Övertiden steg under krisen

Övertidsuttaget i svenska företag var större under krisåret 2009 än under 2004, när det var högkonjunktur. 2009 motsvarade övertiden i snitt 74 000 heltidsjobb.Övertidsuttaget i svenska företag var större under krisåret 2009 än under 2004, när det var högkonjunktur. 2009 motsvarade övertiden i snitt 74 000 heltidsjobb.

Det är TCO som med hjälp från Statisktiska Centralbyrån har tagit fram undersökningen om svenskarnas övertidsarbete. Andelen personer som arbetar övertid har ökat från 8,8 procent i början av 2000-talet till 16.7 procent 2009. Dessutom tillkommer 1,2 miljoner övertidstimmar utan ersättning  under 2009.

Mest övertid arbetade män i privat sektor. 
Att andelen övertid ökar kan vara ett första tecken på att konjunkturen faktiskt håller på att vända men att företagen förtfarande är oroliga för framtiden och inte vågar nyanställa.
JG
Läs undersökningen

Lämna en kommentar

Senaste nytt

I skuggan av fotbollsfesten utsätts fackligt aktiva för våld och hot

I skuggan av fotbollsfesten utsätts fackligt aktiva för våld och hot

Nu pågår sommarens stora fotbollsfest i USA, Mexiko och Kanada. Men Världsfacket ITUC som har granskat anställdas rättigheter i olika länder ser allvarliga problem i värdländerna. I Mexiko utsätts fackliga representanter för våld och mord.
Fler artiklar