Outokumpu lägger ned i Långshyttan

Stålföretaget Outokumpu lägger ned tillverkningen i Långshyttan. Beslutet drabbar 170 anställda.

Stålföretaget Outokumpu lägger ned tillverkningen i Långshyttan. Beslutet drabbar 170 anställda.

Enligt en tidigare intern utredning kom Outokumpu fram till att företagets verksamhet i både Långshyttan och Torshälla borde vara kvar. Men i ett pressmeddelande på torsdag förmiddag meddelade företaget att stålverket i Långshyttan lägger ner.

Nedläggningen av stålverket i bruksorten Långshyttan, med stålindustrin Klosterverken, ska bero på att företaget har misslyckats med de åtgärder som skulle få stålverket att gå med vinst.

– De planerade åtgärderna i vår verksamhet i Kloster är smärtsamma men nödvändiga för att förbättra Outokumpus finansiella resultat i rådande svåra marknadsmiljö, säger koncernchef Mika Seitovirta i ett pressmeddelande.

Outokumpu har nära 2 000 anställda i Sverige på flera orter.

Läs mer om beslutet här.

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Om chefen, eller den som håller samtalet, känner sig kritiserad finns en risk att exitsamtalet börjar handla om att försvara det som har hänt. Foto: Getty Images.

Jag har sagt upp mig – men ska jag verkligen berätta varför?

Exitsamtalet kan kännas som sista chansen att säga varför du egentligen slutar: om chefen som inte lyssnade, stödet som uteblev eller problemen som aldrig togs på allvar. Men hur ärlig ska man vara – och med vem?
Fler artiklar