av sin mentor

0
När ingenjören Ekin Kiper från Turkiet fick Rebecca Ivemyr som mentor tog det bara en månad innan han lyckades få ett jobb som matchar hans erfarenhet.

Så tar du greppet om förändringsarbetet

0
Bygg er förändringsstory och ställ krav på prioriteringar. Här är förändringsexperternas bästa tips för att leda i förändring. 

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Undvik ingenjörernas vanligaste cv-missar

0
Ett cv ska vara tydligt och visa vad du har för kompetens och erfarenhet. Visst är det bra att sticka ut men passa dig för att tappa trovärdighet. Här är nio vanliga misstag – och hur du undviker dem.