Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemFackligtDe är förbundsstyrelsens nytillskott

De är förbundsstyrelsens nytillskott

Ingenjören har pratat med förbundsstyrelsens färskaste ledamöter, om vilka de är och vilka frågor de vill lyfta.

De tre nya ledamöterna i Sveriges Ingenjörers förbundsstyrelse valdes av fullmäktige i förra veckan.

Ingenjörsstudenten Sara Magnusson har tidigare suttit som styrelseledamot och vice ordförande i Förbundet Unga Forskare, ett ideellt ungdomsförbund som jobbar med ungas intresse för naturvetenskap och teknik. Hon pluggar på Linköpings tekniska högskola och sitter i Sveriges Ingenjörers teknologgrupp.

I Sveriges Ingenjörers förbundsstyrelse hoppas Sara Magnusson kunna bidra med studentperspektivet och att lyfta jämställhetsfrågor, men också bidra till att lyfta ingenjörsfrågorna i samhället.

Sara Magnusson
Sara Magnusson

– Det handlar om pedagogiken på högskolorna, om hur vi ska få världens bästa ingenjörer i Sverige. Genomströmningen är låg i dag. Bara femtio procent av dem som påbörjar en civilingenjörsutbildning går färdigt den. Jag tycker att det är intressant med jämställdhetsfrågor och hur man ska få fler tjejer att plugga naturkunskap och teknik.

Sara Magnusson vill också få fler unga att bli intresserade av naturkunskap. Hon driver Sommarforskarskolan, som låter högstadieelever syssla med forskning på sommarlovet.

– Om vi vill att unga ska vara intresserade av naturkunskap måste det få vara fritidsintresse också. Naturvetenskap ska inte bara vara något nyttigt och tråkig, säger hon.

Avalon Falcon är uppvuxen på västkusten och är utbildad till maskiningenjör. Hon har arbetat i många större projekt och bland annat drivit ett eget företag i Trollhättan, där hon jobbade med produktutveckling för industrin. Nu arbetar hon på Seabased, ett företag som utvecklar system för utvinning av elenergi ur havsvågor. Hon har hand om en station i produktionsledet och ska se till att den produceras på ett säkert och effektivt sätt.

– Tidigare har jag mest besökt produktionsgolvet då och då. Nu går jag mycket mer i blåställ. Det är jätteroligt. Att vara så när tillverkningen är väldigt nyttigt, det är något man har lärt sig i skolan. Nu är det verkligen ett jobb där jag växlar mellan att gå upp på kontoret och ner på golvet.

Avalon Falcon
Avalon Falcon

Hur kommer det sig att du ställde upp i fullmäktige?

– Jag har varit engagerad i Sveriges Ingenjörer som student. Sedan har jag haft ett uppehåll, där jag har jobbat med mitt företag. Det kändes som rätt tid nu att engagera mig i förbundet igen. Nu har jag en position där jag har fast anställning, där jag jobbar 7–16. Det passar mig väldigt bra att engagera mig i facket. Jag har alltid varit intresserad av fackliga frågor och det har alltid legat mig varmt om hjärtat.

I styrelsen hoppas hon kunna arbeta för stödet till entreprenörer, samtidigt som hon också ser sig som en representant för förbundets yngre yrkesaktiva medlemmar.

– Som fack kan vi trycka på vissa instanser i samhället. Tillsammans med andra kan vi göra förbättringar. Sedan handlar det också om tydlighet. När en medlem som är entreprenör ringer till förbundet ska det vara tydligt vilken hjälp man kan få.

Sverker Hanson arbetar med stadsplanering och trafikfrågor som konsult på Sweco. Många projekt handlar om hållbar stadsutveckling, både i Sverige och internationellt, berättar han.

Sverker Hanson
Sverker Hanson

– Det är förstås frågor som jag är intresserad av, brinner för och gärna för med mig i styrelsearbetet. Dels har vi arbetat fram en ny vision och ett miljöpolitiskt program inom förbundet som jag vill arbeta med på olika sätt, genom att ge oss in i samhällsdebatten, bidra med ingenjörens perspektiv på hållbar utveckling. Både de fysiska frågorna kring den byggda miljön och naturmiljön och de sociala och ekonomiska frågorna.

I början av 2000-talet satt Sverker Hanson med i förbundets medlemsråd. Arbetet gav honom insyn i, och ett ökat intresse för, medlemsfrågor, vilka medlemmarna är och vad de vill få ut sitt medlemskap. Efter att ha varit fackligt aktiv lokalt i många år känner han att han har en hel del att bidra med också på den punkten.

– Jag vill att vi tar hållbarhetsfrågorna på allvar, särskilt kring klimatet och det vi står inför globalt. Vi, i vårt agerande, bör bli en stark och trovärdig röst. Jag vill cykla in i framtiden tillsammans med Sveriges Ingenjörer.

Ania Obminska

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Andreas Anderljung och Anna Othén Martinell

Vart tog dina kursare vägen? Här är svaret

0
Vad jobbar ingenjörer med efter studierna? Finns de inom typiska ingenjörsyrken eller jobbar de med något helt annat? Vi bad SCB ta fram vad ingenjörer som gick ut 2009/2010 jobbade med tio år senare. Här är svaret.

Därför måste en bra chef vara modig

0
Har du en chef som letar fel och kan bli aggressiv eller en som har svårt att ta beslut, är otydlig och gärna gömmer sig? Förklaringen kan vara rädsla.  

Trivector är Sveriges mest cykelvänliga arbetsplats

0
Trivector i Lund har utsetts till landets mest cykelvänliga arbetsplats. Civilingenjören Pernilla Hyllenius Mattisson är en av eldsjälarna bakom företagets cykelsatsning.

Sju år som servicetekniker – sedan sökte Jonas till KTH

1
Jonas Tiger-Wedin var skoltrött redan i högstadiet och ville snabbt ut i arbetslivet. Men efter sju år väcktes längtan efter något annat.

Över 30 procent högre pension om du jobbar till 70

4
Vill du höja din pension med mer än 30 procent på bara fyra år? Då ska du gå i pension vid 70 i stället för vid 66. Det visar nya siffror från Pensionsmyndigheten.

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

1
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

1
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Expertens tips inför löneförhandlingen: ”Var djärv och ta i”

0
Ett nytt jobb innebär även ett guldläge för en högre lön. Så här vässar du dig inför löneförhandlingen.