Robotar som gör dig självständig

Foto: Robotdalen

Giraff, en 1,5 meter hög motoriserad video- samtalsrobot som fungerar likt Skype på hjul och kan styras på distans via en vanlig PC. Foto: Terése Andersson.

På enheten för hälsorobotik på Robotdalen i Västerås jobbar ingenjören Adam Hagman med robotar som gör människors vardag enklare.
– Vi vill inte applicera tekniken för teknikens skull utan försöker förena den med ett etiktänk, säger han.

Adam Hagman är ansvarig för hälsorobotiken vid Robotdalen i Västerås och beskriver att man där försöker jobba under parollen ”technology for independent life”.
– Vi brukar dela in forskningen i tre huvudkategorier: Robotar som gör människan så självständig som möjligt, robotar som frigör tid för människors vård och robotar som kan hjälpa människor med funktionshinder, säger Adam.

 

Robotar som komplement

Han är väldigt mån om att förklara att han och de andra forskarna inte vill ersätta människor med robotar utan att de i stället försöker hitta teknologiska tjänster till de människor som behöver dem.

– I stället för att skapa en robot som duschar en person så bygger vi en robot som hjälper personen att duscha sig själv, säger han.

En sjuksköterskerobot testas vid Georgia Institute of Technologyi Atlanta, USA. Foto: Georgia Tech.

Det här sättet att jobba med robotar skiljer Robotdalen från exempelvis Georgia Institute of Technology i Atlanta, USA, som inom området för hälsorobotik just nu undersöker vilka reaktioner som uppstår hos patienter när de blir rörda av en ”robotsjuksköterska”.

Adam menar att även den typen av robotforskning är viktig men att man som robotforskare också måste vara realistisk kring vilken typ av robotar som människor är villiga att acceptera i ett samhälle.

Fel bild av robotar

Han tycker att medierna ofta bidrar till att skapa en negativ bild av robotik. Och nämner ett teveprogram gjort av journalisten Janne Josefsson där han beskrev en framtid för Sveriges gamla med robotar som främsta sällskap som ett exempel på detta.

Adam Hagman. Foto: Robotdalen.

– Det skapar en onyanserad bild av vad vi inom robotforskning egentligen håller på med, säger Adam och förklarar hur man sedan en tid tillbaka inom hemtjänsten i Västerås får hjälp av roboten ”Giraffen”, en fjärrstyrd mobil robot som hemtjänstpersonalen kan koppla upp sig på och hjälpa de gamla utan att för den skull åka dit.

– Det handlar inte om att Giraffen ersätter hemtjänstpersonalen, de kommer fortfarande varje fredag men med roboten får de äldre snabbt hjälp och kan prata med någon så fort de behöver och på det här sättet hinner hemtjänstpersonalen hjälpa flera, säger Adam.

Det är inte bara hemtjänsten utan även de äldres anhöriga som kan logga in sig på roboten vilket visade sig vara mycket uppskattat bland de gamla.

Större frihet

En annan robot som Robotdalen varit med och utvecklat är matroboten Bestic, ett styrhjälpmedel som hjälper den funktionshindrade att plocka upp mat från tallriken. Mannen som utvecklat Bestic heter Sten Hemmingsson och är själv funktionshindrad på grund av polio och var tidigare beroende av sin sambo när han skulle äta.

– Tack vare Bestic kan Sten numera sitta mitt emot sin sambo och äta själv när de går ut på restaurang och äta själv i stället för att hon sitter bredvid och matar honom, säger Adam.

Andra robotar som Robotdalen just nu håller på och utvecklar är bland annat fyrhjulingen Zoom Camp – en robotiserad rullstol som klarar svår terräng.

– I och med Zoom Camp har den rullstolsburne plötsligt tillgång till naturen och inom ett år kommer roboten även klara att gå i trappor.

Läs mer om Giraffen här
Läs mer om Bestic här

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Man som packat ihop sina saker på kontoret

    ”Har jag inkomstförsäkring? Och hur mycket får jag?”

    Medlemmar i Sveriges Ingenjörer har en inkomstförsäkring om man blir av med jobbet. Men vad krävs för att få ersättning? Hur mycket får man? Och behövs en tilläggsförsäkring? Chefsjuristen svarar.
  • All bevisning är tillåten i en konflikt, till exempel en uppsägningstvist. Då kan inspelningar av möten också dyka upp. Foto: Getty Images.

    5 frågor du bör ställa när Teamsmötet spelas in

    En kollega trycker på “record”, AI transkriberar, en sammanfattning landar i chatten och någon ber Copilot lista vem som lovade vad. Plötsligt finns ett facit – men också ett nytt kontrollverktyg – och ett nytt sätt att granska anställda långt efter att mötet är slut.
  • Foto: Getty Images och Försvarsmakten.

    Så mycket tjänar ingenjörer i offentlig sektor

    Ingenjörer på statliga myndigheter och i kommuner och regioner har lägre löner än ingenjörer i privat sektor. Och det gäller även för chefer. Den högsta lönen i offentlig sektor har civilingenjörer som tog examen före 1990 och som valt en karriär på ett universitet eller en högskola.
  • Viktoria Andersson, ordförande för Saco-S-föreningen på Trafikverket, och förtroendevalda ingenjören Rigoberto Orostica pratar med medlemmar

    Olika åsikter om stopp för anställningar på Trafikverket

    Bland Saco-medlemmar på Trafikverket tycker många att anställningsstoppet skapar oro och en störning i arbetet. Andra tycker att det fungerar. Enligt Saco-S-styrelsen är problemet att man stoppat ersättningsrekryteringar – men inte effektiviserat och kapat bort arbetsuppgifter.
  • Äldre medarbetare diskuterar med kollega

    Andelen 60- och 66-plussare skiljer mellan myndigheter

    Det varierar mellan myndigheter hur många anställda som fyllt 60 respektive 66 år. Så hur är inställningen till seniora anställda? Och går det att få jobb efter 60? Vi frågade en myndighet med högre och en med lägre andel 66-plussare.
Nyheter i korthet: Mäktigast inom hållbarhet, ”corporate bullshit” och varning för tjänstepensionsflytt

Nyheter i korthet: Mäktigast inom hållbarhet, ”corporate bullshit” och varning för tjänstepensionsflytt

Chalmers-prognos för sol och vind • Ingenjörer på listan över mäktigast inom hållbarhet • Mäns livslängd närmar sig kvinnors • Sämre beslut med ”corporate bullshit” • Varning för att koppla tjänstepension till bolån
Fler artiklar