Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenHeta debatter på Ingenjörsfullmäktige

Heta debatter på Ingenjörsfullmäktige

Det var inte så många ärenden på årets Ingenjörsfullmäktige. Trots det blev det flera heta debatter – främst om konfliktfonden och om vartannat fullmäktige ska ersättas av ett Ingenjörsråd.

Till årets Ingenjörsfullmäktige gick det inte att lägga motioner utan de förslag som lades fram var propositioner från förbundsstyrelsen.

En av dem är budgeten där den del som handlar om konfliktfonden väckte debatt – alltså den fond som är till för att kunna betala ut strejklöner i fall att det blir en konflikt. Vad fullmäktige hade att ta ställning till är inte offentligt och webbsändningen stängdes av under debatten.

– Det är som en affärshemlighet, att våra motparter inte ska ha insyn i konfliktfonden, säger förbundsordförande Ulrika Lindstrand.

Däremot kan alla medlemmar i Sveriges Ingenjörer ta del av beslutet när protokollet är justerat och läggs ut bakom inloggning på förbundets hemsida.

Ulrika Lindstrand berättar ändå att föreskrifterna för konfliktfonden nu ska ses över.

– Vi behöver ha en diskussion om hur stor fonden behöver vara och diskutera olika konfliktscenarior, hur de kan se ut i dag.

Halvt steg mot Ingenjörsråd

Den andra propositionen som väckte debatt var den som handlade om att utveckla medlemsdemokratin i förbundet. Här blev det mycket debatt i utskottet men när beslutet skulle fattas så blev debatten inte så lång.

Här var ett förslag att ersätta vartannat Ingenjörsfullmäktige med ett Ingenjörsråd, dit runt 30–50 medlemmar utöver fullmäktigeledamöterna skulle kunna bjudas in. Rådet skulle ha bredare, förberedande diskussioner.

Det här förslaget röstades dock ner av fullmäktige, som också sa nej till att välja hela förbundsstyrelsen vartannat år, i stället för som i dag att hälften av ledamöterna är uppe för omval vid varje fullmäktige.

Det man däremot beslutade om var att det ska genomföras ett Ingenjörsråd som en pilot, för att se hur det skulle fungera.

– I grund och botten är vi överens om att ett Ingenjörsråd är en fin idé, men Ingenjörsfullmäktige beslöt att ha kvar den nuvarande strukturen tills vi har utvärderat ett Ingenjörsråd. Så vi rör oss framåt mot det, säger Ulrika Lindstrand.

Läs tidigare artikel om förslaget här: Kritik mot förslag om ny demokratiorganisation

Enklare att starta lista till fullmäktige

Fullmäktige beslutade också att grupperna i fullmäktige som i dag kallas valkorporationer, ska byta namn till listor. Dessutom sänks gränsen för att starta en lista från att 200 medlemmar står bakom den till att det räcker med 20. Genom att det blir enklare att starta en lista är förhoppningen att fler medlemmar ska hitta minst en lista som man kan tänka sig att rösta på – till exempel utifrån var i landet man bor, vilket yrkesmässiga område man jobbar inom och så vidare.

– Vi är glada över det här beslutet och tror att det ger ökad mångfald och att fler ska göra sin röst hörd, säger Ulrika Lindstrand.

Flexibilitet, näringsliv och styrelse

Under förra årets Ingenjörsfullmäktige handlade flera motioner om arbetstid och ett beslut togs att fullmäktige 2019 skulle bli ett tillfälle för djupare diskussioner. Under en workshop på årets Ingenjörsfullmäktige fick ingenjörerna chansen att prata om de utmaningar som man ser i det gränslösa arbetet. Läs mer om workshopen här.

Ingenjörsfullmäktige enades också om ett nytt näringspolitiskt program. Kärnfrågorna handlar om mer gynnsamma skatteregler för personaloptioner och bättre förutsättningar för innovatörer och entreprenörer. Dessutom har programmet fått ett större fokus på hållbar utveckling. Programmet betonar också att ingenjörerna i företag behöver både mandat och tid för att omsätta idéer till innovationer. Läs Sveriges Ingenjörers pressmeddelande om det näringspolitiska programmet här.

En ny ledamot valdes in i förbundsstyrelsen: Philip Engström. Se tidigare artikel med presentation av honom här.

Här är hela förbundsstyrelsen:

Presidium:
Ulrika Lindstrand, ordförande, McNiel AB
Per Norlander, förste vice ordförande, Ericsson AB
Sara Magnusson, andre vice ordförande, LegiLexi stiftelse

Ledamöter valda till hösten 2021:
Therese Koggdal, AB Volvo
Arezou Taghizadeh, PTK
Philip Stankovski, Auranest Holding
Helene Åhsberg, SKB, Svensk kärnbränslehantering
Philip Engström, Nationellt forensiskt centrum, nyval

Ledamöter valda till hösten 2020:
Mikael Andersson, Luleå kommun
Sofia Johannesson, Astra Zeneca
Joachim Pettersson, Boliden minerals
Marcus Suurküla, FMV
Peter Tönnäng, Advectas

Teknologer:
Tobias Åresten, Linköpings universitet, vald till 2021
Henri Mellin, Mälardalens högskola, vald till 2020

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Dina dokument är inte dina dokument

0
Att radera dokument från din arbetsdator eller mobil kan vara riskabelt, även om du gör det i all välmening. Och det du uppfattar som privat kan i själva verket vara din arbetsgivares egendom.

Fackordföranden på Cementa: ”Vill poängtera att det är jättekul att jobba fackligt”

0
När mark- och miljööverdomstolen avvisade dåvarande Cementas (i dag Heidelberg Materials) ansökan för fortsatt kalkbrytning på Gotland hamnade det fackliga arbetet i hetluften. Idag har det lugnat ner sig, konstaterar Akademikerföreningens ordförande.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

Så äter du rätt för att orka studierna och vara skärpt på tentorna

0
Studietiden innebär för många sämre matvanor. Slarv och snabba lösningar kan sumpa chansen att nå bra studieresultat. Kostforskaren ger dig smarta tips.
Farid Bonawiede utanför Södra Cell

Tekniska fysikerns dagbok: ”Varierat, utmanande och tekniskt på ett liknande sätt som utbildningen”

0
Farid Bonaweide har inte ett jobb utan (minst) tre: Vd för ett mjukvarubolag, it-chef på en startup och frilans i riskberäkning och analys.
Ångströmlaboratoriet, Uppsala universitet

377 miljoner extra till utbildning av ingenjörer 2024 – ”30-årig trend bruten”

3
Fler utbildningsplatser, mer forskning, mer till kompetensutveckling. Och efter 30 års minskning: mer per student.
Python website

Nu startar antagningen till universitets-kurser i Python för yrkesverksamma

0
Ska gå att läsa parallellt med jobbet. Och den här typen av kurser ökar nu.

Trött efter jobbet? Så kan nya rutiner göra skillnad

2
Tallriksmodellen för hjärnan är en metod som hjälper dig att få energin att räcka även under de tuffaste höstmånaderna. 

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Varsel på arbetsplatsen? Så funkar det

0
Vad händer när arbetsgivaren lägger ett varsel? Och vad bör jag som anställd tänka på för att undvika de vanligaste misstagen? Chefsjuristen på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.