Ta plats i fullmäktige – sju dagar kvar

Var fjärde år väljer medlemmarna i Sveriges Ingenjörer kandidater till fullmäktige. Nu är det dags igen och senast den 15 februari ska listorna med kandidater lämnas in. Det är dags att bilda valkorporationer och formulera tydliga och lockande programförklaringar.

Var fjärde år väljer medlemmarna i Sveriges Ingenjörer kandidater till fullmäktige. Nu är det dags igen och senast den 15 februari ska listorna med kandidater lämnas in. Det är dags att bilda valkorporationer och formulera tydliga och lockande programförklaringar

Sveriges Ingenjörer är en av få fackförbund där medlemmarna direkt väljer sina ombud till det högsta beslutande organet, fullmäktige. I vår får medlemmarna rösta på de volkorporationer (att likna vid partier) eller valmansgrupperingar som ställer upp för inval.

Fullmäktige består av 91 medlemmar som den här valperioden företräder 24 olika valkorporationer. Antalet medlemmar som varje valkorporation har i fullmäktige beror på antalet röster korporationen får i fullmäktigevalet – precis som riksdagsledamötena företräder sina partier i Riksdagen. 

Valkorporationer kan bildas av medlemmar på en arbetsplats. De kan också bildas inom ett distrikt, till exempel syd, väst, norr och Stockholm-Mälardalen. Det finns också yrkesbaserade valkorporationer som brand- och riskhanteringsingenjörer och högskolelistan för ingenjörer som arbetar på högskolor.

Helene Åhsberg var med och bildade det kvinnliga nätverket Klöver Dam som fick tio platser i fullmäktige. Hon menar att det är viktigt att fundera på vad man vill uppnå med en korporation.
– Jag träffar regelbundet medlemmar från fyra andra korporationer. Vi skriver motioner tillsammans och diskuterar strategiska frågor. Det är inget hinder att medlemmar i en korporation är geografiskt spridda, engagemanget är viktigast, säger hon och påpekar hur viktigt arbete mellan fullmäktige är.
– Ska man göra nytta i fullmäktige måste man vara påläst och möjligheterna att stöta och blöta frågor under året, både inom valkorporationen och med andra korporationer är jätteviktigt, säger hon.

En nyhet i årets val är att det finns möjlighet att få professionell hjälp med att ta fram ett slagkraftigt valmanifest. På hemsidan www.sverigesingenjorer.se/val finns flera handfasta tips för att öka chanserna att få många röster.
KV

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Vad vill du läsa om i Ingenjören? Vinn presentkort på Clas Ohlson

    Vad vill du läsa om i Ingenjören? Vinn presentkort på Clas Ohlson

    Svara på minst två frågor så är du med i utlottningen av tre presentkort från Clas Ohlson på vardera 500 kronor.
  • Finansbranschen

    Så tjänar ingenjörer i 19 branscher

    Fastighets- och finansbranschen har högst snittlöner för ingenjörer. Lägst är de för teknikkonsulter. Men om man tar hänsyn till befattning, ålder och annat blir bilden delvis en annan.
  • ”Bara den här veckan, bara den här månaden”: Så  undviker du att krascha

    ”Bara den här veckan, bara den här månaden”: Så undviker du att krascha

    Hon ljög för familjen, glömde orden mitt i en mening och låg klarvaken på nätterna. Ingenjören Klara Albertsson sjukskrevs för utmattning och bytte yrkesbana. Giorgio Grossi på Stressmottagningen i Stockholm pekar på tre områden där både individer och arbetsgivare kan agera i tid.
  • Så vill Generation Z ha det på jobbet

    Så vill Generation Z ha det på jobbet

    De söker trygghet och vill tjäna pengar. Men längtar även efter ett stressfritt liv och betraktar sig själva som lata. Därför har Generation Z på många sätt annorlunda förväntningar på sitt arbetsliv än sin föräldrageneration – här är några viktiga skillnader.
  • October: News from Ingenjören in English

    October: News from Ingenjören in English

    These are the salaries for engineers in 19 industries • Chalmers: “Flexible pension and security clearance are the most important changes” • Unemployment among engineers reaches pandemic levels • Is it still worth changing jobs? • Gaming companies want collective agreements adapted to the industry • Lower compensation from income insurance • “I have a non-compete clause – now it feels impossible to change jobs”