Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenFärre män - men fler kvinnor - börjar doktorera i teknik

Färre män – men fler kvinnor – börjar doktorera i teknik

Inom forskningsämnesområdet teknik var antalet nybörjardoktorander 2018 lägre än på många år. Men det är männen som står för hela minskningen medan kvinnorna blir fler. Det visar ny statistik som SCB har tagit fram på uppdrag av UKÄ.

Mellan 2017 och 2018 minskade det totala antalet nybörjare på forskarutbildning i Sverige något, från 3 180 till 3 080. Det är främst inom forskningsämnesområdena teknik, medicin och hälsovetenskap som antalet nyantagna har minskat. Antalet doktorandnybörjare inom alla forskningsämnesområdena varierar mellan åren och även fördelningen mellan män och kvinnor.

Inom forskningsämnesområdet teknik var antalet nybörjardoktorander 2018 det lägsta sedan 2005. Mellan 2017 och 2018 sjönk antalet nyantagna doktorander från 687 till 606 och det är männen som blir färre. Mellan 2017 och 2018 minskade antalet män som påbörjade en forskarutbildning i teknik kraftigt, från 480 till 390. Kvinnorna blev däremot fler och ökade från 207 till 216 .

 

Karin Virgin

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Så höjer du en låg ingångslön

0
Fick du inte den ingångslön som du hade hoppats på? Nytt år och äntligen dags för ditt första lönesamtal. Sveriges Ingenjörer ger tips på hur du förbereder dig för att kunna lyfta en låg ingångslön.
Andreas Anderljung och Anna Othén Martinell

Vart tog dina kursare vägen? Här är svaret

0
Vad jobbar ingenjörer med efter studierna? Finns de inom typiska ingenjörsyrken eller jobbar de med något helt annat? Vi bad SCB ta fram vad ingenjörer som gick ut 2009/2010 jobbade med tio år senare. Här är svaret.

Därför måste en bra chef vara modig

0
Har du en chef som letar fel och kan bli aggressiv eller en som har svårt att ta beslut, är otydlig och gärna gömmer sig? Förklaringen kan vara rädsla.  

Trivector är Sveriges mest cykelvänliga arbetsplats

0
Trivector i Lund har utsetts till landets mest cykelvänliga arbetsplats. Civilingenjören Pernilla Hyllenius Mattisson är en av eldsjälarna bakom företagets cykelsatsning.

Sju år som servicetekniker – sedan sökte Jonas till KTH

1
Jonas Tiger-Wedin var skoltrött redan i högstadiet och ville snabbt ut i arbetslivet. Men efter sju år väcktes längtan efter något annat.

Över 30 procent högre pension om du jobbar till 70

5
Vill du höja din pension med mer än 30 procent på bara fyra år? Då ska du gå i pension vid 70 i stället för vid 66. Det visar nya siffror från Pensionsmyndigheten.

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

1
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

1
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Expertens tips inför löneförhandlingen: ”Var djärv och ta i”

0
Ett nytt jobb innebär även ett guldläge för en högre lön. Så här vässar du dig inför löneförhandlingen.