Teknikdagarna igång

Foto: Redaktionen. Skolborgarrådet Lotta Englund och Sveriges Ingenjörers vice ordförande Ulrika Lindstrand tryckte båda på hur viktigt det är att barn och unga behåller sin nyfikenhet på tekniken.

Så var det dags igen. För femte året i rad inleddes teknikdagarna i Stockholm, nu i Kungsträdgården. Och som vanligt var det kö till kemiexperiment och uppfinnarverkstad. 

Så var det dags igen. För femte året i rad inleddes teknikdagarna i Stockholm, nu i Kungsträdgården. Och som vanligt var det kö till kemiexperiment och uppfinnarverkstad.

– Själv var jag ett barn som fyllde hallen med lego och som skruvade sönder allt jag kom åt för att ta reda på hur det fungerade, berättade Ulrika Lindstrand, Sveriges Ingenjörers vice ordförande när hon invigningstalade. Sedan intog draken Berta scenen och fick coca-colaflaskorna att bubbla över i lycklig symbios med mentospastiller.

Foto: Redaktionen. Draken Berta och Anna Gunnarsson fick Coca-colan att lyfta mot skyn med hjälp av mintpastiller.

– Berta och jag funderade på om vi inte har gjort det här experimentet litet för ofta för att det ska vara kul, men vi kom fram till att nej. Det är fortfarande kul, sade Anna Gunnarsson, ”drakskötare”.

Trots ett kallt vårregn var det kö till de olika tälten med experiment, stadsbyggande och teknikkollo. Senare på kvällen tog ideella Mattecentrum, som hjälper äldre elever med mattepluggandet inför nationella proven bland annat över.

Teknikdagarna har varit en storsuccé varje år hittills och även i år blev det fullbokat nästan så fort anmälningen öppnade.

Jenny Grensman

 

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Mats Karlsson är årets Polhemspristagare. Han har utvecklat en teknik för stabil internetanslutning i kollektivtrafik som används i stora delar av världen. Foto: Icomera/Marina Bergozza.

Får Polhemspriset för teknik som ger stabilt internet på tågresan

Mats Karlsson, en av grundarna och teknisk chef på Icomera AB, får årets Polhemspris av Sveriges Ingenjörer. Idén till tekniken som han prisas för fick han redan som student på Chalmers. Nu används Mats Karlssons innovationer för internetuppkoppling i kollektivtrafiken i 30 länder.
Fler artiklar