Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivTänk på ljuset på (hemma)kontoret

Tänk på ljuset på (hemma)kontoret

Hur har du det med ljuset när du jobbar? Får kökslampan eller mysbelysningen fungera som arbetslampor när du jobbar hemma? Belysningen påverkar oss och det kan bli fel både på hemmakontoret och på jobbet. Här ger synergonomen Per Nylén råd. 

Att ha fel ljus när vi jobbar gör inte bara att ögonen blir trötta. Det gör också att vi kan bli onödigt sömniga på dagen och paradoxalt nog få svårare att sova på natten. Ser man dåligt är det dessutom lätt att böja sig framåt och få gamnacke, vilket kan ge värk eller till och med belastningsskador.

Så får du rätt ljus i mörkret

  • Undvik att bli bländad. Placera inte skärmen framför ett fönster och se till att det inte är någon lampa som står fel och bländar.
  • Tänd ordentligt med lampor. Rikta gärna en lampa upp mot taket. Det ger bra allmänljus.
  • Gå ut, så att du får dagsljus.
  • Sitt helst vid ett fönster, med skärmen i 90 grader mot fönstret, så får du dagsljus utan att bli bländad.
  • Ha kallt ljus när du jobbar, gärna 4 000 kelvin eller mer. Det liknar dagsljus och gör dig piggare.
  • Vila ögonen – titta på något minst fem meter bort så att linsen slappnar av.
  • Mät ljuset med Arbetsmiljöverkets app Ljus.

– Hälften av de som jobbar vid en dator har ont och till en del beror det på dålig synergonomi, säger Per Nylén, docent i industriell arbetsvetenskap och avdelningsdirektör på Arbetsmiljöverket.

Bländning besvärar mest

Han konstaterar att bländning är det som oftast besvärar oss och det kan ge synproblem men även bidra till incidenter och skadetillfällen. Det kan vara reflexer i skärmen, starkt ljus från solen eller en armatur som sitter fel, eller stor kontrast mellan skärmen och bakgrunden.

På grund av det här avråder Per Nylén från att placera skärmen framför ett fönster.

– På dagtid är fönstret ljusare än skärmen och när det är mörkt ute så blir det “omvänd bländning”, att skärmen är för ljus i förhållande till fönstret.

Det bästa är i stället att sitta vid ett fönster med skärmen i 90 graders vinkel mot fönstret.

Per Nyléns råd är också att tända upp ordentligt, att ha rejält med ljus – inte bara en läslampa utan att också öka takbelysningen för att få ett bra allmänljus. Det är bra att jämna ut ljuset så att alla ytor i synfältet är upplysta till någon del. Uppåtriktat ljus som reflekteras i taket är bra.

– Jag har själv en lampa som jag riktar upp mot taket. Och vid behov kan jag tända en arbetslampa. Men eftersom jag inte läser så mycket på papper behövs det sällan.

Får oss att vakna

Ljuset påverkar också dygnsrytmen och hur vakna vi känner oss. Dagsljus är överlägset för att sänka kroppens sömnhormon melatonin och öka vakenhetshormonet kortisol. Därför är det viktigt att komma ut och få dagsljus, men också inomhus är det bra att härma solen.

Solljuset är varmare på morgonen och kvällen och kallare under dagen. Blå våglängder sänker melatoninet och ökar kortisolet.

– Välj gärna lampor med kallt ljus när du jobbar. Gärna 4000 kelvin eller mer. Man ska ha det ljus man trivs med, men välj så kallt ljus som möjligt som du trivs med. Om det går, jobba vid ett fönster och gå ut under dagen.

Om man har en mörk bostad som inte har så mycket dagsljus där man jobbar, vad gör man då? 

– Då rekommenderar jag att ha arbetslampor med kall belysning, att man får rejält med kallt ljus och gå ut ofta.

Vila ögonen

Vid hemarbete tittar vi ännu mer på skärmen än vi gör på jobbet eftersom vi har möten digitalt. För den som känner att ögonen blir trötta så rekommenderar Per Nylén att se över belysningen samt ögonvila.

