Så blir du en modigare chef

Loa Lava Brynjulfsdottir kommer prata om konkreta metoder för att leda i den osäkerhet som råder just nu, i arbetslivet, samhället och världen.

Loa Lava Brynjulfsdottir berättar för Sveriges Ingenjörers medlemmar om metoder för att leda i den osäkerhet som råder just nu, i arbetslivet, samhället och världen.

Vi lever i en föränderlig värld. Ledare behöver lära sig att hantera ovisshet för att kunna stå trygga när det blåser. Det menar Loa Lava Brynjulfsdottir, expert på modigt ledarskap.

Loa Lava Brynjulfsdottir är expert på modigt ledarskap, föreläsare, författare. Hon håller ett webbinarium för Sveriges Ingenjörer den 28 mars. Anmäl dig här.

Vad ska du prata om under webbinariet?

– Jag kommer att prata utifrån min bok ”Mod att möta motgångar: som ledare, medarbetare och team” (2024). Boken innehåller konkreta metoder för att våga mer och visar hur vi kan resa oss ur motgång och bygga modiga team. Jag kommer att fokusera på hur man leder i den osäkerhet som vi befinner oss i just nu, i arbetslivet, samhället och världen. Hur kan jag hitta modet att leda och fatta beslut trots ovissheten?

Varför är detta viktigt?

– Ovisshet och osäkerhet är obekvämt för alla. För chefer och ledare handlar det om att ha en inställning som gör att vi blir lite mer bekväma i det obekväma. Mod handlar om vara förankrad i värderingar, våga misslyckas och veta att vi alltid kommer att resa oss och ta med oss lärdomar. När allt rör sig snabbt måste vi våga prova nya väger. Det kanske inte alltid går som tänkt, men det finns mycket att lära av motgångar och misstag.

Hur blir man en modig ledare?

–  Mycket handlar om att vara öppen med att man som chef inte har alla svar och att bygga psykologisk trygghet i teamet. Medarbetarna ska veta att om de tar upp en fråga eller ett förslag så kommer det alltid att välkomnas.

Den 25 april håller Loa Lava Brynjulfsdottir också ett webbinarium om hur du blir bekväm i obekväma samtal. Anmäl dg här.

Medlemmar i Sveriges Ingenjörer kan se de inspelade webbinarierna i efterhand på förbundets playkanal.

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Förbundet ringer medlemmar om löneenkäten

    Förbundet ringer medlemmar om löneenkäten

    Just nu samlar Sveriges Ingenjörer in svaren på årets löneenkät. Ju fler som svarar, desto mer tillförlitlig blir lönestatistiken. Därför ringer förbundet också medlemmar som inte svarat.
  • 12 tips: Så rustar du dig inför jakten på sommarjobb

    12 tips: Så rustar du dig inför jakten på sommarjobb

    Hur hittar man sommarjobben där man får nytta av sina ingenjörskunskaper? Och hur kan man redan nu börja förbereda sig? Här är studie- och karriärrådgivarnas tips som gör dig redo för jakten på sommarjobb.
  • December: News from Ingenjören in English

    December: News from Ingenjören in English

    Salaries for regional administrative managers • Engineers are replaced with consultants • Background checks, drug tests and surveillance. How far can my employer go? • Almost complete agreement on open trade when world unions met • Dismissed? You can still get your job back
  • Så mycket tjänar regionernas förvaltningschefer

    Så mycket tjänar regionernas förvaltningschefer

    Lönerna skiljer stort mellan regionernas förvaltningschefer. För fastighetschefer är löneskillnaden drygt 117 000 kronor mellan Stockholm och Västernorrland. För it-chefer är löneskillnaden mellan Östergötland och Västernorrland drygt 38 000 kronor i månaden.
  • Tjänstemän ersätts av konsulter – utan koll på konsekvenserna

    Tjänstemän ersätts av konsulter – utan koll på konsekvenserna

    Mindre inflytande, sämre insyn i beslutsprocessen och risk för kompetenstapp. Ingenjörer i kommuner varnar för bristande konsekvenstänk när kommuner i allt högre utsträckning lägger ut arbete på konsulter.
Vägen tillbaka från utbrändhet: ”Trodde att jag aldrig mer skulle kunna jobba”

Vägen tillbaka från utbrändhet: ”Trodde att jag aldrig mer skulle kunna jobba”

När civilingenjören Sara Hermansson gick in i väggen för åtta år sedan trodde hon att karriären var över. I dag är hon chef för Scania Power Solutions och beskriver sig som ”en nykter arbetsnarkoman”. Med sig har hon ett nytt förhållningssätt till jobbet.
Fler artiklar