Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivIngen sänkning av studiebidraget

Ingen sänkning av studiebidraget

Regeringens förslag att sänka studiebidraget är inte längre aktuellt. Kritiken mot förslaget fick regeringen att backa.

Enligt det förslag som finansminister Ander Borg presenterade för en dryg månad sedan skulle studiemedlet höjas med 1 000 kronor i månaden, men bidragsdelen sänkas med 300 kronor. Statsminister Fredrik Reinfeldt berättade för SVT i går, torsdag, att studiemedelet kommer att höjas med tusen kronor i månaden, men att förslaget att sänka bidragsdelen, som fått skarp kritik från studenthåll, dras tillbaka.

– När vi nu ser att det finns en oro har vi försökt att hitta ett annat sätt att hitta finanseringen. Och bara med ett litet påslag på alkohol-, tobak- och fordonsskatten så kan vi klara hem finansieringen i alla fall, sade Fredrik Reinfeldt (M) till SVT.

Erik Pedersen, vice ordförande, Sveriges förenade studentkårer.
Erik Pedersen, vice ordförande, Sveriges förenade studentkårer.

Erik Pedersen, vice ordförande i Sveriges förenade studentkårer, var en av dem som skarpt kritiserade förslaget att sänka studiebidraget när det presenterades i mitten av februari, och kallade förslaget ”bedrövligt” i en intervju med Ingenjören.

– Det är naturligtvis väldigt positivt att regeringen har tagit till sig av kritiken som har kommit mot förslaget, den har varit massiv, även från studenthåll. Det är bra att regeringen har tagit intryck av kritiken.

Räcker det här? Är ni nöjda?
– Vi är nöjda på så sätt att bidragsdelen inte minskar. Däremot tycker vi fortfarande att höjningen av lånedelen är problematisk. Vi vill att man ska höja bidragsdelen för att få en bättre balans mellan lån och bidrag.

Ania Obminska

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Fackordföranden på Cementa: ”Vill poängtera att det är jättekul att jobba fackligt”

0
När mark- och miljööverdomstolen avvisade dåvarande Cementas ansökan för fortsatt kalkbrytning på Gotland hamnade det fackliga arbetet i hetluften. Idag har det lugnat ner sig, konstaterar Akademikerföreningens ordförande.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

Så äter du rätt för att orka studierna och vara skärpt på tentorna

0
Studietiden innebär för många sämre matvanor. Slarv och snabba lösningar kan sumpa chansen att nå bra studieresultat. Kostforskaren ger dig smarta tips.
Farid Bonawiede utanför Södra Cell

Tekniska fysikerns dagbok: ”Varierat, utmanande och tekniskt på ett liknande sätt som utbildningen”

0
Farid Bonaweide har inte ett jobb utan (minst) tre: Vd för ett mjukvarubolag, it-chef på en startup och frilans i riskberäkning och analys.
Ångströmlaboratoriet, Uppsala universitet

377 miljoner extra till utbildning av ingenjörer 2024 – ”30-årig trend bruten”

3
Fler utbildningsplatser, mer forskning, mer till kompetensutveckling. Och efter 30 års minskning: mer per student.
Python website

Nu startar antagningen till universitets-kurser i Python för yrkesverksamma

0
Ska gå att läsa parallellt med jobbet. Och den här typen av kurser ökar nu.

Trött efter jobbet? Så kan nya rutiner göra skillnad

2
Tallriksmodellen för hjärnan är en metod som hjälper dig att få energin att räcka även under de tuffaste höstmånaderna. 

Jobbets stora tidstjuv – men kan man tacka nej till möten?

2
Är din arbetstid helt sönderbokad eftersom andra kan lägga in möten i din digitala kalender? Det kan vara dags att börja tacka nej till möten, men det kräver lite fingertoppskänsla.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Varsel på arbetsplatsen? Så funkar det

0
Vad händer när arbetsgivaren lägger ett varsel? Och vad bör jag som anställd tänka på för att undvika de vanligaste misstagen? Chefsjuristen på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.