– Titta på något som är minst fem meter bort. Då slappnar linsen av och det kan vara skönt. Så fort vi tittar på något närmare får linsmuskulaturen jobba.

Mät ljuset

Arbetsmiljöverket har tagit fram appen Ljus som man kan använda för att själv mäta mängden ljus. Den finns i dag bara för iPhone, men en version för Android är på väg.

Appen Ljus
Appen Ljus

När man mäter ljuset måste man sätta en bit vanligt skrivarpapper (80 g/m²) över kameralinsen på mobilen. Pappret leder då in även snett infallande ljus, på samma sätt som diffusorn på en ljusmätare. Man kan tejpa fast lappen (utan att tejpen täcker linsen) eller som Per Nylén gjort: stoppa en pappersbit i mobilfodralet och dra fram den över linsen.

Sedan mäter man arbetsytan. Om du har text du ska läsa, lägg mobilen med skärmen på pappret och kameran uppåt. Om du mest jobbar vid dator är det tangentbordet som behöver ha rätt ljus. Lägg då mobilen på tangentbordet.

Här finns instruktioner för hur man gör. 

För vanligt kontorsarbete rekommenderas standarden 500 lux på arbetsytan och 300 lux i allmänbelysning. För finare precisionsarbeten behövs ibland upp till 1 500 lux på arbetsytan.

Flimmer kan störa

Många ljuskällor har ett icke-visuellt flimmer som ge besvär hos känsliga individer. Ljuset ökar och minskar då hela tiden men så fort att vi inte uppfattar det. Mängden flimmer påverkas dels av frekvensen – hur täta blinkningarna är – dels av modulationen, det vill säga hur stor skillnaden är mellan max- och miniminivå. Är det 100 procent modulation släcks ljuset helt varje intervall.

Flimrets frekvens och modulation går att mäta med Ljus-appen genom att rikta den mot ljuskällan. Men det finns ett enklare sätt att detektera mäta flimmer, nämligen att hålla mobilkameran (även andrioder) nära en ljuskälla. Om det är ett kraftigt flimmer så ser man mörka  linjer som vandrar i sidled på skärmen.

– Jag kollade för en tid sedan lampor i en stor butikskedja och hälften hade kraftigt flimmer, säger Per Nylén. Köp lampor med stabilt ljus istället.

Var observant på infällda led-plattor

Råden för belysning i hemmakontoret gäller också på kontoret. Per Nylén säger att armaturer med upp- och nedljus fortfarande är att föredra.

Däremot får han ofta rapporter om problem med bristfälligt infällda led-plattor i taket. I kontorslandskap kan en dåligt avskärmad led-platta längre bort hamna alltför centralt i synfältet och blända. Saknas det dessutom uppåtriktat ljus kan led-plattan upplevas som alltför för ljus i förhållande till det obelysta taket när det inte är dagsljus.

Karin Thorsell

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Därför måste en bra chef vara modig

0
Har du en chef som letar fel och kan bli aggressiv eller en som har svårt att ta beslut, är otydlig och gärna gömmer sig? Förklaringen kan vara rädsla.  

Trivector är Sveriges mest cykelvänliga arbetsplats

0
Trivector i Lund har utsetts till landets mest cykelvänliga arbetsplats. Civilingenjören Pernilla Hyllenius Mattisson är en av eldsjälarna bakom företagets cykelsatsning.

Sju år som servicetekniker – sedan sökte Jonas till KTH

0
Jonas Tiger-Wedin var skoltrött redan i högstadiet och ville snabbt ut i arbetslivet. Men efter sju år väcktes längtan efter något annat.

Över 30 procent högre pension om du jobbar till 70

1
Vill du höja din pension med mer än 30 procent på bara fyra år? Då ska du gå i pension vid 70 i stället för vid 66. Det visar nya siffror från Pensionsmyndigheten.

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

0
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

1
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.