Outokumpu lägger ned i Långshyttan

Stålföretaget Outokumpu lägger ned tillverkningen i Långshyttan. Beslutet drabbar 170 anställda.

Stålföretaget Outokumpu lägger ned tillverkningen i Långshyttan. Beslutet drabbar 170 anställda.

Enligt en tidigare intern utredning kom Outokumpu fram till att företagets verksamhet i både Långshyttan och Torshälla borde vara kvar. Men i ett pressmeddelande på torsdag förmiddag meddelade företaget att stålverket i Långshyttan lägger ner.

Nedläggningen av stålverket i bruksorten Långshyttan, med stålindustrin Klosterverken, ska bero på att företaget har misslyckats med de åtgärder som skulle få stålverket att gå med vinst.

– De planerade åtgärderna i vår verksamhet i Kloster är smärtsamma men nödvändiga för att förbättra Outokumpus finansiella resultat i rådande svåra marknadsmiljö, säger koncernchef Mika Seitovirta i ett pressmeddelande.

Outokumpu har nära 2 000 anställda i Sverige på flera orter.

Läs mer om beslutet här.

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Forskning visar att öppna kontorslandskap skapar mer ”vardagliga” slitningar som över tid och om de inte åtgärdas riskerar att övergå i mobbning. Foto: Getty Images.

Ökad risk för mobbning i öppna kontorslandskap

Risken att utsättas för mobbning är betydligt större för dig som arbetar i ett öppet kontorslandskap, visar en unik studie från Linköpings universitet. Forskarnas förklaring är att denna omdiskuterade kontorsmiljö göder fler irritationsmoment som över tid kan övergå i mobbning.
Fler artiklar