Motion är chefernas stressventil

En ny undersökning visar att mer än hälften av de svenska företagsledarna väljer att utöva någon form av fysisk aktivitet för att minska sin stress.

En ny undersökning visar att mer än hälften av de svenska företagsledarna väljer att utöva någon form av fysisk aktivitet för att minska sin stress.

Hela 57 procent av de svenska cheferna väljer att motionera för att känna sig mindre stressade. Det framkommer av konsultföretaget Grant Thorntons nya internationella undersökning med 6 000 företagsledare i 40 länder.

I undersökningen får cheferna rangordna fem populära aktiviteter som görs i avstressande syfte. Motion var alltså populärast när svenska chefer fick tycka till om stressreducering. På andra plats hamnade ”att delegera till andra” medan ”att ta semester” kom först på tredje plats, följt av ”att roa sig i hemmet” och ”att roa sig utanför hemmet”.

Trots att svenska företagsledare har en relativt lång semester (i snitt 23 dagar) uppgav endast 15 procent av de tillfrågade cheferna att semestern minskade deras stress.

Exempel på antalet semesterdagar (i snitt för företagsledare per land)
Ryssland: 36
Danmark: 25
Sverige: 23
Finland: 22
Storbritannien: 20
Grekland: 13
Thailand: 8
Japan: 5

Anna Eriksson

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Scania vill sänka tröskeln att våga komma ut som trans

Scania vill sänka tröskeln att våga komma ut som trans

Att komma ut som transperson på jobbet kan kännas så svårt att många inte vågar. Att vara chef till en anställd som kommer ut kan också vara en utmaning. Hur bemöter och stöttar man bäst? Några svar, råd och inspiration finns i den folder som Akademikerföreningen på Scania har varit med och tagit fram.  
Fler artiklar