Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivInaktivitet kan vara värre än fetma

Inaktivitet kan vara värre än fetma

Foto: Atamari/Wikimedia commons
Foto: Atamari/Wikimedia commons

Det behövs inte mer än 20 minuters rask promenad per dag för att minska risken för en för tidig död, vare sig man är överviktig eller inte, visar ny forskning.

Drygt 676 000 av de 9,2 miljoner människor som går bort i Europa varje år beräknas ha dött som en följd av inaktivitet, enligt en studie publicerad i American Journal of Clinical Nutrition. Det är drygt två gånger så många som antalet som dör till följd av fetma (ett BMI över 30) varje år, 337 000 personer.

Läs mer om studien

Nyfiken på studien? Läs abstract här. Hela artikeln kan du läsa här.

Ekelund, U et al. Activity and all-cause mortality across levels of overall and abdominal adiposity in European men and women: the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition Study (EPIC). American Journal of Clinical Nutrition; 14 Jan 2015

Forskarna bakom studien, verksamma vid University of Cambridge, uppger att 20 minuters rask promenad kan räcka för att minska risken för en för tidig död. Enligt forskarna är fördelarna med fysisk aktivitet märkbar hos alla som tidigare har varit inaktiva. Deras risk att dö i förtid minskar med 16–30 procent. Tydligast var skillnaden bland normalviktiga personer, men även de med högre BMI gynnades av den ökade aktiviteten.

– Budskapet är enkelt: bara en liten mängd fysisk aktivitet varje dag kan ha betydande hälsofördelar för människor som är fysiskt inaktiva, säger professor Ulf Ekelund, som har lett studien, i ett pressmeddelande.

Även om 20 minuters rask promenad gör skillnad, tycker Ulf Ekelund inte att man ska stanna där.

– Fysisk aktivitet har många bevisade hälsofördelar och borde vara en viktig del av vår vardag, säger han.

Totalt 334 161 män och kvinnor i Europa har ingått i studien. Forskarna har följt dem i tolv år, mellan åren 1992 och 2000.

Ania Obminska

1 KOMMENTAR

  1. Intressant artikel. Speciellt intressant att forskarna får in 12 år mellan 1992 och 2000. Ett bra exempel på accelererad livslängdstestning? Man kan undra varför man accelererar testet om man tar 14 år på sig för att analysera och presentera resultaten.

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Fyra ingenjörer: ”Vi startade företag direkt efter examen”

0
Finns det fördelar med att börja sin ingenjörskarriär som företagare? Ingenjören har intervjuat fyra unga ingenjörer som tog klivet direkt från studentlivet till egen startup.

Smit inte ut bakvägen – fast du helst inte vill bli avtackad

0
Vad gör du om du inte har trivts och en avtackningsfika med kollegor och chefen mest känns som ett plågsamt skådespel? Kan man man tacka nej till att bli avtackad?

Social kompetens – ett ”luddigt” uttryck och maktmedel

0
Arbetsgivare ställer ofta krav på social kompetens. Men var menas med det? Uttrycket är otydligt och det tycker Ann J Sandén, som nyligen doktorerat i ämnet, är problematiskt.

Ny chans till omställningsstudiestöd – men väntetiden hos CSN är lång

0
Den 1 oktober öppnar CSN möjligheten att ansöka om omställningsstudiestöd för vårterminen 2024 Men var beredd på att beskedet från CSN kan dröja.
Chalmers kårhus

Sämre resultat och fler avhopp när undervisningen är på engelska

0
En ny studie från KTH och Chalmers visar att undervisning på engelska gör att studenterna lär sig klart mindre.

Dina dokument är inte dina dokument

3
Att radera dokument från din arbetsdator eller mobil kan vara riskabelt, även om du gör det i all välmening. Och det du uppfattar som privat kan i själva verket vara din arbetsgivares egendom.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Vad är min övertid värd?

0
Vad bör jag ha koll på när jag avtalar bort bort min övertid? Och hur mycket är den övertiden värd? Christoffer Sörman, ombudsman på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.