Flexpensionsavtal ett steg närmare

Förhandlingarna om flexpensioner mellan Sverige Ingenjörer, Unionen och Almega har pågått hela helgen. Trots att frågan inte är i hamn än har parterna kommit ett steg närmare ett avtal.Förhandlingarna om flexpensioner mellan Sverige Ingenjörer, Unionen och Almega har pågått hela helgen. Trots att frågan inte är färdigförhandlad än har parterna nu kommit ett steg närmare ett avtal.

Enligt den principöverenskommelse mellan fack och arbetsgivare som slöts tidigare i höst måste parterna också få till hållbara överenskommelser på ett antal områden för att överenskommelsen ska börja gälla.

Övergripande var frågan om att modernisera kollektivavtalen men också områdena förhandlingsordning, beredskap, anställningsformer och omställning har behandlats i enskilda arbetsgrupper. Det arbetet skulle ha varit klart den 15 december och kom i mål något sent under helgen 17-18 december.

Under måndagen träffades Ulrika Lindstrand, Martin Linder och Anna-Karin Hatt och antog vad arbetsgrupperna hade kommit fram till som gemensamma skrivningar. Dessa ska nu förankras i delegationer och organisationer innan något är klart.

Senaste den 28 februari måste det arbetet vara klart för att lämna plats för avtalsrörelsen.

Jenny Grensman

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Mats Karlsson är årets Polhemspristagare. Han har utvecklat en teknik för stabil internetanslutning i kollektivtrafik som används i stora delar av världen. Foto: Icomera/Marina Bergozza.

Får Polhemspriset för teknik som ger stabilt internet på tågresan

Mats Karlsson, en av grundarna och teknisk chef på Icomera AB, får årets Polhemspris av Sveriges Ingenjörer. Idén till tekniken som han prisas för fick han redan som student på Chalmers. Nu används Mats Karlssons innovationer för internetuppkoppling i kollektivtrafiken i 30 länder.
Fler artiklar