Blått klot behöver blått kol

Mangroveskog

Mangrovesko.g Foto: Aiisha5/Thinkstock

Havens förmåga att ta upp koldioxid är i fara. Mangroveträsken som i utgör en stor del av havens kolsänka är i snabb takt på väg att försvinna.

Mangroveskog

Mangroveskog. Foto: Aiisha5/Thinkstock

Havens förmåga att ta upp koldioxid är i fara. Mangroveträsken som i utgör en stor del av havens kolsänka är i snabb takt på väg att försvinna.

Världshaven absorberar ungefär hälften av all koldioxid som släpps ut. Enligt Naturskyddsföreningen är kusterna särskilt viktiga. De sväljer ungefär lika mycket koldioxid som den globala transportsektorn släpper ut.

Detta upptag av koldioxid som världshaven bidrar med brukar kallas blått kol och är en så kallad sänka eftersom gröna växter i haven drar ut kol ur atmosfären när de växer. Det kol som binds i skogarna på land kallas för grönt kol. Det kol som släpps ut i form av koldioxid och andra växthusgaser kallas motsvarande för svart kol.

Havsfakta

Tre fjärdedelar av jordens yta är hav. Haven producerar mer än hälften av allt syre i atmosfären och tar upp hälften av all koldioxid som släpps ut.

Cirka 3 miljarder människor är beroende av kustnära ekosystem för sitt livsuppehälle.

Sedan början av 1900-talet har hälften av all mangroveskog försvunnit. 35 procent försvann under de senaste två decennierna.

Blått kol är kol som lagras in i växter som sedan blir jord som lägger sig på havsbotten, under mangroveskogar och vid så kallade salta våtmarker i flodmynningarna. Där kan det bli kvar i tusentals eller rentav miljontals år. Områdena med blått kol är mycket mindre till ytan än skogarna på land, men å andra sidan binder de kol cirka tio gånger så effektivt. I slutändan är de därför lika viktiga för klimatfrågan.Haven är viktiga i kampen mot klimatförändringarna, skriver Naturskyddsföreningen i ett pressmeddelande. Trots deras avgörande roll diskuteras de i liten utsträckning inför klimatsamtalen i Paris i december. Sylvia Earl, legendarisk amerikansk oceanograf, har sagt att oceanerna måste få en röst i förhandlingarna.

Orsakerna att skydda kusterna är dessutom fler. De utgör bara sju procent av havens yta, men bidrar med hälften av världens fiskeresurser och används av runt tre miljarder människor som behöver dem för sitt livsuppehälle. Mangroveskogarna fungerar dessutom som skydd mot flodvågor och stormar.

Nu försvinner mangroveskogarn i snabb takt. De avverkas för ved och för anläggning av räkodlingar. Förstörelsen är tio gånger snabbare än i regnskogarna. Ungefär hälften av all mangroveskog har försvunnit sedan början av 1900-talet och avverkningstakten fortsätter i snabb takt. Mellan 2 och 7 procent av havens kolsänkor försvinner varje år.

Enligt NOAA, den amerikanska klimatforskningsmyndigheten, kan ödeläggelsen av mangroveskogarna i stället bidra till att det bundna kolet i jordlagren på botten frigörs och når atmosfären. Då förvärras problemen.

I grund och botten skulle det emellertid inte vara så svårt att rädda mangroveskogarna. Enligt Ariana Sutton Greer, ekosystemexpert på NOAA, handlar det om att låta dem växa ifred.

Sture Henckel

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Peter Hellqvist, Artem Adylev och Ulrika Lindstrand inför Ingenjörsfullmäktige

    Oförändrad medlemsavgift, AI och bättre ingenjörsutbildning

    På söndag börjar Ingenjörsfullmäktige. Inför det föreslås sex punkter för AI-politik, resurser för att fler ska klara ingenjörsutbildningen, ledamöter till förbundsstyrelsen och oförändrad medlemsavgift.
  • Julsemester är ingen rättighet

    Julsemester är ingen rättighet

    I år infaller julafton på en onsdag. Det innebär att du med några få semesterdagar kan få ut en sammanhängande ledighet på nästan tre veckor. Men hur ser egentligen reglerna ut när det gäller ledighet kring jul? Och kan arbetsgivaren neka semester?
  • ”Många tror att cybersäkerhet är it-avdelningens ansvar”

    ”Många tror att cybersäkerhet är it-avdelningens ansvar”

    Många företagsledningar tror att de kan ”lösa” säkerhet med ett nytt system eller en till konsult. Men det handlar snarare om kultur och rutiner. Cybersäkerhetsexperten Dan Lundberg har tre råd till ingenjörer som vill driva frågorna på arbetsplatsen.
  • November: News from Ingenjören in English

    November: News from Ingenjören in English

    Christmas vacation is not a legal right • Lack of employee influence at global companies • Companies are taking action to avoid reduction in working hours • Six steps to raise your salary as a specialist • The union at Volvo Cars: “Tough negotiations and lots of emotions”
  • Jesper Olsson på TRR tycker att man ska ställa frågor till ansvarig rekryterare om och i så fall vilka tester som kommer användas i processen för att hinna öva innan. Illustration: Getty Images

    Tester när du söker jobb? Här är bra saker att veta

    Vad använder arbetsgivare på ingenjörsföretag för tester? Lönar det sig att träna på dem? Vad gör man om man inte känner igen sig i resultatet? Och vad händer om man fuskar? Vi frågade arbetsgivare och TRR, och har samlat länkar till test att träna på.
November: News from Ingenjören in English

November: News from Ingenjören in English

Christmas vacation is not a legal right • Lack of employee influence at global companies • Companies are taking action to avoid reduction in working hours • Six steps to raise your salary as a specialist • The union at Volvo Cars: “Tough negotiations and lots of emotions”
Fler artiklar