Bättre tider får oss att byta jobb

När tillgången på lediga jobb ökar och ekonomin känns stabilare tänker fler svenskar byta jobb. Det visar både antalet samtal till Sveriges Ingenjörer och en undersökning från Alecta.När tillgången på lediga jobb ökar och ekonomin känns stabilare tänker fler svenskar byta jobb. Det visar både antalet samtal till Sveriges Ingenjörer och en undersökning från Alecta.

– Redan i våras tyckte jag att samtalen om jobbyte ökade, säger Malin Lindström som håller i Sveriges Ingenjörers karriärcentrum. Till förbundets jourtelefon kommer det många samtal där medlemmar vill ha lönerådgivning inför nya anställningar och när vi lade ut våra karriärseminarier och gruppcoachningar inför hösten blev det genast fullt.

Ungefär 20 procent av Sveriges Ingenjörers medlemmar byter jobb varje år. Det är lägre än målet på 25 procent som förbundet satte upp för några år sedan men ändå ganska bra med tanke på att vi just har gått ur en lågkonjunktur. Förutom att det är bättre tider tror Malin Lindström att det är mer accepterat i dag att byta jobb och vilja ha coachning.

-Att alla medlemmar kan få gratis coachsamtal genom förbundet är en väldigt bra medlemsförmån, säger hon.

Tjänstepensionsföretaget Alecta har frågat sin löntagarpanel om jobbyte och 27 procent av de tillfrågade trodde att de skulle byta jobb det närmaste året. Enligt den undersökningen är anställda under trettio mest intresserade av att byta jobb. Sju av tio som planerar ett jobbyte tror att de kommer att få högre lön på det nya jobbet.
JG
Logga in på www.sverigesingenjorer.se och klicka på karriärcentret i listen till vänster så får du information om hur du kan få hjälp i din karriär.

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • March: News from Ingenjören in English

    March: News from Ingenjören in English

    Engineering salaries 2025: Lower increases but more purchasing power • Salary trends: Two factors have a big impact • Quitting your job? Here is what you need to know • Salary reviews: It’s not about being the best talker • The engineer election: Your vote generates a donation • How to avoid friction in cross-functional teams
  • En undersökning på BTH våren 2025 visade att 80 procent av ingenjörsstudenterna i använde generativ AI varje vecka eller oftare – en tydlig ökning jämfört med året innan. Högskolan väntar sig att ökningen fortsätter. Foto: Getty Images.

    AI som studiehjälp: Nyttja fördelarna men se upp för riskerna

    AI-verktygen blir lätt en alltför bekväm genväg som mest motverkar inlärningen. Men rätt använda kan de ge god hjälp i studierna, menar de pedagogiska utvecklarna på Blekinge tekniska högskola.
  • Så mycket ska du ta betalt som egenkonsult

    Så mycket ska du ta betalt som egenkonsult

    ”Hur mycket ska jag ta betalt?” Det är den vanligaste frågan som Anders Hallgren på Sveriges Ingenjörer får från medlemmar som antingen är eller funderar på att bli egenkonsulter. Här är hans bästa tips.
  • Eget kontorsrum ökar för en kategori i teknikbranschen

    Eget kontorsrum ökar för en kategori i teknikbranschen

    Hur kontorsmiljön är utformad har stor betydelse för arbetsklimat och psykiskt välbefinnande visar en unik studie. Bäst mår anställda i egna rum och det är en kontorstyp som blivit allt vanligare – för vissa – i teknikbranschen.
  • Kalender

    ”Hur lång uppsägningstid har jag?”

    Du ser ett intressant jobb där de vill att den som får det börjar en viss månad. Men hur snabbt kan du komma loss från ditt nuvarande jobb? Hur lång är uppsägningstiden? Så här tar du reda på det.
Kalender

”Hur lång uppsägningstid har jag?”

Du ser ett intressant jobb där de vill att den som får det börjar en viss månad. Men hur snabbt kan du komma loss från ditt nuvarande jobb? Hur lång är uppsägningstiden? Så här tar du reda på det.
Fler artiklar