Diskrimineringsombudsmannen granskar bygg och anläggning

Husbygge
Foto: Getty images

Uppfyller bygg- och anläggningsföretag lagens krav på att förhindra sexuella trakasserier? Det genomför Diskrimineringsombudsmannen, DO, en granskning av i höst. Och nu har svarstiden gått ut för de 50 första företagen.

I samband med #metoo-kampanjen var bygg- och anläggningsbranschen en av de branscherna där det framkom många vittnesmål om allvarliga missförhållanden. Därför genomförs nu en särskild granskning för att kontrollera att företagen i branschen lever upp till lagens krav.

Enligt diskrimineringslagen ska en arbetsgivare ha riktlinjer och rutiner för att förhindra trakasserier, sexuella trakasserier och repressalier. Dessutom är arbetsgivaren skyldig att utreda omständigheterna och vidta skäliga åtgärder om man får kännedom om att en arbetstagare känner sig utsatt för trakasserier av en medarbetare.

DO:s granskning av bygg- och anläggningsbranschen är uppdelad i tre delar. Till den 26 oktober skulle de första 50 företagen svara på hur de lever upp till lagens krav.

Ytterligare 50 företag ska svara inom några veckor och i månadsskiftet oktober-november skickas frågor ut till de sista 80 företagen som är med i granskningen.

– Då har vi begärt svar från alla arbetsgivare i bygg- och anläggningsbranschen med minst 100 anställda, berättar Tobias Sjöqvist på DO som ansvarar för granskningen.

Han säger att i stort sett alla av de 50 första företagen har svarat och att de andra kommer att få en påminnelse.

Granskningen av svaren har börjat med ännu har man inte hunnit fatta beslut om några företag brister i sina rutiner.

– Om vi hittar brister så skickar vi ut beslut till arbetsgivaren och berättar pedagogiskt varför vi kommit fram till det. I det här skedet är arbetet vägledande, vi vill hjälpa dem att göra rätt.

Efter det händer inget mer, men om man senare återkommer till samma företag och åtgärderna inte är genomförda, då kan DO dra arbetsgivaren inför nämnden mot diskriminering, som kan döma till böter.

Höstens granskning beräknas vara helt klar runt årsskiftet.

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Förbundet ringer medlemmar om löneenkäten

    Förbundet ringer medlemmar om löneenkäten

    Just nu samlar Sveriges Ingenjörer in svaren på årets löneenkät. Ju fler som svarar, desto mer tillförlitlig blir lönestatistiken. Därför ringer förbundet också medlemmar som inte svarat.
  • 12 tips: Så rustar du dig inför jakten på sommarjobb

    12 tips: Så rustar du dig inför jakten på sommarjobb

    Hur hittar man sommarjobben där man får nytta av sina ingenjörskunskaper? Och hur kan man redan nu börja förbereda sig? Här är studie- och karriärrådgivarnas tips som gör dig redo för jakten på sommarjobb.
  • December: News from Ingenjören in English

    December: News from Ingenjören in English

    Salaries for regional administrative managers • Engineers are replaced with consultants • Background checks, drug tests and surveillance. How far can my employer go? • Almost complete agreement on open trade when world unions met • Dismissed? You can still get your job back
  • Så mycket tjänar regionernas förvaltningschefer

    Så mycket tjänar regionernas förvaltningschefer

    Lönerna skiljer stort mellan regionernas förvaltningschefer. För fastighetschefer är löneskillnaden drygt 117 000 kronor mellan Stockholm och Västernorrland. För it-chefer är löneskillnaden mellan Östergötland och Västernorrland drygt 38 000 kronor i månaden.
  • Tjänstemän ersätts av konsulter – utan koll på konsekvenserna

    Tjänstemän ersätts av konsulter – utan koll på konsekvenserna

    Mindre inflytande, sämre insyn i beslutsprocessen och risk för kompetenstapp. Ingenjörer i kommuner varnar för bristande konsekvenstänk när kommuner i allt högre utsträckning lägger ut arbete på konsulter.
Tjänstemän ersätts av konsulter – utan koll på konsekvenserna

Tjänstemän ersätts av konsulter – utan koll på konsekvenserna

Mindre inflytande, sämre insyn i beslutsprocessen och risk för kompetenstapp. Ingenjörer i kommuner varnar för bristande konsekvenstänk när kommuner i allt högre utsträckning lägger ut arbete på konsulter.
Fler artiklar