Chefspanelen: Skulle du anställa någon över 55?

Alexandra Tidlund, Sweco, Gunnar Hellenius, Försvarets radioanstalt (FRA) och Jonas Sporrong, AFRY.
Ingenjören frågade tre ingenjörschefer om hur de tänker vid rekrytering och vilka styrkor äldre medarbetare har. Men äldre ingenjörer har ju ofta högre lön. Kan det vara ett hinder?
”Stöd och mentorer för yngre kollegor”

Alexandra Tidlund, affärsenhetschef Transmission and Distribution, Sweco. Civilingenjör inom lantmäteri/samhällsbyggnad.
– Svaret är ja. Personer som har jobbat länge har kunskaper och erfarenheter som är värdefulla i min verksamhet, både i de projekt vi utför och som stöd och mentorer för yngre kollegor. En medarbetare som har jobbat på flera arbetsplatser och i olika situationer och konjunktursvängningar har också hunnit få viktiga perspektiv.
– Snittåldern hos oss ligger runt 40–45 år. Vi anställer många nyutexaminerade och då behöver det finnas seniora medarbetare som kan agera mentorer. Jag har själv anställt personer över 55 i seniora roller.
– Det förvånar mig att det blir svårare att få jobb redan vid 50. Då är man ju någonstans mitt i arbetslivet, inte i slutet. Man har många år kvar i yrkeslivet om man ska jobba till 67.
”Har det ofta mer stabilt hemma”

Gunnar Hellenius, chef för tekniska avdelningen på Försvarets radioanstalt (FRA). Civilingenjör i datateknik.
– Absolut ja. Ålder är inte en parameter jag tittar på. I grunden handlar det om att personen ska ha rätt erfarenhet och kompetens, men utöver det ser jag gärna att vi har en spridning i ålder, precis som när det gäller kön, så att arbetsplatsen så gott det går speglar samhället.
– Det är bra för en arbetsplats att ha en spridning, inte bara när det gäller ålder utan också av hur det ser ut i privatlivet. Den här ålderskategorin har det ofta mer stabilt hemma och har inte lika mycket att stå i, till exempel med att bygga familj eller köpa hus. Men det är mixen som är poängen. Att ha erfarenhet från arbetslivet generellt ger viktiga perspektiv. I kombination med personer som är mer juniora blir det en bra mix.
– Självklart kan det finnas risk att en person som inte har hållit sig à jour genom kompetensutveckling inte blir lika intressant, men det har då inte med ålder att göra.
Hos oss har vi tekniska områden som är väldigt specifika. Då kan det vara mer generella kunskaper vi söker, sedan får man lära sig det specifika på plats.
”Är mindre benängna att byta jobb snabbt”

Jonas Sporrong, Acting VP and Head of Pulp & Paper Sweden, AFRY Sweden AB. Civilingenjör i teknisk fysik
– Ja. Vi anställer regelbundet personer över 55. Jag förstår egentligen inte varför man inte skulle vilja göra det. Det är inte så att man är nära pensionen, yngre medarbetare stannar sällan längre än så. Vi värdesätter rutin och branscherfarenhet – ålder är inte en nackdel. En av de senaste cheferna vi rekryterade var 61. Det handlar mer om personlighet än om ålder.
– Vi är en konsultverksamhet inom industri och hos oss är det viktigt att ha praktisk erfarenhet av den typ av projekt vi driver. Äldre medarbetare är ofta stabila och mindre benägna att byta jobb snabbt. Många kanske känner att de har gjort sin karriär och nu är mer intresserade av själva arbetsuppgifterna och av att dela med sig till andra.
– Det kan förstås vara så att man som äldre har fått en högre lön, till exempel om man varit i chefsposition tidigare. Om man då ska tävla mot någon som tjänar mindre kan det i vissa fall bli svårt. Men det handlar snarare om att det är svårare att få jobb när man har höga lönekrav än om ålder.







1 kommentar
Men Nu är verkligheten så att dom som Är över 55 år Ratas för yngre.men samtidigt vill ha ynge personer som har Lång Erfarenhet.zFår Inte Det att gå ihop.Lång erfarenhet och ändå krävs bra utbilding och Eefarenhet
Men Erfarenhet Får Man bara an att arbeta.eller hur ??