Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivArbetsmarknadSaco går med i facklig biståndsnämnd

Saco går med i facklig biståndsnämnd

LO, TCO och Saco går samman i biståndsorganisationen Union to Union.
LO, TCO och Saco går samman i biståndsorganisationen Union to Union.

I dag går Saco med i LO-TCO Biståndsnämnd och organisationen ändrar namn till Union to Union.
– Vi vill bidra till att akademiker på andra ställen i världen får bra villkor på arbetet, säger Sacos ordförande Göran Arrius.

Den nya organisationen ersätter alltså LO-TCO Biståndsnämnd och Union to Unions uppdrag är att stödja och samordna LO, TCO, Saco och deras medlemsförbund i det internationella fackliga utvecklingssamarbetet.

En växande grupp på arbetsmarknaden i många låg- och medelinkomstländer är akademiker och det är långt ifrån en självklarhet att de har bra villkor på jobbet.

– Vi kan påverka de fackliga villkoren i världen, nu tar vi ett nytt avstamp i att jobba med biståndssamarbete, vi ska bli bättre på att bygga upp fackliga rörelser runt om i världen och behoven är enorma, sa Tobias Baudin, vice ordförande för LO.

Han fick medhåll av Göran Arrius som menar att samma problem som en LO-medlem möter samma problem möter också en akademiker.

Göran Arrius, Saco.
Göran Arrius, Saco.

– Världens akademiker bidrar redan till utveckling och välstånd, men kan göra det ännu mer om de organiserar sig och stärker sina rättigheter, sa han.

Biståndsorganisationens ordförande är Per Olof Sjöö och han beskrev sitt nya uppdrag som en utmaning och menar att behovet av facklig utveckling ökar hela tiden.

Union to Union finaniseras dels av facken som är med och dels av Sida.

Intresserad av att veta mer: www.uniontounion.org

Anna Ciabuschi Eriksson

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Spårar virus via avloppsvattnet

0
Influensa, apkoppor och hepatit, det är inte bara covid-virus som forskarna kan spåra i avloppsvattnet. Bakom analysmetoden står forskare från KTH.

Välj din chef – så synar du ledarskapet när du byter jobb

0
Din chef spelar stor roll – för dina prestationer, din utveckling och ditt mående. Därför bör du välja nästa chef med omsorg. Så här kan du gå till väga för att ta referenser på chefen.

Nyexade byggingenjörens dagbok: ”Kollegornas stöd är tryggt när man är ny i branschen”

0
I våras blev Emin Hogic högskoleingenjör i byggteknik vid Lunds tekniska högskola, campus Helsingborg och nu är han projektör på Sweco. Här är hans dagbok från en vecka på jobbet.
Luleå och Stockholm

Så skiljer ingenjörers löner mellan länen

5
Medellönen högst i Stockholm, följt av Halland för civilingenjörer och Blekinge för högskoleingenjörer.
Jonas Hylén

Förtroendevald på Siemens: ”Är lite som en präst eller diakon”

0
Under 25 år i Akademikernas styrelse på Siemens har Jonas Hylén hjälpt medlemmar som riskerat att förlora jobbet och mött engelsmän som är chockade att ingenjörer har ett fack.    

Låga ingenjörslöner oroar inte industrijättarna i norr

0
Ingenjörer i södra Sverige har högre lön än ingenjörer i norr. Men för industrijättarna i norr verkar lönenivåerna inte vara något hinder för rekrytering.

Förstärkt lönesamtal kan lösa konflikter kring lön

1
Ibland slutar lönesamtalet med att man känner sig orättvist bedömd. Inom industrin finns då möjligheten till ett förstärkt lönesamtal med lokala facket som stöd.

Global portal öppnar nya vägar till utlandsjobben

0
Sugen på ett nytt jobb, men vill inte flytta? Nu startar Remote en jobbförmedling för distansjobb, med hela världen som arbetsplats.

Hon läste teknisk fysik och blev börs-vd

0
Charlotte Eriksson är civilingenjör i teknisk fysik och vd på Softronic. Här berättar hon om en omtumlande händelse på jobbet för ett år sedan och varför hon la ner sin sångkarriär.

Alkohol på julfesten? Så hittar du balansen mellan fest och fylla

0
Att jobbet bjuder på alkohol i samband julfiranden är idag närmast självklart – och är oftast inget problem. Men det kan ändå vara bra att tänka till. Här är sex tips inför julens firanden.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Hur kallt får det egentligen vara på kontoret?

0
Kyliga kontor gör inte bara att vi fryser, det sänker också vår koncentrationsförmåga och kan påverka hälsan. Så hur kallt får det egentligen vara på kontoret?