Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenFärre ingenjörer på riksdagslistorna i Stockholm än i Göteborg och Malmö

Färre ingenjörer på riksdagslistorna i Stockholm än i Göteborg och Malmö

Stockholm är Sveriges huvudstad – men det är inte här vi hittar flest ingenjörer på riksdagslistorna. Räknat för själva kommunen ligger Stockholm efter både Göteborg och Malmö. 

Ingenjörens genomgång av vilka ingenjörer som finns på riksdagslistorna har kommit fram till Stockholms kommun. Här är det nio ingenjörer som bor i kommunen som finns på riksdagslistorna, och det är klart färre än i Göteborgs kommun och Malmö kommun som har 13 lokala ingenjörer var på sina riksdagslistor.

Men i Storstockholm finns också valkretsen Stockholms län och där finns det fler ingenjörer på listorna: 16 stycken. (Se listan för Stockholms län här.)

I Stockholms kommun är det ett parti som dominerar vad gäller antal ingenjörer: Centern som har fyra ingenjörer på sin lista. Men också Sverigedemokraterna, Moderaterna, Vänsterpartiet och Feministiskt Initiativ har ingenjörer på sina listor.

Centern har också genomgående civilingenjörer (varav en student) på sin lista, medan övriga har titlarna kemiingenjör, teknikkonsult, ingenjör och högskoleingenjör.

Här är alla ingenjörer i Stockholms stad på riksdagslistorna:

Centern
Alfred Askeljung, civilingenjörsstudent, Hammarbyhöjden, på plats 9
Dan Tilert, civilingenjör, Bromma, på plats 25
Fredrik Ström, civilingenjör, Hägersten, på plats 33
John Kåberg, civilingenjör och lärare, Kungsholmen, på plats 37

Sverigedemokraterna
Tapani Juntunen, kemiingenjör, Stockholm, på plats 66
Leif Söderström, teknikkonsult, Stockholm, på plats 71

Moderaterna
Susanne Sjöblom, ingenjör, på plats 14

Vänsterpartiet
Lorena Delgado, kemiingenjör, på plats 7

Feministiskt Initiativ
Gita Nabavi, projektledare, högskoleingenjör i medieteknik, Stockholm, på plats 2

Partierna kan dessutom ha personer från andra valkretsar på sin lista – antingen på den vanliga riksdagslistan eller på en alternativ, nationell riksdagslista. Här visar gröna staplar antalet ingenjörer boende i valkretsen för respektive parti. Röda staplar visar ingenjörer boende utanför valkretsen som finns på listorna:

Här är ingenjörerna som inte bor i valkretsen men som det går att rösta på:

Moderaterna
Jesper Skalberg Karlsson, teknolog, riksdagsledamot, Gotlands län
Lars Hjälmered, civilingenjör, riksdagsledamot, Göteborgs kommun

Liberalerna
Lars-Göran Mellberg, högskoleingenjör, Sigtuna
Helena Gellerman, civilingenjör, Lerum
Ellen Österberg, maskiningenjör, Halmstad
Gunilla Almesåker, civilingenjör/statsvetare, Linköping

Kristdemokraterna
Anders Hultgren, civilingenjör, civilekonom, Danderyd
Gorges Barkho, civilingejör, Huddinge
Jan-Erik Björk, ingenjör, Upplands Bro

Miljöpartiet
Linus Lakso, ingenjör förnybar energi, Eskilstuna
Emma Hult, riksdagsledamot, byggnadsingenjör, Jönköping
David Westsson, civilingenjör, matematiker, Nederländerna

Sverigedemokraterna
Mattias Bäckström Johansson, driftingenjör, Oskarshamn
Björn Söder, civilingenjör, Kristianstad
Josef Fransson, högskoleingenjör, Skövde
Anne Oskarsson, civilingenjör, Mörbylånga

Feministiskt initiativ
Jaime Gomez Alcaraz, dataingenjör, Höör

Så gjorde vi: Vi har gått igenom riksdagslistorna för alla valkretsar för de partier som sitter i riksdagen, plus Feministiskt Initiativ (som Valmyndigheten räknar bland större partier). Vi har gått på titlar för att avgöra om en kandidat är ingenjör. Vi har inte tagit med titlar som projektledare, entreprenör eller lärare, där personerna kan vara ingenjörer eller ha en helt annan yrkesbakgrund. Däremot har vi tagit med personer med de titlarna som vi vet är ingenjörer.

Saknar du någon på listan? Skicka i så fall personens namn, parti, län och titel till karin.thorsell@sverigesingenjorer.se

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Därför måste en bra chef vara modig

0
Har du en chef som letar fel och kan bli aggressiv eller en som har svårt att ta beslut, är otydlig och gärna gömmer sig? Förklaringen kan vara rädsla.  

Trivector är Sveriges mest cykelvänliga arbetsplats

0
Trivector i Lund har utsetts till landets mest cykelvänliga arbetsplats. Civilingenjören Pernilla Hyllenius Mattisson är en av eldsjälarna bakom företagets cykelsatsning.

Sju år som servicetekniker – sedan sökte Jonas till KTH

0
Jonas Tiger-Wedin var skoltrött redan i högstadiet och ville snabbt ut i arbetslivet. Men efter sju år väcktes längtan efter något annat.

Över 30 procent högre pension om du jobbar till 70

1
Vill du höja din pension med mer än 30 procent på bara fyra år? Då ska du gå i pension vid 70 i stället för vid 66. Det visar nya siffror från Pensionsmyndigheten.

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

0
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

1
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.