Fler sysselsatta tredje kvartalet

För sjätte kvartalet i rad har antalet sysselsatta inom tillverkningsindustrin minskat, men antalet sysselsatta totalt har ökat.

För sjätte kvartalet i rad har antalet sysselsatta inom tillverkningsindustrin minskat, men antalet sysselsatta totalt har ökat.

Statistiska centralbyrån, SCB, redovisar i sin arbetskraftsundersökning för det tredje kvartalet positiva siffror för antalet sysselsatta totalt sett. Jämfört med samma kvartal förra året har antalet sysselsatta mellan 15 och 74 år ökat med 51 000, till 4 786 000.

Men inom tillverkningsindustrin har antalet sysselsatta minskat för sjätte kvartalet i rad, denna gång med 15 000 jämfört med det tredje kvartalet 2012, till 583 000 personer.

Under årets tredje kvartal uppgick arbetslösheten till 7,4 procent av arbetskraften.

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Scania vill sänka tröskeln att våga komma ut som trans

Scania vill sänka tröskeln att våga komma ut som trans

Att komma ut som transperson på jobbet kan kännas så svårt att många inte vågar. Att vara chef till en anställd som kommer ut kan också vara en utmaning. Hur bemöter och stöttar man bäst? Några svar, råd och inspiration finns i den folder som Akademikerföreningen på Scania har varit med och tagit fram.  
Fler artiklar