Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivPlagiat fortfarande vanligaste fusket

Plagiat fortfarande vanligaste fusket

Plagiat är det vanligaste fusket på svenska universitet. Men medan antalet disciplinärenden för fusk minskade det senaste året, ökade andelen kvinnor.

I år har antalet disciplinärenden bland Sveriges universitetsstudenter minskat. Men sett över flera år har de ökat, och här tycks jämlikheten vara på väg mot en tvivelaktig seger. De kvinnliga eleverna närmar sig de manliga vad gäller fusk. Kvinnorna fuskar i dag nästan lika mycket som männen. Eftersom fler kvinnor än män läser på universitetet, handlar i dag en knapp majoritet av alla ärenden om kvinnor.

– Det vanligaste fusket på universitetet är fortfarande plagiatet, säger Pontus Kyrk på Universitetskanslerämbetet, UKÄ. Men för att fälla någon måste man visa att det funnits ett uppsåt, att det varit medvetet. Å andra sidan kan det finnas fall där man inte har kunnat bevisa att det fanns ett uppsåt.

Ett typiskt plagiat är en inlämnad text som egentligen är en kopia av en annan, redan existerande text. Plagiat kallas det även om texten i stora stycken är alltför snarlik en annan publicerad text.

Men en student ska inte bli straffad för att han eller hon gör fel. Fusk blir det först när studenten gör det medvetet. Å andra sidan räcker det med att man har försökt att fuska för att bli avstängd i mellan tre och sex månader från studierna.

Numera finns det olika datorprogram som kan analysera en text och se om den är ett misstänkt plagiat. Det finns flera program: Turnitin, Urkund och GenuineText är några exempel på sådana program.

– Det är lätt att kolla inlämnade arbeten nuförtiden, säger Pontus Kyrk. Jag tror att många universitet har de här programmen numera. Den som fuskar tar en mycket stor risk.

På Syddansk universitet i Danmark installeras nu ett övervakningsprogram, Exam Monitor, på alla sudenters datorer inför de kommande tentorna i juni. Programmet som utvecklats på universitetet är tänkt att ge lärarna möjlighet att se om studenterna fuskar. Det kommer sannolikt också att ge en preventiv effekt, säger universitetets IT-chef Kurt Gammelgaard Nielsen till den danska nättidningen Version 2.

Men frågan om plagiat handlar inte bara om teknik. Det kan också – delvis – handla om hur man tolkar reglerna. Förvaltningsrätten i Uppsala dömde en doktorand till fem månaders avstängning för att denne i sin avhandling hade kopierat stora delar från andras examensarbeten. Doktoranden medgav slarv och missbedömningar, men sade sig, med stöd av handledaren, ha följt en annan praxis än den som gällde vid institutionen i Uppsala. Doktoranden fick domen omprövad. I den nya domen slog rätten fast att det var fusk, men avstängningstiden förkortades från fem till tre månader.

Andra sorters fusk är svårare att upptäcka. Förra året lät en student på Stockholms universitet en kompis skriva en uppsats. Men av en slump upptäckte granskarna att texten hade ett annat ursprung än det uppgivna.

Avstängning är det vanligaste straffet. Oftast handlar det om en eller ett par månaders avstängning från studierna. I Sverige överväger regeringen att förlänga avstängningarna för dem som fuskar. Men utredningen pågår fortfarande.

– Det är en politisk fråga, säger Pontus Kyrk. När vi började mäta antalet disciplinärenden 2001 var de under hundra. I dag är de mellan 700 och 800. Man kanske ser den långsiktiga trenden och vill ha hårdare tag.

Han vill dock betona att de allra flesta studenter inte fuskar alls. Andelen som fuskar sjönk från 0,26 procent under 2012 till 0,25 procent under 2013. Det motsvarar en student på 400 som ertappas med fusk under året.

– Det kan finnas ett mörkertal, säger Pontus Kyrk, men jag tror att många av de som fuskar också åker fast.

 

 

Läs mer

» Disciplinärenden 2013 vid universitet och högskolor

Sture Henckel

1 KOMMENTAR

  1. När jag läste på teknis bestod examinationen i stort sett uteslutande av skriftliga tentamina. Inlämningsuppgifter förekom, men de vara bara ett komplement, ofta frivilligt (möjligen med en liten bonus till tentan).

    Idag verkar trenden gå emot examination med inlämningsuppgifter. Att detta (plus tillgången till texter via Internet, givetvis) leder till ökat problem med plagiat är inte ägnat att förvåna.

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Får man komma med shorts till jobbet?

0
Varma sommardagar är det lockande att komma med shorts och sandaler till jobbet. Men hur lättklädd får man egentligen vara på jobbet? Juristen reder ut vad som gäller.

Se MIT-studenterna dansa

0
I USA är det naturligt att kreativa ämnen ingår i ingenjörsutbildningarna, som dans till exempel. 

Ger din chef dig ont i magen?

0
Var tredje svensk uppger att de har en destruktiv chef. En ny bok ger konkreta förslag på hur du hanterar en sådan situation.

”Så här fick vi vårt första ingenjörsjobb”

0
För nyexade finns många andra vägar än platsannonser till det första jobbet. Ingenjören frågade sex ingenjörer hur de fick sitt första jobb efter examen.

Hur gör du för att inte jobba över?

0
Som ingenjör kan det vara svårt att sätta gränser för sin arbetstid. Här är ingenjörernas egna tips på hur de undviker att jobba över när arbetsbelastningen är hög.
Scania Lisa Lorentzon

Högre löneökningar än märket på Scania

2
Akademikerna på Scania får 4,9 procents löneökning i år, högre än märket på 3,9 procent. Dessutom ska goda prestationer ge extra lyft.
Arbetslösheten för ingenjörer 2020-2023

Rekordlåg arbetslöshet för ingenjörer – och små ändringar inom bygg

0
Ekonomin skakar. Men det märks inte på arbetslösheten för ingenjörer. Och i byggsektorn, där vissa delar har det tufft, är förändringarna ändå små.
Lina Wennberg

Varslet kastade om tillvaron för fackordföranden

0
Hon hade laddat för årets löneförhandlingar. Men när Volvo Cars gick ut med ett varsel om neddragningar förändrades situationen helt för Lina Wennberg, ordförande för Akademikerklubben på Volvo Cars i Olofström.

Tänk på det här om du låter banken förvalta din pension

0
Höga boräntor gör att banker lockar med rabatt om du flyttar din tjänstepension till deras pensionsbolag. Men den rabatten kan bli en riktigt dyr affär på lång sikt.

Ekin från Turkiet fick jobb som ingenjör med hjälp av sin mentor

0
När ingenjören Ekin Kiper från Turkiet fick Rebecca Ivemyr som mentor tog det bara en månad innan han lyckades få ett jobb som matchar hans erfarenhet.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Undvik ingenjörernas vanligaste cv-missar

0
Ett cv ska vara tydligt och visa vad du har för kompetens och erfarenhet. Visst är det bra att sticka ut men passa dig för att tappa trovärdighet. Här är nio vanliga misstag – och hur du undviker dem.