Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenNytt industriavtal inom räckhåll

Nytt industriavtal inom räckhåll

Från LO-sidan kommer kritik mot förslaget om nytt förhandlingsavtal för industrin som nu diskuteras. Men Sveriges Ingenjörers förhandlingschef är försiktigt positiv.
– Avtalsförslaget är tydligare och klarare kring exempelvis konflikter och kring opo:s roll och det är bra, säger Camilla Frankelius.
Förhandlingarna mellan Teknikarbetsgivarna och Facken inom Industrin sköts av Veli-Pekka Säikkälä från IF Metall, Gerald Lindberg från Livs och Niklas Hjert från Unionen och är i full gång.

Eftersom förhandlingar pågår vill Camilla Frankelius inte gå närmare in på vad förslaget innehåller men LO-tidningen publicerade den 11 april en del av förslaget. Redan det gamla avtalet innehöll skrivningar om hur övrig industri måste rätta sig efter exportindustrins nivåer. I förslaget till nytt avtal uttrycks det enligt LO-tidningen med ”Industriavtalet har prioritet och andra avtal och samarbeten som parterna ingår måste vara förenliga med de intressen som bär upp industriavtalet” något som har väckt irritation inom LO.
Samordningen mellan de olika LO-förbunden har angetts som en möjlig orsak till att Teknikarbetsgivarna drog sig ur Industriavtalet 2010.

– Det nya avtalet har förutsättningar att bli bättre än det vi hade, säger Camilla Frankelius. Nu vet vi ju vad som inte fungerade sist och kan försöka göra en tydligare konstruktion.

Målet är att ha en ny förhandlingsordning som alla godkänner före sommaren.
JG

LO-tidningen om avtalsförslaget

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Fackordföranden på Cementa: ”Vill poängtera att det är jättekul att jobba fackligt”

0
När mark- och miljööverdomstolen avvisade dåvarande Cementas ansökan för fortsatt kalkbrytning på Gotland hamnade det fackliga arbetet i hetluften. Idag har det lugnat ner sig, konstaterar Akademikerföreningens ordförande.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

Så äter du rätt för att orka studierna och vara skärpt på tentorna

0
Studietiden innebär för många sämre matvanor. Slarv och snabba lösningar kan sumpa chansen att nå bra studieresultat. Kostforskaren ger dig smarta tips.
Farid Bonawiede utanför Södra Cell

Tekniska fysikerns dagbok: ”Varierat, utmanande och tekniskt på ett liknande sätt som utbildningen”

0
Farid Bonaweide har inte ett jobb utan (minst) tre: Vd för ett mjukvarubolag, it-chef på en startup och frilans i riskberäkning och analys.
Ångströmlaboratoriet, Uppsala universitet

377 miljoner extra till utbildning av ingenjörer 2024 – ”30-årig trend bruten”

3
Fler utbildningsplatser, mer forskning, mer till kompetensutveckling. Och efter 30 års minskning: mer per student.
Python website

Nu startar antagningen till universitets-kurser i Python för yrkesverksamma

0
Ska gå att läsa parallellt med jobbet. Och den här typen av kurser ökar nu.

Trött efter jobbet? Så kan nya rutiner göra skillnad

2
Tallriksmodellen för hjärnan är en metod som hjälper dig att få energin att räcka även under de tuffaste höstmånaderna. 

Jobbets stora tidstjuv – men kan man tacka nej till möten?

2
Är din arbetstid helt sönderbokad eftersom andra kan lägga in möten i din digitala kalender? Det kan vara dags att börja tacka nej till möten, men det kräver lite fingertoppskänsla.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Varsel på arbetsplatsen? Så funkar det

0
Vad händer när arbetsgivaren lägger ett varsel? Och vad bör jag som anställd tänka på för att undvika de vanligaste misstagen? Chefsjuristen på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.