Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemFackligtVåg av stölder på Linköpings universitet

Våg av stölder på Linköpings universitet

I slutet av april började datorer och mobiltelefoner försvinna på Linköpings universitet. Efter ett antal åtgärder har stölderna nu minskat. Och både facket och säkerhetsavdelningen vill undvika att låsa fler områden på universitetet.  

Totalt är det åtta händelser som inträffat under slutet av april och under maj, berättar Peter Grellsgård, tillförordnad säkerhetschef på Linköpings universitet. Både studenter och medarbetare har blivit av med framförallt teknisk utrustning, men också plånböcker och väskor.

Peter Grellsgård
Peter Grellsgård

– Oftast sker stölderna i allmänna utrymmen, korridorer, uppehållsytor som är öppna och tillgängliga för allmänheten, men även i studierum. Det är jättetråkigt för alla. Och naturligtvis är det tråkigt för den som blir av med värdefull utrustning, där man också har en stor del av sitt arbete. Och även om man får tillbaka det så tar det tid och kraft.

Säkerhets-avdelningens råd

  • Lämna aldrig värdesaker utan uppsikt.
  • Om det går att låsa in dina saker, gör det. Om det inte går: ta med dem när du lämnar en plats.
  • Ta inte för givet att personer som sitter runt din plats har uppsikt över dina saker när du går iväg – särskilt inte om du inte har bett dem göra det.
  • Var uppmärksam. Om det är någon som du blir misstänksam mot eller inte känner igen, försök fråga om personen söker någon, eller kalla på väktare.
  • I låsta utrymmen: Släpp inte in vem som helst och se till att dörren går i lås bakom dig när du går in eller ut.
  • Polisanmäl om du blir av med något.

En del fall har handlat om lapptricket – en okänd person som vill få hjälp lägger en lapp eller karta över till exempel en mobiltelefon och ber om vägvisning eller information och när personen går försvinner också mobilen.

Men vid de flesta tillfällena handlar det om att tjuvarna har passat på när personen inte har uppsyn över sina saker – att någon tillfälligt lämnar sitt kontor eller studenter som jobbat i grupp lämnat ett studierum eller en lektionssal för att ta en paus.

Universitetet har ökat bevakningen och även polisen har haft större närvaro. Men framför allt har man gått ut med information och uppmaningar om att vara försiktig och uppmärksam.

Ser man någon misstänkt är uppmaningen att försöka fråga om personen söker någon, alternativt kalla på väktare. I låsta utrymmen ska man inte släppa in personer man inte känner. Och alla uppmanas att inte lämna värdesaker utan uppsikt.

– Den här situationen skapar naturligtvis en otrygghetskänsla. Men alla kan hjälpa till att ta tillbaka trygghetskänslan genom de här ganska enkla åtgärderna. Vi ska inte bjuda på att ha värdefulla saker framme, säger Peter Grellsgård.

Man har också gjort tillfälliga lösningar med att låsa utrymmen som annars inte är låsta. Men både universitetet och facket pekar på att öppenhet är en stark grundplåt inom högskolan.

Simon Schütte
Simon Schütte

Simon Schütte som är universitetslektor och fackrepresentant på Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling (IEI) och maskinkonstruktion berättar att man har diskuterat stölderna fackligt.

– Förhoppningsvis ska vi inte behöva offra den frihet vi haft. Vi har haft en öppen miljö där studenter har tillgång till oss och det är viktigt för arbetsmiljön, säger han.

Facket tycker att det är positivt att universitetet har agerat snabbt och har väktare och synlig personal på plats.

Simon Schütte berättar att lärare blivit av med utrustning när de lämnat en föreläsningssal eller sitt arbetsrum en kort stund. Och händelserna påverkar anställda och studenter.

– Ett antal upplever att det är hotfullt och olustigt. Administrativ personal och andra som är på universitetet vid tider när inte så många är på plats stänger om sig. Och jag pratade med en student i morse som sa ”Jag kan inte prata nu för jag har min dator här borta”.

Nu har det varit lugnt ett par veckor och Peter Grellsgård hoppas att åtgärderna nu har hjälpt, samtidigt som universitetet jobbar vidare med fler åtgärder.

Karin Thorsell 

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Vad gör du om du ställs inför ett etiskt dilemma i jobbet?

0
I jobbet som ingenjör kan det uppstå en konflikt mellan kravet och den egna övertygelsen.  Vad är rätt och vad är fel?  Kanske ett dokument från 1929 kan hjälpa till att ge svaret.

Ingenjörerna som tillverkar vapnen som ska stoppa Putin

0
Hur är det att jobba med produkter som å ena sidan används för att försvara länders självständighet, men som å andra sidan kan döda? Ingenjören ställde frågan till två ingenjörer på BAE Systems.

Hur länge måste jag stanna innan jag byter jobb?

0
Hur länge bör man stanna på ett jobb innan man går vidare till nästa? Karriärcoachen tipsar om hur du bör tänka.

Här finns ingenjörernas mest jämställda chefslöner

0
Många ingenjörer blir chefer och det är inom privat sektor som cheferna tjänar mest. Men där finns ett lönegap mellan könen. I en annan sektor är chefslönerna för ingenjörer helt jämställda.  

Har du gjort en livsnjutarplan över vad som är viktigast i ditt liv?

0
Karriärplanering har du säkert koll på. Men allt annat som är viktigt i livet, hur får du tid och energi till det? Testa att göra en livsnjutarplan där du sätter dina prioriteringar på pränt.

Får man komma med shorts till jobbet?

0
Varma sommardagar är det lockande att komma med shorts och sandaler till jobbet. Men hur lättklädd får man egentligen vara på jobbet? Juristen reder ut vad som gäller.

Se MIT-studenterna dansa

0
I USA är det naturligt att kreativa ämnen ingår i ingenjörsutbildningarna, som dans till exempel. 

Ger din chef dig ont i magen?

0
Var tredje svensk uppger att de har en destruktiv chef. En ny bok ger konkreta förslag på hur du hanterar en sådan situation.

”Så här fick vi vårt första ingenjörsjobb”

0
För nyexade finns många andra vägar än platsannonser till det första jobbet. Ingenjören frågade sex ingenjörer hur de fick sitt första jobb efter examen.

Hur gör du för att inte jobba över?

0
Som ingenjör kan det vara svårt att sätta gränser för sin arbetstid. Här är ingenjörernas egna tips på hur de undviker att jobba över när arbetsbelastningen är hög.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Undvik ingenjörernas vanligaste cv-missar

0
Ett cv ska vara tydligt och visa vad du har för kompetens och erfarenhet. Visst är det bra att sticka ut men passa dig för att tappa trovärdighet. Här är nio vanliga misstag – och hur du undviker dem.