Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemForskning & utbildningForskningSvenskt algföretag vann stor internationell tävling

Svenskt algföretag vann stor internationell tävling

Svenska företaget Swedish Algae Factory tog hem förstapriset i Postcode Lotteries Green Challange, en av världens största tävlingar inom hållbart entreprenörskap. Prispengarna är 500 000 euro.

1200 företag från hela världen, varav närmare 250 från Sverige och Norge, deltog i årets upplaga av Postcode Lotteries Green Challange. Av dem fem bidrag som gick till final var två från Sverige.

Läs om de två svenska finalisterna

Två svenska miljöentreprenörer tävlar om miljonpris

När tävlingen avgjordes i Amsterdam den 3 oktober fick finalisterna pitcha sina gröna affärsidéer inför den internationella juryn och det blev Swedish Algae Factory som tog hem förstapriset för deras teknik som gör solpaneler mer effektiva med hjälp av Algica, ett ämne som bygger på kiselalger.

– Vinsten kommer hjälpa oss att nå fler kunder inom solenergi och möjligheten att öka vår produktionskapacitet snabbare. Algica minskar koldioxidutsläppen med 200 ton per kg när den appliceras på solpaneler och ersätter skadliga och mindre effektiva ingredienser i personlig hudvård, säger Sofie Allert, VD på Swedish Algae Factory i ett pressmeddelande.

Förutom prispengarna kommer samtliga fem finalister även delta i The Green Challenge DeepDive, ett sex månader långt coachingprogram med syfte att få sina gröna affärsidéer att växa.

Det svenska företaget Texel Energy Storage fanns också bland de fem finalisterna.

Karin Virgin

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

0
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

0
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

Så ger du feedback till chefen

0
Att ge feedback till sin chef kan vara både känsligt och riskabelt. Här är några tips på vad du bör tänka på för att din feedback ska falla i god jord.

Omställningsstudiestödet – så ökar du chansen att få del av pengarna

0
Planerar du att skicka in en ansökan om omställningsstudiestöd för hösten? Se då till att du undviker de vanligaste misstagen. 

Ingenjören Åke säkrar byggnader i jordbävningsdrabbade Turkiet

0
Vanligtvis undervisar Åke Solfeldt blivande byggnadsingenjörer vid tekniska högskolan i Jönköping. Men när Turkiet och Syrien drabbades av jordbävning släppte han allt för att delta i hjälparbetet.

Sök orsaker till stressen – sex faktorer att ha koll på

0
Oavsett vad som utlöser stress är effekterna desamma. De påverkar hur vi fungerar intellektuellt och därför behöver din chef hjälpa dig hitta orsakerna och åtgärda dem.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.